Senelerdir Kocaeli de İzmit ve Büyükşehir Belediyeleri'nden ihale alan ve bir çeşit rekora giden Tuncay Seyahat'i kastederek

"Kiralama ihalesini kazanan firmadan araç ruhsatları isteyecek misiniz?" diye sordu.

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar şunları kaydetti:

"İzmit Belediyesi meclis toplantılarında defalarca gündeme getirdik.  Kiralama maliyeti çok yüksek. Kendi araçlarımızı alalım, tasarruf edelim. Araçlar da daha uygun maliyetle belediyenin, halkın malı olsun istedik ki kimseyi zengin etmeyelim, halkın parası halkın belediyesinde kalsın. Defalarca talep ettik, AKP Belediye Meclis Üyeleri tarafından red oyu verildi. “Neden red oyu veriyorsunuz, siz de biliyorsunuz ki; halkın menfaatine bir taleple geliyoruz” dedik, dinletemedik.

Çeker, Başhekim Çelik'e sahip çıktı! Çeker, Başhekim Çelik'e sahip çıktı!

Aksine akıl almaz sebeplerle karşımıza dikildiler. Bu iddiaların ardına sığınıp, mantıklı bir açıklama 
yapamadılar. Gün gösteriyor ki; yandaşı kollamak, yandaşa para kazandırmak, halkın menfaatini kollamaktan daha önemli ve öncelikliymiş.

AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Güney'e soruyorum. Kiralama ihalesini kazanan firmadan araç ruhsatları isteyecekmisiniz?

Aklıselim herkes biliyor ki, menfaati olmaksızın kimse kimseyi böylesine hararetle kollama içerisine girmez.

YANDAŞ ŞİRKETİ NEDEN KOLLUYORSUNUZ?
Beyler, her belediyenin kiralama ihalelerine girip mutlak suretle kazanan ve neredeyse tekel haline gelen yandaş şirketi kollamanızın ardında yatan gerçek nedir? 
Ne menfaatiniz var, halkın parasının bu şirkete aktarılmasına hangi vicdan ile, hangi menfaat karşılığında göz yumuyorsunuz?
Şimdi bas bas bağırmaya başlayacağınızı görür gibiyim. 
İki şey ile sizi tanımlayacağım. Birincisi, kişi kendinden bilir işi. Karşısındakini kendisi gibi görür. İkincisi, şimdi çıkın, bağırın, çağırın.

Bağırın çağırın ki, halk aleyhine verdiğiniz “belediye araç satın almasın” kararının üzerini örtün, algı yönetimine girişin.
İlginçtir ki İzmit Belediyesi’nin kiralama ihalesine giren ve kazanan şirket, aynı şirket. Bu şirketten daha az teklif veren şirket ise teminat mektubunu dosyaya eklemeyi unutuyor.

İnandırıcı değil ama hadi inanalım. Ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kiralama ihalesine giren ve kazanan şirket, yine aynı şirket.

Bu şirketten daha az teklif veren şirketin ise teminat mektubu geçersiz kabul ediliyor.
Kararı, sayın halkımıza bırakıyorum. Yıllardır böyle soyuluyorsun ey halkım!"