Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni bir pandeminin başlangıcı olabileceği sebebiyle merak konusu olan Eris varyantının tüm dünyada yükselişte olduğunu söyledi.

"Derince Eğitim Araştırma Hastanesi'nin durumu içler acısı!" "Derince Eğitim Araştırma Hastanesi'nin durumu içler acısı!"

“ÖZELLİKLE O GRUPLARI KORUYUCU ÖNLEMLER ALINMASI LAZIM”

Eris varyantı nedeniyle telaşlanmaya gerek olmadığını söyleyen Ceyhan, varyantın ağır hastalığa sebep olmadığını söyledi. Eris varyantının hızlı bulaştığını söyleyen Ceyhan, “Daha önceki varyantlardan daha bulaşıcı. Buna yönelik önlemler alınması lazım. Özellikle risk grubundaki insanlar, yani 65 yaşın üzerindeki insanlar, kronik organ rahatsızlığı olan ve bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlarda ağır seyredebilir. Ölümlere de yol açabiliyor. Özellikle o grupları koruyucu önlemler alınması lazım” şeklinde konuştu.

“BU VARYANTIN BULAŞMASINI ENGELLEMEZSEK, UZUN SÜRE YENİ VARYANTLARLA PANDEMİ DEVAM EDEBİLİR”

Ceyhan, en önemli önlemin bireysel önlemler olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Riskli grup önemlidir. Onlarda ağır seyredip, ölüme yol açabiliyor. Eskisi gibi okulların kapatılması gibi durumlar şu anda söz konusu değil. Bu bulaşı bir şekilde kesmek durumundayız. Her gelişen varyant hafif seyretmeyebilir. Birdenbire karşımıza daha ağır seyreden ve daha çok bulaşan bir varyant çıkabilir. O zaman çok zor durumda kalırız. Bizim korktuğumuz daha ağır seyreden bir varyantın gelişmesi. Bu da tamamen tesadüf ile olan bir şey. Her an olabilir. Bunu önlemenin en etkili yolu, aşı yaparak, hasta olan insanları izole ederek virüsün etrafa bulaşmasını kesmek durumundayız. Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, uzun süre yeni varyantlarla pandemi devam edebilir.”