Demokrasi gereği yapılması gereken seçimlere yönelik gerek iktidarlar gerekse muhalefetteki siyasi partiler

seçmenden oy almak için çalışmalarını seçim tarihi yaklaştıkça daha da arttırırlar.

Ülkemizde demokrasisi gelişmiş devletlere oranla seçim atmosferi çok daha farklı bir şekilde işleyerek gerçekleşir.

Geçmişte yaşanan seçim politikalarından yola çıktığımızda iktidardaki ve muhalefetteki siyasi partilerin vaatlerinin seçim yaklaştıkça daha da arttığınız gözlüyoruz.

2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimde,

2019 yılında yapılan Yerel Seçimler’de,

Siyasi partilerin seçmenden oy almak için açıkladıkları vaatleri göz önünde bulundurup yapıp yapmadıklarını değerlendirerek, 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri öncesinde açıklanan vaatleri, verilen sözleri iyi irdelemeliyiz.

Yakın tarihimizde, seçim öncesinde verilen sözlerden, açıklanan vaadlerden yola çıktığımızda benim aklıma ‘Tanzim Çadırları’ geliyor.

2019 Yerel Seçimleri öncesinde, patates, soğan, sebze ve meyvede yaşanan pahalılık sonrasında toptan bir çözüm üretmek yerine geçici ve günlük çözüm üretmeye çalışılmıştı.

AKP İktidarı tarafından büyük kentlerin belirli ilçelerinde açılan tanzim çadırlarında patates, soğan, sebze ve meyve satışı yapılmış, marketteki, pazardaki, manavdaki fiyatların aşağıya çekilmesi öngörülmüştü. Hatta bu sistemin seçim sonrasında yaygınlaşarak devam edeceği vurgusu yapılmıştı.

Ancak,

Öngörü gerçekleşmemiş fiyatlar aşağıya düşmemişti.

Seçim sonrasında Tanzim Çadırları ne oldu?

Seçim vaadiydi seçim sonrasında devam etmedi.

Büyük kentlerde seçim kazanan CHP’li belediye başkanları, özellikle pandemi döneminde üreticiden aldıkları ürünleri olanağı olmayanlara ücretsiz dağıtarak konuya farklı bir boyut kazandırdı.

20 yıldır ülkemizi yöneten AKP iktidarı alım gücünü her geçen gün kaybeden dar ve sabit gelirliye yönelik günümüzde yine kalıcı bir çözüm yerine,

Bu kez de sermayesi ve üyeleri çiftçilerden oluşan ‘Tarım Kredi Kooperatifleri’ndeki bazı ürünlerde yüzde 30’luk bir indirim yaparak piyasada rahatlama olacağını öngörerek bir karar aldı.

Ülke genelindeki 1 300 Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yapılan indirimin her yerde ve her üründe geçerli olmaması dün bir çok sorunu beraberinde getirdi.

Tarım Kredi Kooperatifi’nde alış veriş yaparken indirim olup olmadığını soran tüketicilere bizde böyle bir indirim yok yanıtı verilmesini bire bir yaşadım.,

Büyük kentlerde ise indirimli ürünlerin raflarda kalmaması veya sınırlı sayıda olması tüketiciyle satıcılar arasında sorun oluşturdu.

Değerli okurlar,

Geçim zorluğu çeken yurttaşlar, kalıcı çözüm beklerken ne yazık ki toplumun hepsinin yararlanamayacağı geçici bir çözüm ile karşı karşıya kaldılar.

Bu geçici çözüm bakalım ne kadar sürecek ve kaç kişi yararlanabilecek?

2019 seçimleri öncesinde ‘Tanzim Çadırları’

2023 seçimleri öncesinde ‘Tarım Kredi Kooperatifleri’

Hadi gene iyiyiz,

Çadırdan Kooperatife terfi ettik…