ÇOK ÇOK ACAYİP BİR ŞEY OLDU!

Dün dağların birinde kesin bir KURT öldü..

Bir yerlere kesinlikle KIRMIZI karlar yağdı…

Başka açıklaması olamaz çünkü.

Dün bizim kentin 6’Lı masasının CHP’si ile İYİ Parti İl Başkanları bir anda, 3 senedir yapmadıkları görevlerini yani ‘İL Başkanlıkları’nı ‘vahiy’ gelmiş gibi hatırlayıverdiler ve kentin bir sorununa ilişkin müthiş bir iş (!) kotardılar.

İzmit Belediyesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında onlarca sorundan birisi olan 'Cumhuriyet Parkı' arafına bürokratik köprü olarak sorunu çözdüler.

*

Kocaeli 20 yıldır; 12 İlçe Belediyesi ve Büyükşehir ile gırtlaktan AKP’ye teslim bir kentti.

Son yerel seçimlerde üç sene önce; Türkiye genelinde vatandaş üzerinde Millet İttifakı’nın pozitif etkisi ve Fatma Kaplan Hürriyet ile ekibinin müthiş çabasıyla İzmit Belediyesi ‘kurtarılmış toprak’ vari AKP’den alınan tek belediye oldu.

İşte o günden bu yana BU KENTTE YEREL MUHALEFET YOK!

-

Kazanılan seçimden bugüne MİLLET İTTİFAKINI temsilen sadece İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet var adeta.

TEK BAŞINA CENGAVER’in karşısında da algıyı yönetmekte mahir AKP teşkilatı ve iktidarın tüm olanakları yığdığı Türkiye’nin en borçlu belediyesi AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi.

-

anbaz-yildiz-1639136633-1639658671

İYİ Parti’nin yeni kurulan bir parti olması, en başta ‘herkes gelsin’ düşüncesi sebebiyle bir türlü dikiş tutmayan il başkanları ve teşkilatlanma meselesine noktayı Şanbaz Yıldız’ın il başkanı olması koydu.

‘İstemem ama yan cebime koyabilirsin’ düşüncesi ile partiye üye bile olmamış olan Şanbaz Yıldız’ın il başkanlığını kabul edişi ile herkes rahat bir nefes aldı.

Şanbaz Yıldız, rahmetli Türkeş’in adamlarındandı. Uzun yıllar MHP’de de Genel Merkez’de de Devlet Bahçeli’ye muhalif tutumları ve Koray Aydın’a yakınlığı sebebiyle genel olarak dışlanan bir tavır görse de ülkücü camia içerisinde Kocaeli ölçeğinde ağırlığını hep koruyan bir isimdi.

Siyaseti ve teşkilatlanmayı iyi bilen ve yıllara dayalı tecrübesi olan Şanbaz Yıldız göreve geldikten sonra hakkında ‘iktidardan ihale alıyor bu nasıl muhalefet yapacak ki’ eleştirileri duyulmaya başlandı.

-

2009 yerel seçimlerinde ben MHP İl Başkan yardımcılığı yaptığım zamanlardan beri dava arkadaşıydım. Tanıyordum. Çalışkandı. Öyle ki zamanın MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar ve ekibi seçim sürecinde Şen Balık’lardan çıkmamakla eleştirilirken o seçim çalışmaları için SKM’de tüm gücüyle başkan olarak çalışıyordu. Devşirme addedilen sonradan MHP’li olmuşlarla küskün ÜLKÜ DEVLERİ diye tabir edilen eski ülkücüler arasında köprü vazifesi görmekten hiç yüksünmemişti.

*

Tüm bu sebeplerden ötürü hakkında söylenen ‘iktidardan ihale alıyor’ meselesine ben takılmadım il başkanı yapıldığında. Asla etik bulmamakla beraber çok uzun yıllar öncesinden devam eden işkolunu sürdürdüğünü biliyordum.

Seçim sürecinde aktifti de ancak yerel seçimler sonrası Şanbaz Başkan kendisini sahadan ve partiden ‘boş’ vitese aldı.

*

Harun yıldızlı

CHP İl Başkanı Özgür Harun Yıldızlı.. Örgütten gelen daha da doğrusu ‘babadan’ oğula geçen misyonu tabir-i caizse devir alması, kendisinden önceki il başkanı Av. Cengiz Sarıbay sayesinde gerçekleşti.

Seçimlerden sonra ilk sene aktif gibi gözükürken son 2 senedir Özgür Harun Yıldızlı neredeyse sırra kadem bastı! Sadece sırra kadem basmış olsaydı evlaydı, bir de Büyükşehir’den ihale alan bir şirketin taşeronluğunu yaptığı söylentileri ayyuka çıktı. Fatma Kaplan Hürriyet'i de zor durumda bırakan bu söylentileri ile birlikte muhalefet etme işinin muhatabını karıştırarak Başkan Hürriyet ile didişmeye başladı.

***

10-15 gün önce bende film koptu.

20 sene boyunca tenis maçı izler gibi AKP-CHP maçını izleyip aradan nemalanmaya çalışanların aksine; uğraşıp didindiğim, hayatımı tamamen vakfettiğim muhalif çabalarımın sonunda durdum ve önce vatana sonra da kente dönüp bir baktım.

Genel Başkanları’nın nefes almaksızın çalıştığı partilerin il düzeyindeki vahim durumlarına daha ne kadar susacaktım?

‘Muhalefet zarar görmesin’ diye daha ne kadar susacak; dostluk yaptığımız, zamanında yol yürüdüğümüz insanlar bu kadar vurdum duymazsa ben (muhalif kitle) daha ne kadar vurulup duracaktım?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kocaeli’de düzenlediği mitingde kürsüden hem Akşener’e hem Kılıçdaroğlu’na her zamanki gibi yüklendi.

Ama ne İYİ Parti Kocaeli’den ne de CHP Kocaeli’den çıt çıkmadı.

Tam üç gün sabır çeke çeke bekledim. Çıt yoktu. Sonunda Cumartesi yapılan mitingin arkasından taa Salı günü akşamı CHP Kocaeli İl Başkanı Harun bey lütfen kabilinden bir basın toplantısı düzenledi.

-

Yaşadığım kentteki muhalif partilerin ölüm sessizliğine daha fazla dayanamayıp aşağıdaki paylaşımı yaptım sonradan:

Böyle bir kaotik ülke ve kent gündeminde KOCAELİDEKİ MUHALEFET PARTİLERİNİN SESİ SOLUĞU ÇIKMIYORSA, GERÇEKTEN İŞGAL ETMEYİN MAKAMLARI, VEBALİNDEN KORKUN!

Bu kentte CHP var mı? Bu kentte İYİ Parti var mı?

6 lı masa var mı gerçekten bu kentte ya???

Bilen var mı?

Seslerini duyan var mı?????

Bir tek Fatma Kaplan Hürriyet..

Çakallar sarmışlar çevresini, VURUYORLAR ses geliyor, İzmit Belediyesi ve birkaç isim GERİ CEVAP VERİYOR

Bütün AKP-MHP BİR varsa yoksa FATMA KAPLAN HÜRRİYET

KOSKOCA KOCAELİ'DE GÜNDEM KAYNIYOR AMA MUHALEFET PARTİLERİ TATİLDE!

EY CHP YAŞAYAN VAR MI?

EY İYİ PARTİ TATİLLER NASIL GİDİYOR? DEMOKRAT PARTİ? SAADET PARTİSİ? GELECEK PARTİSİ

DEVAAAA??? SESİMİZİ DUYAN VAR MI???

*

Ben bu paylaşımı yaptıktan hemen sonra bir adet Lütfü Türkkan’dan iki adet de Şanbaz Yıldız’dan basın bülteni geldi gazeteye.

Şanbaz Yıldız şık bir çıkış yapıyor ‘stat yolu’ konusunda takipçi olduklarını ifade ediyor ve Büyükşehir’e soruyordu: Rant mı var?

*

Hah dedim. Dilerim böyle devam eder.

*

HAKAN TANTA

Ortalıklarda gözükmeyen her iki il başkanı da yine uzun zamandır ortalarda gözükmeyen İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Hakan Tanta’nın sosyal medya hesabında gururla paylaştığı müthiş bir foto karesinde ortaya çıktılar.

297542308_10159791667773361_2052583424339896572_n

"Bu akşam evimizde çok kıymetli misafirlerimiz vardı. Dünyayı konuştuk... Ülkemizi konuştuk... Kentimizi konuştuk ... Siyaseti ve sorumluluklarımızı konuştuk.. Birlik ve beraberliğimizin , dostluğumuzun ne kadar değerli olduğunu bir kez daha teyit ettik. Akşamdan geriye aklımızda; umut , sevgi ve dostluk kaldı... Eşim ve bana ise dostlarımızı ve yol arkadaşlarımızı evimizde ağırlamanın onuru ve mutluluğu kaldı... Davetimize icabet eden TBMM Başkan vekilimiz Kocaeli Milletvekilim Sayın Haydar Akar'a Kocaeli Milletvekilim Sayın Lütfü Türkkan'a Kocaeli CHP İl başkanım Harun Yıldızlı ve Degerli eşi Betül'e Kocaeli İYİ Partı il Başkanım Şanbaz Yıldız'a Kocaeli Büyüşehir Meclis Üyelerimiz CHP Grup başkan vekilim Körfez Meclis üyem Engin Taşdemir'e İYİ Parti Grup başkan vekilim Körfez Meclis üyem Fevzi Canbaz'a Karamürsel Meclis üyem Orhan Tanış'a Gölcük Meclis üyelerimiz Pınar Naak ve Özgür Yılmaz'a İzmit Meclis üyem Nurettin Bulut'a Çayırova Meclis üyem Halis Koç'a Derince Meclis üyelerimiz Nuri Paşa ve Nurcan Acaroğlu Göktaş'a Gebze Meclis üyem İbrahim Başçiftçi 'ye Darıca Meclis üyem Selim Özcan'a Kartepe Meclis üyem Özlem Çankaya'ya Başiskele Meclis üyem Emine Özkar'a Kandıra Meclis üyem Mustafa Türk'e Son anda mazereti nedeniyle aramızda olamayan Kocaeli Milletvekilimiz Tahsin Tarhan'a ve yol arkadaşlarıma. Ve asıl ev sahibim Sevgili eşim Meral'e teşekkür ediyorum ." diyerek paylaştığı fotoğraf, BENİM İÇİN TEK BİR ANLAM TAŞIYORDU: Babalar kendi siyasi ikballeri için buluşuyordu.

hakan tanta

Ama vahim olan, milletçe paralellikten 20 yıldır çekilen çileden ders alınmamış gibi, Hakan Tanta eliyle 'nazik bir davet' kurgusu altında İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet bu davete kuşkusuz davet edilmiyor ve MUHALİF kitlenin hak ettiği fotoğraf tamamlanmamış bilakis Başkan Hürriyet'e paralel bir hareket gerçekleşmiş oluyordu.

*

Başkan Hürriyet'e kızgın ve küskün olan Hakan Tanta aylardır elini eteğini çekmiş durumda ve merhabaları bile yok. Ancak kendisine de söylediğim gibi onu halk seçti ve meclisteki görevi de ne olur olsun ZATEN ÇOĞUNLUĞU AKP'DE olan ve türlü dayatma, bahane ve engellerle çalıştırmadıkları Belediye Başkanı'na mecliste aktif olarak katkı sunmak. Meclise gidip de sessiz sakin takip etmekle yetinmek değil.

***

Derken... Pandomim koptu.

Bugün konuyu özetle gündemine taşıyan Orhan Balcı ağabeyin yazısından Cumhuriyet Parkı meselesini okumak için tıklayın: https://www.7x24kocaeli.com/cumhuriyet-parki-halkin-destegi-hurriyet-ve-buyukakin

ÇOK ÇOK ÇOK ACAYİP BİR OLAY

Dün önüme haber düştü. Kocaeli Büyükşehir'in toplantısında bizzat Başkan Büyükakın'ın açıklamasıyla öğrendik ki;

Harun Özgür Yıldızlı'nın kaç senedir vasatın da altında sürdürdüğü il başkanlığına BÜYÜLÜ BİR EL DEĞMİŞ ve bir anda basiretli, aktif, dinamik, yeterlilik sahibi gerçek bir il başkanına dönüşüp müthiş bir İRADE koymuş:

"Beyler kıymetli meclis üyelerim toplanın, biz Şanbaz beyle de görüştük, iki il başkanı olarak sizin Tahir Bey'i ziyaret etmenizi ve selamlarımızı iletip Cumhuriyet Parkı konusunda arabulmanızı istiyorum"

demiş;

ve aslanlar harekete geçmiş. Gerisini Tahir Bey anlattı dün mecliste. Kendisine gitmişler ve tatsızlık sürmesin diye ricacı olmuşlar. Kimler mi? Harun bey tarafından görevlendirilen İzmit Belediye Meclisi üyeleri CHP’li Hakan Tanta, İYİ Partili Meclis Üyeleri Nurettin Bulut ve Fevzi Canbaz. Tahir Bey de onları kırmamış.

Böylelikle Fatma Başkanın ruhu (!) bile duymadan iş kotarmış bizimkiler.

Bu da basına yansıdı kuşkusuz.

OLDU MU ŞİMDİ?

Önce hemen şunu belirteyim. Bazılarının gazete köşesinde Fatma Başkan'a olan kişisel hıncını almak için Harun Başkan''ı mitleştirmesi çok trajikomik. Bazıları deyip isim yazmamamdaki sebep de hala duymaya çalıştığım kalan az biraz saygı kırıntısından! Hoş bu son yazısından sonra kaldı mı kırıntı ondan da emin değilim! Kavgadan bıktığını söyleyen arkadaşımız o halde ya CHP'li kimliğini ya da muhalif olduğunu iddia ettiği kimliğini acilen bırakmalı. Çünkü vatan elden giderken ve son viraj yaşanırken tam da gerekirse kavga ederek hak almak zamanı! Ama işler tıkırındaysa yani huzuru kaçmasın diye düşünmesi de anormal değil elbette.

OLDU MU ŞİMDİ -2 ?

Kırılmaca gücenmece yok. Dosdoğru söylüyorum CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı yanlışa ve yangına körükle gitmektedir. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun çok gecikmiş müdahalesi artık acilen yapılmalı ve TÜRKİYE'nin içinde bulunduğu durum ortadayken Kocaeli'de eldeki tek belediyenin başkanına rağmen örgüt başkanlığını sürdürmemeli bir an önce olması gereken toparlayıcılığıyla sahalara, ortalara, basına her gün bir gündem ve demeçle çıkmalıdır! Aynen Sayın Genel Başkanı gibi sadece AKP'YE MUHALEFET YAPMALIDIR Kendi parti belediyesine değil! Vatan millet sevdası bunu gerektirir ama şahsi ikbal neyi gerektirir onu bilmem!

OLDU MU ŞİMDİ-3 ?

HALİHAZIRDA zaten izmitli'nin sahip çıktığı PARKI'NA yine İZMİTLİ'NİN sahip çıktığı BAŞKANI'NI dışarıda bırakarak AKP'ye ricacı olmaları, başkandan habersiz gerçekleştirdikleri bu hareket kesinlikle etik dışıdır, kabul edilemezdir.

seddar yavuz-5

Bürokratik köprü olmak meziyettir. İnce düşünce gerektirir. Anlaşılan bu özellik (!) SAYIN VALİMİZ SEDDAR YAVUZ da var. Teyid edememekle birlikte, fikrin Harun başkandan değil Vali beyden çıktığı bilgisi ulaştı zira bana.

Siyaseti dizayn etmek valiye düşer mi bilmiyorum ama bilgi doğruysa 'iktidarın valisiyim' diyen valimize düşmüş demek ki. Vali bey aramış Harun beyi. Kavga olmadan çözülsün istemiş. Harun bey de gereğini yapmış.

Vali beyin görev yaptığı kent genelinde huzur ve asayiş konusunda çok titiz olduğu biliniyor. Başkan Hürriyet artık devamlı köşeye sıkıştırılan kedi can havliyle tırnaklarını çıkarıp ''dozerin önüne ilk ben yatarım' deyince Vali bey de bu şekilde müdahelede çözümü bulmuş olabilir ama diğer muhatapların başkanı dışlayan bu tavırları ne siyaseten ne de insani anlamda asla kabul edilemez.

Başkan Hürriyet'i engelleyerek iş yaptırmayanlar ve yancıları; başkana karşı kişisel öfkesi ve kini olan kendi yol arkadaşları da dahil herkes şunu bilmeli.

Bu kentte 3 yıldır MİLLET İTTİFAKI İL PARTİLERİ MUHALEFET ETMİYOR.

Ne sosyal medya hesaplarında ne basında (geçtik sahayı) onca olup biten şeye bir tepki notu bile düşmeye üşenen İl Başkanlarının acilen toparlanmaları elzem!

Bu kentte onların da işlerini Başkan Hürriyet üstlenmiş durumda. Onlar da bir yandan işlerini sürdürürken diğer yandan listelere girmeyi bekliyor.

Siyaseti vatan ve millet için yapmak istiyorlarsa şayet Başkan Hürriyet'i dışlamak yerine bilakis ona saldıran Cumhur ittifakına karşı gardlarını alsınlar!

Not: Kimse kimseyi salak yerine koymasın lütfen.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Duygu Mert - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.

05

Batıkan MERSİN - Fatma hürriyet kaplan gerçekten çok fazla çabalıyor bu şehir için herkes üzerine düşen vazifeyi yapsa aslında kocaeli çok daha iyi yerlerde olan güzel bir şehir olacak umarım diğer parti temsilcileri de herkes de önce kocaeli halkı için birşeyler yapmaya çalışır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 09:22
04

2.Hakan - Sanki İzmit Belediyesi zorla değilde zarla kazanıldı muhalafete düşmana ihtiyacı yok Fatma hanımın hainlik diz boyu Hakan Tanta CHP meclis üyesi Belediye Başkan yardımcılığını ne sebeble bıraktı bunlar biliniyor hiç biriniz sütten çıkma ak kalık değilsiniz Genel Merkezin kendi Belediyesine açık komplo kuran üyelerine karşı disiplin soruşturma başlatması lazım Yalnız değilsin Fatma Hürriyet kaplan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 09:22
03

Doğrucu Davut - Bunların işi goygoy. şanbaz da harunda kendisine çalışır anca 2+2 daha dört. bu millet verecek dersini alayına.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 09:22
02

Mehmet - Biz İzmitli olarak seçtiğimiz başkanın arkasındayız. Bunlara ne oluyorki kendi kafalarına göre validen talimat alıp hareket ediyorlar?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 09:22
01

Gerçekçi - Böyle saçmalık mı olur ya. Bunlar bugün böyleyse yarın seçimi de satar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ağustos 09:22