CHP Derince sabah saatlerinde başlayan olağanüstü kongrede eski İlçe Başkanı Atasoy Bilgin ve genç başkan adayı Orkun Utkubaş yarışıyor.

CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak’ın istifasının ardından yerine getirilen Elvan Sarım’ın da başkanlıktan düşürülmesinden sonra ilçeye kayyum atanmıştı. Kayyum, bir ay içerisinde ilçe örgütünü seçime götürmekle görevlendirildi. Bugün ise seçimli kongre gerçekleştiriliyor. 200 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede Atasoy Bilgin ve Orkun Utkubaş başkanlık için yarışıyor. Kongreye CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İl Başkan yardımcıları, İzmit belediye başkan yardımcıları ,Derince Belediye Başkan adayı Sertif Gökçe, CHP eski İl Başkanı Keramettin Gençtürk, CHP Derince eski il ilçe başkanı Nihat Değer ve partililer katıldı. Kongrede divan başkanlığını CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı yaptı.

4-70

“TEK ADAM YÖNETİMİ ÜLKEMİZİ ORTADOĞU BATAKLIĞINA ÇEVİRDİ ”

Kongrenin ilk konuşmasını geçici ilçe başkanı Yaşar Çelik gerçekleştirdi. Çelik konuşmasında, “İlçemizde yaşanan olumsuzlukları sonrası ilçe yönetiminin düşmesi ile olağanüstü kongreye gitme kararı alındı. Geriye dönük bakmanın kimseye faydası yoktur. Dostlara yakışır bir kongre yapmalıyız. Burada kazanan ve kaybeden olmayacaktır. Burada kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olacaktır. Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 2 mirası vardır. Bunlardan biri TürkiyeCumhuriyeti diğeri ise Cumhuriyet Halk Partisidir. Genel Başkanımız helalleşme diyerek kardeşliği taçlandırmaktadır. Beş bilinmezi bir araya getirerek Türkiye’nin güvenini kazanmıştır. Ülkemizi uçuruma sürükleyen ucube tek adam yönetimi Cumhuriyetin tüm kazanımlarını yok ederek ülkemizi Ortadoğu bataklığına çekmiştir.

2-124

“ÖRGÜTLERİMİZİ DİRİ VE CANLI TUTMALIYIZ”

Genel Başkanımız buna karşı çıkmasına rağmen AKP yönetimi ülkemizi savaşa sokarak her gün şehitler vermektedir. Ülkemizin sınırları yolgeçen hanına döndü. Ülkemizde 7 milyon mülteci bulunuyor. AKP yönetimi ülkemizi kaosa sürüklemiştir. Cumhuriyetin kazanımlarını dış ülkelere satmıştır. Bizlere düşen bu talan ve hırsızlığa dur demektir. Enerjimizi içedönük değil partimizin iktidarı için harcamalıyız. Örgütlerimizi diri ve canlı tutmalıyız. Burada AKP ve MHP ile yarışmıyoruz. Derince ilçemizde partimizi yerelde ve genelde iktidara taşımak için yarışıyoruz. Seçimden sonra el ele kol kola salondan çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

1-187

BALTACI: İYİLİK KADROLARINA İHTİYAÇ VAR

Başkan Çelik’in ardından kürsüye gelen PM ÜYESİ Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı “Kongrede aday olan isimlere teşekkür etti. Konuşmasında ikinci yüzyıl vurgusu yapan Baltacı, “İktidar olmalıyız. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında ülkeyi iyilikle güzellikle yönetecek kadrolara ihtiyaç var. Bu kadrolar Cumhuriyet Halk Partinin kadrolarıdır. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Divan tarafından konuşacak ilk isim için yazı tura oylaması yapıldı. İlk sırada konuşan Derince İlçe Başkan adayı Orkun Utkubaş, “Derince ilçemizde büyük bir değişimin eşiğindeyiz. Bu değişim için elini taşın altına koyan arkadaşlarımı tebrik ederim. Bugün büyük bir sorumluluk ile karşınızdayım. Bu cesareti nerden alıyorum. Bu cesareti Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerinden alıyorum. Cumhuriyetimizin ikinci asrında ülkemizi demokrasi ile buluşturacak kadrolardan alıyoruz bu cesareti” dedi.

5-53

"ÜYE SAYISI İSTENİLEN DÜZEYDE DEĞİL"

Açıklamalarını sürdüren Utkubaş, “Ülkemiz 20 yıldır bir garabetin içinde. Adaletin sopaya dönüştüğü bir aşamayı yaşıyoruz. Her ne olursan ol yine de gel bizim kapımız ümitsizlik kapısı değildir anlayışından ananı da al git anlayışına evrilme sürecini kahrolarak yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti halkındır. Analarımıza bacılarımıza meclis kürsülerinden hakaret eden bir anlayışa karşı çıkmak için yola çıktık. Bugün tüm Türkiye çoban ateşleri yeniden yakılmıştır. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız. Geleceğimiz için kimse fedakarlık yapmaktan geri duramaz. Bunun için ben ve arkadaşlarım ilçe başkanlığına ve yönetimine adayız. Biz çalışacağız. Kapı kapı dolaşacağız ve genel başkanımız 13’üncü cumhurbaşkanı yapmak için çalışacağız. Partimizin üye sayısı istenilen noktada değildir. Bu büyük bir sorun” diye konuştu.

‘NAMUSLULAR CESUR OLMALI’

Parti için saygı ve dayanışmada büyük bir eksiklik olduğunu ifade eden Utkubaş, “Biz büyüyeceğiz ama üyelerimiz ile de iletişimi geçmeyeceğiz. Genel başkanımız iradesi ile oluşan 6’lı masanın bir benzerinin pazartesi itibari ile ilçemizden oluşturacağımızı belirtmek isterim. Halkımız ile alanlarda olmamız bir gerçekliktir. İlçe yöneticilerimi parti üyelerimiz bir plan doğrultusunda çalışacaktır. Bugün sonuç ne olursa olsun biz bu programı ülkemizin ve partimizin geleceği için uygulayacağız. Namuslular da namussuzlar ne kadar cesur olmalı. Ekonomik krizin etkileri ağırlaşıyor. Mutsuz insanlar görüyoruz. Dertlerine derman arayan insanların çırpındığını görüyoruz. Bu ve benzeri problemlere çözüm bulamayan iktidarın algı çalışmaları yürüttüğünü görüyoruz. Genel başkanımızı görürken biz evimizde nasıl oturabilirdik. Sesimize ses istiyoruz” dedi.

6-49

"28 YILLIK ÖZLEM SONA ERECEK"

Utkubaş’ın ardından söz alan İlçe Başkan adayı Atasoy Bilgin, “2002 yılından beri bu yana 20 yıl geçmiş. Her dönem iktidara yakınlaşıyoruz. Her dönem kaybediyoruz. Önümüzde çok önemli bir seçim var. Cumhuriyetin değerleri ile oynayan bir anlayışa karşı Cumhuriyetin 100’üncü yılında çok önemli bir seçim olacak. Bu seçimde Cumhuriyet Halk Partisinde genel Başkanımız Cumhurbaşkanı yapacağız. Bir yıl sonra da belediye başkanlığı seçimi var. 1 yıl sonra da 28 yıllık özlemi sonlandıracağız. Yıllardır bu partiye oy veren insanların tek umudu da budur. Bunu gerçekleştireceğimize inancımız tam. Güçlü örgüt ve yeni nesil siyaset diyoruz” şeklinde konuştu.

‘TEK UMUT CHP’

Bilgin, iktidarı yakalamanın örgütün güçlü olmaktan geçtiğini belirterek “Tüm kadroların güçlü olması lazım. Yaptığımız seçim çalışmaların daha fazlasını iktidar olmak için yapmalıyız. Güçlü bir örgüt kurmak istiyoruz. Gençlik kollarını güçlendirmek istiyoruz. Her evin kapısını çalacağız ve politikalarımızı anlatacağız. Mahalle temsilcilerini faal hale getireceğiz. Temsilciler sorunlar ile ilgili örgüte bilgi verecek. Kimse AKP iktidarını zulmünü hak etmiyor. Gençlerimizim umudu tükenmiş. Sınava giriyorlar sorular çalınıyor. Bütün insanların tek umudu var Cumhuriyet Halk Partisi. Örgütte kavga dili kullandığımızda oy veren insanları dışlamış oluyoruz. Barış dilinde ise bu insanları da mücadeleye katmış olursunuz” ifadelerini kullandı.

7-34

"EN BÜYÜK SORUN ULAŞIM"

Bilgin’in ardından kürsüye gelen İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı, “Ülkemizin gündeminde sosyal konut var. Ülkedeki ekonomi sorunlarının üzerini örmek için ortaya attıkları bir sosyal konut projesi var. Sosyal konut diye vatandaşın 3 kuruş parasına çöktüler. Bugün toplumun hangi kesimine giderseniz gidin en büyük sorun ulaşım sorunu olarak söyleniyor. Bu konutların yapılacağı yerler nereler. Kentler planlanmadan önce yollar yapılır plan yapılır sonra konut yapılır. Bunlar stadı yapıyorlar yolu yok. Hastane yapıyorlar yolu yok. Kentimiz yarım kalmış projeler kenti. Yarın öbür gün gidecekler. Bunların zamanında bu yapılmıştı diyeceğimiz bir şey yok. Belediye başkanlığı vizyon işidir. Bunlarda vizyon yok. Her yer yarım kalmış proje. Vatandaşın da cebine göz diktiler” dedi.

‘KAPILARI TEK TEK GEZMELİYİZ’

CHP ekonomi masasının ilimizdeki temaslarına da değinen Yıldızlı, “Değerli toplantılar yaptık Herkesin ekonomi ile derdi var. Mevcut iktidar ve ailesinin ekonomi ile derdi yok. Bununla ilgili kurtuluş reçetesini tüm vatandaşlarımıza sunduk. Derinceli iki pırlanta kardeşimiz aday oldu. İkisinin de başarılı olacağına inanıyoruz. Onlara iki önerim olacak. Benim için fark etmiyor kimin başkan olduğu. Derinceli seçmen sayısı 106 bin. En geç 9-10 ay için seçim ilan edilecek. Seçim ilan edilmeden kapıları tek tek gezmeliyiz. Çok kıymetli sonuçlar alıyoruz. Gölcük iyi gidiyor, Karamürsel iyi gidiyor. CHP’nin tüm fertleri olarak genel başkanımızın izinden yürümek gibi bir sorumluluğumuz var. Genel Başkanımız kapı kapı dolaşıyorsa biz de iç çekişmeleri bırakıp kapı kapı dolaşacağız. Ülkenin çözüm reçetesi bizde. İktidar yakın” dedi.

3-96

ATASOY BİLGİN YÖNETİM LİSTESİ

Atasoy Bilgin

Elvan Sarım

Caner Yeni

Mukaddes Sarıbaş

Hakan Korel

Şaziye Kabaloğlu

Ersin Demirkır

Enver Oyardı

Serap Uğraş

İsmail Bilgin

Arife Poyrazoğlu

Kutay Karahasan

Kıymet Gündoğan

Necati Üzmez

Ertan Kararkaş

Gündüz Başer

ORKUN UTKUBAŞ YÖNETİM LİSTESİ

Orkun Utkubaş

Ali Günerhan

Bilgin Koçak

Çeker, "Promosyonların takipçisi olacağız!" Çeker, "Promosyonların takipçisi olacağız!"

Buket Sönmez

Bülent Kabaloğlu

Canan Aslan

Hurşit Berk

Kemal Demir

Kezban Camcı

Levent Demir

Merve Tüysüz

Mustafa Opak

Noyan Bayram

Osman Katmış

Sinan Şiranun

Şevket Çodar

Zülfikar Dağhan