En geç 2023 yılının 6’ıncı ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için heyecan her geçen gün artıyor.

Bu heyecan Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti Genel Merkezleri’nin aldığı kararlarla farklı bir boyuta taşınmıştı.

Neydi bu kararlar,

Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezi il, ilçe ve belde başkanlarıyla yönetim kurulu üyelerinin aday adayı olmak için 26 Aralık 2022’e kadar görevlerinden istifa etmesine yönelik genelge yayınladı.

Bu genelgede belediye başkanlarının yer almaması kulislerde tartışmaya neden oldu. Belediye başkanlarının görevlerini bırakıp milletvekilliği için aday adayı olmamalarını yerinde bir karar olarak değerlendiriyorum.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi, teşkilatta görev yapanların milletvekilliği aday adaylığı için 01 Aralık 2022 tarihine kadar genel merkeze bildirim yapmalarını istedi.

Bu bildirimler sonrasında uygun görülenlerin istifalarının kabul edilip yerlerine yenilerinin atanmasının yapılacağını istedi.

İYİ Parti Genel Merkezi ise yapılacak belde, ilçe ve il başkanlığı seçimlerinde aday adaylığı olmayı düşünenler seçimlerde aday olmasınlar genelgesi yayınladı ve bu genelgeye göre devam edecekler aday olurken devam etmeyin milletvekilliği görevini düşünenler teşkilat başkanlığına ve yönetimlerine aday olmadılar.

Üç parti genel merkezinin aldığı bu kararlar sonrasında,

Cumhuriyet Halk Partisi’nde süre 26 Aralık’ta tamamlanacak.

Bu süreç tamamlanmadan, İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar 3 yıldır görev yaptığı İzmit İlçe Başkanlığı’ndan istifa edip aday adaylığına başvuruda bulunacağı bunu da yarın resmen duyurması bekleniyor.

Yerine tüzük gereği ilçe yönetim kurulu içinden bir isim yapılacak seçimle belirlenecek.

Bu arada il yönetim kurulu üyesi Özgür Çelik istifa ederek örgütteki görevinden ayrılıp resmen aday adayı olduğunu açıklayan ilk isim oldu.

Tabiki gözler milletvekili aday adayı olması beklenen il başkanı Harun Yıldızlı’da,

son gün mü, yoksa daha önce istifa edecek?

Bu sorunun yanıtı aranıyor.

Ayrıca örgütte yer alan başka isimlerinde aday adaylığı için görevlerinden ayrılacağı da kulislerde konuşuluyor.

Bakalım bu isimler kimler olacak?

Milliyetçi Hareket Partisi’nde istifasını genel merkeze veren İl Başkanı Yunus Emre Kurt resmi açıklamasını dün yaptı.

Yunus Emre Kurt bu açıklamayla bir yılı aşkın süredir görev yaptığı il başkanlığını bırakarak milletvekili aday adayı oldu.

İstifası sonrasında yerine genel merkez tarafından Murat Nuri Demirbaş atandı.

Tabi ki burada yanıt arayan soru şu.

MHP Kocaeli’de birinci sıra adayı mevcut milletvekili Saffet Sancaklı mı?

Yoksa istifa eden il başkanı Yunus Emre Kurt mu olacak?

MHP’liler bu soruya yanıt aramaya başladılar…

İYİ Parti’de ise yapılan açıklama doğrultusunda İzmit İlçe Başkanlığı kongresinde önceki başkan Pelin Coştur Filiz aday olmadı ve milletvekili aday adayı olarak zamanı geldiğinde başvuruda bulunacak.

15 Ocak 2023 tarihinde yapılacak Kocaeli İl Başkanlığı kongresinde ise mevcut başkan Şanbaz Yıldız veda ederek aday olmayacağını açıkladı.

Milletvekili aday adaylığı için açıklama yapmadı. Kulislerde ise kesinlikle aday adayı olacağı konuşuluyor.

Tabi ki burada da bir çok isim olduğu için birinci sırada kim olacak?

Liste nasıl şekillenecek?

Sorularına şimdiden yanıt aranmaya başlandı.

Peki kim bu isimler?

Mevcut milletvekili Lütfü Türkkan, genel merkez yöneticisi Cumali Durmuş, Şanbaz Yıldız ve Pelin Coştur Filiz ve eklenecek başka isimler…

Değerli okurlar,

Üç partide genel merkezlerinin genelgeleri doğrultusunda yaşanan bu hareketlilik önümüzdeki süreçte diğer siyasi partilerde de yaşanacak.

CHP, MHP ve İYİ Parti’de alınan karar sonrasında yaşanan gelişmeler parti içinde bir heyecan bir hareketlilik ve yanıtı aranan soruları gündeme getirdi.

2023 yılının ilk ayından itibaren siyasi partilerde aday adaylığı konusu daha hareketli yaşanmaya başlanacak.

Neler yaşanacağını takip etmeye devam edip gelişmeleri yorumlamaya devam edeceğim…