1 Ekim 2021 tarihinde, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı’yı İzmit’e davet eden ve “ Marmara Denizinin Yeni Kabusu Müsilaj” adlı konferansa imza atarak öncülük eden İzmit Kent Konseyi, 16-17 Ekim 2021 tarihinde Edirne’de yapılan Türkiye Kent Konseyleri Platformunda İklim Krizi Çalışma Grubuna girmeyi başarmıştı. 

Bandırma 2

BANDIRMA'DA BİRARAYA GELİNDİ

Türkiye Kent Konseyleri Platformu (TKKP) İklim Krizi Çalışma Grubu, küresel bir sorun haline gelen bu alandaki ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere 13 Kasım 2021 tarihinde Bandırma’da bir araya geldi.

Toplantıda, Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı sunumuyla Musilaj Sorunu ile ilgili gelinen son duruma dair bilgiler edinildi.

Katılımcı Kent Konseyleri iklim krizi, musilaj sorunu ve su kirliliği konularıyla ilgili çeşitli görüş ve
önerilerini tartışmış ve çözüm önerileri geliştirmiştir.

Yapılan toplantıya dair Sonuç Bildirgesi katılımcı kent konseyleri tarafından kaleme alınmış ve aşağıda imzacı olan Kent Konseyleri tarafından imzalanmıştır.

Toplantı sonrası İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’u makamında ziyaret ederek, İzmit- Çukurbağ Antik Alanı Kurtarma Kazısını sembolize eden minik heykeli
takdim etti.

resize_Bandırma 1

GÜNEY MARMARA KENT KONSEYLERİ
İKLİM KRİZİ VE MUSİLAJ SORUNU KONULU TOPLANTI SONUÇ BİLDİRGESİ

13.11.2021

ÇEVRESİNDE 25 MİLYON İNSANI VE 7 KENTİ BARINDIRAN MARMARA DENİZİ
YANIYOR..


Bu gün sorun olarak konuştuğumuz Musilaj sorunu, 21 Kasım 2020 tarihinde Bandırma Kapıdağ bölgesinde su yüzeyine çıkmıştır.

Uzun yıllar musilaj sorunu denizin içinde bir sorun olarak zaten mevcut durumdayken, iklim krizinin aşılmaz limitlere gelmesi, evsel ve endüstriyel atıkların Marmara denizine arıtılmadan bırakılması ve sonucunda deniz suyunun 2,5 derece daha fazla ısınması MUSİLAJI bizle büyük bir sorun olarak
tanıştırmış oldu.

40 yıldır Marmara ile kurulan yanlış ilişkiler nedeniyle Marmara Denizi Yanıyor..
Bunun nedeni sadece evsel atıklar değil, Türk Endüstrisinin % 70 sini taşıyan Marmara bölgesinin endüstriyel atıkları, tarımsal atıklar ve evsel atıklar. Bu yangından etkilenen deniz süngerleri, deniz çayırları, midyeler, balıklar yani bütün deniz canlıları bu bozuk ekosistemde yok olmayla karşı karşıya kalmıştır.

Marmara da avlanan balık miktarı 80 bin tondan 20 bin tona düşmüştür. Hem geleceğimiz hem ekonomimiz büyük bir tehdit altındadır. Bu yüzden, 8 Haziran 2021 tarihinde Çevre, Şehircilik ve
İklim Değişikliği Bakanlığının hazırladığı 22 Maddelik Marmara Koruma Eylem Planları acilen uygulanmaya başlamalı ve sürdürülebilir olmalıdır.

Amasız ve fakatsız bu maddelerin uygulanması ve denetlenmesi önemlidir. Güney Marmara Kent Konseyleri olarak birebir etkilendiğimiz bu sorun karşısında, bu planın takipçisi, katılımcısı ve ısrarla koruyucusu olacağız. Hiç kimse tek başına sorumlu değildir. Canlı yaşamını ve döngüsünü saygıyla korumak ve sürdürme sorumluluğumuzla hep beraber omuz omuza gelecek güzel günler için mücadele etmeye hazır olduğumuzu Bandırma’dan bildiriyoruz.

resize_Bandırma 3

Atık arıtma tesislerinin % 50 den % 100 e çıkarılması…
Vatandaşların aktif olarak sürece katılması ve bilinçlendirilmesi, Marmara Belediyeler Birliği Toplantısına TKKP’nun İklim Krizi Çalışma Grubu olarak dahil olma talebimizin karşılıksız kalmamasını istiyoruz.
Eylem Planlarıyla ilgili toplumsal heyecanın yitirilmemesi
gerekmektedir.
Musilajın neden değil bir sonuç olduğu unutulmamalıdır. Gelecekle ilgili kaygılarımızın devam etmesi gerekmektedir. Kamuoyu baskılarını sürdürmemiz geleceğimiz için gereklidir ve bu heyecanı, ilgiyi sıcak tutmak için biz hazırız.
Marmara denizi ve sulak alanlarımız bizim fosseptiğimiz değildir. Denizlerin bizim yardımımıza ihtiyacı var. Tüm canlıların yaşanabilir yarınları için birlikte omuz omuza kolektif anlayışla çalışmaya devam edeceğiz.
Saygılarımızla
İzmit Kent Konseyi
Bandırma Kent Konseyi
Nilüfer kent Konseyi
Gemlik Kent Konseyi
Gelibolu Kent Konseyi
Çanakkale Kent Konseyi
Edremit Kent Konseyi
Gönen Kent Konseyi
Susurluk Kent Konseyi
Odunpazarı Kent Konseyi
Adalar Kent Konseyi
Mudanya Kent Konseyi