İzmit Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Türkiye'de ve Kocaeli’de son günlerde cereyan eden olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

İzmitKent Konseyi Gençlik Meclisi, Türkiye'de ve  Kocaeli’de son günlerde cereyan eden olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamaya İzmir Gençlik Meclisi, Gemlik Gençlik Meclisi, Mezitli Gençlik Meclisi, Foça Gençlik Meclisi, Menderes Gençlik Meclisi, Ödemiş Gençlik Meclisi, Bayraklı Gençlik Meclisi, Çiğli Gençlik Meclisi ve Konak Gençlik Meclisi de destek verdi.

İzmit Kent Konseyi Gençlik Meclisi adına Başkan Av. Ezgi Çalışkan ve yönetim kurulu tarafından paylaşılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kentimizde son günlerde yaşanan giyim, kültür, yaşam tarzı ve cinsiyetlere yönelik ayrımcı ve çağ dışı uygulamaları derin üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Melek Mosso adlı sanatçının, Isparta’da vereceği konserin, bir takım gruplarca halkı kin ve nefrete sürükleyecek söylemlerle hedef gösterilmesinin ardından sanat etkinliklerinin idari makamlar tarafından iptal edilmesine şahit olmuştuk. Bugün ise yine aynı sanatçının konserinin, Kocaeli ilimizde iptal edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Sanat, ifadelerin en hür biçimi olarak karşımıza çıkmalıdır. Buna rağmen, ülkemizdeki düşünce ve ifade özgürlüğü üzerindeki şiddetli baskı ne yazık ki hiç uğramaması gereken sanat alanına da tezahür etmiştir. Sanatçıların yaşam tarzı, giyim tarzı, hayat görüşü ve düşünce biçimlerinin bir takım gruplarca maksadını aşar şekilde işaret edilmesinin ardından, bu sanatçıların sanatsal eylemlerinin açıkça veya örtülü biçimde siyasi saikler güdülerek yetkili makamlarca kısıtlanması kabul edilemez.

Özellikle kadın sanatçılar üzerinden yürütülen bu anlayış, toplumun her alanında kadının giyim, düşünce ve yaşam tarzına, inanç ve ifade özgürlüğüne baskıcı bir müdahaleyi beraberinde getirmektedir.

Tarhan: Mahalle esnafı adeta can çekişiyor! Tarhan: Mahalle esnafı adeta can çekişiyor!

Yine Kocaeli ilimizde bir kafede, şort giydiği için bir kadın müşterinin kafeden kovulması, kafenin önüne “burada açık giyinmek yasaktır.” Şeklinde ayrımcı, dışlayıcı ve baskıcı bir ibareye yer verilmiş olması toplumdaki birlik ve beraberliğin sarsılmasına, bireylerin Anayasal temel hak ve özgürlüklerinin haksız ve hukuksuz biçimde ihlaline neden olmuştur. Yaşanan bu gelişmeler, bu ülkede ve bu kentlerde yaşayan gençleri umutsuzluğa ve ayrışmaya sürüklemektedir. Bu nedenle yetkilileri Anayasamıza ve yasalara aykırı tüm bu cinsiyetçi, ayrımcı ve baskıcı uygulamalara son vermeye çağırıyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan gençler olarak düşünce ve kaanatlerimizi özgürce ifade edebilmek, kendimizi olduğumuz gibi hür bir biçimde ortaya koyabilmek, özgürce üretebilmek ve kısacası özgürce yaşayabilmek istiyoruz. Gençlik Meclisleri olarak temel hak ve özgürlüklerimizin korunmasının Anayasal bir zorunluluk olduğunun bilinciyle, özgürlüklerimizin ihlaline yol açan, baskıcı, cinsiyetçi ve kısıtlayıcı her türlü durumun karşısında olduğumuzu kesin bir kararlılıkla bildiririz.”

285310029_386490776852945_4003175508277451215_n

285337608_386490783519611_2282839323541676906_n