CHP'li Torun, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın “kesin ihraç” istemiyle “tedbirli” olarak Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini açıkladı.

CHP MYK, dün toplandı. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, toplantıda alınan kararları, yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu.

Torun, açıklamasında şu bilgileri verdi:

“Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından, bir süredir ortaya konulan tutum ve davranışlar Genel Merkezimiz tarafından hassasiyetle takip edilmektedir. Tanju Özcan bu kapsamda Genel Merkezimiz tarafından pek çok kez sözlü olarak uyarılmıştır. Ayrıca, bir kadın hemşehrisi ile ilgili anısını anlatırken kullandığı ifadeler nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmiş ve ‘uyarı’ ile cezalandırılmıştır. Tanju Özcan’ın ‘uyarı’ cezasının ardından, 16 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilen Bolu Belediye Meclisi Toplantısında bir kadın belediye meclis üyesi ile girdiği diyalog, cinsiyetçi yorum ve sözleri Merkez Yönetim Kurulumuzun 13 Haziran 2022 tarihli toplantısında, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda; Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın parti sorumluluğu ile bağdaşmayan tutum ve davranışları nedeniyle, ‘kesin ihraç’ istemiyle ‘tedbirli’ olarak Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”

Özcan katıldığı bir YouTube programında, başından geçen bir anısını anlatmıştı. Özcan, yanına gelen bir kadının "Benim bebeğim yok, yardımcı olabilir misiniz?" dediğini söylemiş, buna karşılık, "Hanımefendi ben size nasıl yardımcı olabilirim" diye cevap verdiğini anlatmıştı.

Mültecilere vergide 10 kat zam

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun (TİHEK) yabancılara su kullanımı ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulanmasına yönelik Bolu Belediye Meclisi kararı hakkında başlattığı incelemede para cezası kararı çıkmıştı.

'Ayrımcılık yasağı ihlali' yapıldığına hükmeden kurum, Bolu Belediyesi hakkında 40 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar vermişti.

Kılıçdaroğlu’nu ağırlayan Türk Ocakları yönetimi görevden alındı! Kılıçdaroğlu’nu ağırlayan Türk Ocakları yönetimi görevden alındı!

Ayrıca, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı mültecilere yönelik su faturaları ve katı atık vergilerinde 10 kat zam yapacağını açıklayan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında "görevi kötüye kullanma" ve "nefret ve ayrımcılık" suçlamalarıyla soruşturma başlatmıştı.

Aday olmak istediğini söylemişti

Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir paylaşımda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenen Özcan, Cumhurbaşkanı adayı olmak istediğini ifade etmiş, şu ifadeleri kullanmıştı:

"1 hafta önce kibir abidesi size 'yüreğin yetiyorsa aday ol' demişti Sn Gn Başkanım...sizden ses çıkmadı...siyaset iddia işidir..yol verin ben bu resti göreyim...hazırım inan olsun...sandıkta dürüvereyim defterini...güvenin bana...yenerim!!!"

Canlı müzik yasağını savundu

Bolu Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında alkollü eğlence yerlerinden günlük 150 TL, alkolsüz yerlerden ise 50 TL alınması görüşülmüştü.

Canlı müzik yasağını savunan Özcan, “Canlı müzik mümkün olduğu kadar yapılmasın veya az yapılsın. Bunu hazırlarken amacımız mümkün olduğu kadar canlı müziği özendirmeyelim, gürültü az olsundu. Zabıta müdürümüze buradan bir talimat veriyorum. Müzik şikayeti konusunu emniyetle özel olarak konuşursanız yani böyle müziği bangır bangır açacak, öyle bir şey yok. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok. O konuya el atalım” diye konuşmuştu.