İzmit Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısının ikinci birleşiminin birinci oturumu gerçekleşti. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında 2022 yılına ait faaliyet raporları kamuoyuna sunuldu.

“KOCAELİ’DE İLK VE TEK İMZACI OLDUK”

Geri dönüşüm projeleri hakkında konuşan Başkan Hürriyet, “Çocuklarımızın geleceği için geri dönüşüm uygulamalarımızı da arttırdık.  İzmit Belediyesi olarak Aralık 2022 itibariyle Avrupa Belediye Başkanları İklim ve Enerji Sözleşmesine imza atarak sözleşmenin Türkiye’deki yerel yönetimler arasında 51. ve Kocaeli’ndeki tüm yerel yönetimler içindeki ilk ve tek imzacısı olduk. Bugüne kadar bölgesel ulusal ölçekte çalışan İzmit Belediyesi yürüttüğü başarılı çalışmalar neticesinde, sürdürülebilir kalkınma için dünyanın en büyük yerel yönetimler ağı olan ICLEI’ye katılmıştı. (Uluslararası Yerel Çevre Girişimleri Konseyi- Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler)

“ÇALIŞMALARIMIZDAN ÖVGÜYLE BAHSEDİLDİ”

Bu dönemde yine; dünya çapında 2 bin 500’ün üzerinde bölgesel ve yerel yönetimden üyesi bulunan ICLEI’nin Malmö Dünya Kongresi’ne katılım sağladık ve belediyemizin sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiği çalışmalar, proje finansman ihtiyaçları ve iyi uygulama örneklerini paylaştık. İzmit kenti olarak, Döngüsel Şehirler Ağı Nisan Ayı bülteninde çalışmalarıyla kapak şehir seçildik. Hızlı sanayileşmeye bağlı olarak karşılaştığımız çevre sorunlarına karşın atık azaltımı konusunda model olmak için başlattığı çalışmalarımızdan burada yine övgüyle bahsedildi.

İktidar ülke ülke kredi ararken, Belediyemizin kredi araması kadar doğal bir şey yok İktidar ülke ülke kredi ararken, Belediyemizin kredi araması kadar doğal bir şey yok

“BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MCR2030 AĞINA KATILIMI SAĞLADIK”

Belediyemizin dahil olduğu MCR 2030 ağı, Şehirlerin Güvenli, Dirençli ve Sürdürülebilir olması yolunda yerel yönetimlere katkı sağlayan bu insiyatifin bir parçası olarak katılımcı kuruluşla bağlantı kurup Birleşmiş Milletler MCR2030 Ağına katılımı sağladık. Ayrıca belediyemiz, Avrupa Komisyonu tarafından hayata geçirilen İklim Değişikliğine Uyum Misyonuna kabul edilmeyi başaran 118 yerel yönetim arasında; AB Bölgesinde dışında kalmasına rağmen seçilen altı yerel yönetimden biri oldu.

“KARİYER.İZMİT.BEL.TR SAYFAMIZ KURULDU”

Türk belediyelerinin Atık Yönetimi Çözümleri Planlaması MEWA üyeliğimiz onaylandı. Bu üyelik yine kendi geliştirdiğimiz Çocuk Ödül Marketlerimizden yaklaşık 40 bin kg atık toplanarak geri dönüşümleri sağlandı. Toplanan atıklar karşılığında öğrencilere çeşitli kırtasiye malzemeleri ve gıda ürünleri verildi. İzmit Belediyesi bünyemizde kurduğumuz istihdam birimi için iş ilanlarının bir havuzda toplanması için kariyer.izmit.bel.tr sayfamız kuruldu. 

“DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULUP, TASARRUF YAPTIK”

Burada oluşturduğumuz aday havuzumuzda eleman talebinde bulunan 58 firma için kriterlere uygun 341 aday ile görüşme sağlandı. Yine kendi ihtiyacımı olan personelimizi de bu sistem üzerinden oluşturulan kayıtlar üzerinden liyakate uygun bir şekilde aldık. Bu istihdam birimimiz için de BELSA’da çok güzel ve çok nezih bir alan oluşturduk ve birimimiz artık orada hizmet vermeye devam ediyor. Öz Kaynaklarımızı Kullanarak Web Siteleri, Uygulamalar ve Formlar Yaptık. Bu Konularda Dışa Bağımlılıktan Kurtulup, Tasarruf Yaptık. İzmit Belediyesi internet sitesi dahil olmak üzere, Kardeşeller, Aşevi, Otizm spor ve yaşam evi gibi kurumumuza ait 16 internet sitesi, mobil web uygulaması, kayıt ve başvuru formunu belediyemiz dışarıdan hizmet satın almadan gerçekleştirdi”