Image-17
Kültürel mekanlar içinde yüksek teknolojiyi barındıran mimarisi, fütüristik mekan ve cephe kurgusu ile Paris’in simgesel mekanlarından biri haline gelen; aynı zamanda mimaride de önemli bir yere sahip olan ‘Centre Pompidou’.
1969 ile 1974 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan Georges Pompidou, Paris’te bir ikon haline gelecek, turistlerin dikkatini çekecek bir kültür merkezinin inşaa edilmesini istemiş; bu kültür merkezinin tasarımı için dünyanın dört bir yanından önemli mimarların katıldığı bir yarışma düzenlemiştir.

681 mimarın katıldığı yarışmada kazanan proje, İtalyan mimarlar Renzo Piano ve Gianfranco Franchini ile İngiliz mimar Richard Rogers’dan oluşan ekibin tasarladığı, o dönemin mimarisinin ötesinde, nefes kesen yenilikler barındıran kültür merkezi olmuştur.

Proje yarışmayı kazandığı andan itibaren çok konuşulmuş, birçok eleştiriye ve övgüye eş zamanlı şekilde göğüs germiştir.
Birçok açıdan incelendiğinde oldukça radikal, fütüristik, yenilikçi ve eşsiz bir tasarım olmasına rağmen Pompidou, yapıldığı dönemde hem yerel halk hem de birçok mimar ve mühendis tarafından oldukça eleştiri almıştır.

Her ne kadar yenilikçi bir tasarım olsa da çoğu Parisli tarafından Paris’in klasik mimari dokusuna uyum sağlamadığı söylenmiş, bulunduğu çevrenin tarihi dokusunu katleden bir mimariye sahip olduğu savunulmuştur.

Oysa ki hem iç mekan tasarımları ile hem de dış mekan kurguları ile Pompidou kullanıcı odaklı bir merkez olarak kurgulanmış, tamamen kamuya hizmet eden bir merkez fikriyle inşa edilmiştir.

Amaç sadece insanların sanatla buluşacağı bir kültür merkezi tasarlamak değil insanın insanla buluşacağı, bir meydan, bir kaynaşma alanı tasarlamak olmuştur.

Her ne kadar Parisliler tarafından acımasızca eleştirilse de aslında onlara hizmet eden bir merkezdir Pompidou.


Döneminin sınırları dışında bir tasarım olan bu kültür merkezi, aslında her birimize bazen sınırların dışında düşünmenin, yargıları kırıp yenilikçi ve radikal kararlar almanın ne kadar yerinde ve ikonik ürünler doğurabileceğini gösteren örneklerden biridir. 


Bazen sınırların dışına çıkmanın, iyi ya da kötü olarak insanların konuştuğu ürünler üretmenin büyük bir başarı olduğunun kanıtı olan Pompidou Kültür Merkezi'ne yolu düşen herkesin ziyaret etmesi, o bağlamda yapının insana hissettirdiklerini deneyimlemesi dileği ile…