11 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamayla ülkemizde resmen başlayan

Covid 19 salgını üzerinden iki yılı aşkın bir zaman dilimi geçti.

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ‘Bilim Kurulu’ bu süreçte bir çok toplantı yaptı. Cumhurbaşkanlığı kabinesine karar vermesi için bir çok tavsiye kararı aldı.

Sağlık bakanlığı çok şeffaf olmada da veri paylaşımı yaptı.

Kısıtlamalar, sokağa çıkma yasakları, maske takılması, aşı uygulamasının başlaması, 02 Mart 2022 tarihinde maske kullanımının mecburiyetten çıkarılması ve Covid 19’a grip hastalığı gibi bakılması gerektiğinin açıklaması sonrasında,

yaşanan gevşeme ne yazık ki devam ediyor.

Aşı uygulamasında 18 yaş ve üstünde 1. Dozda yüzde 92.23’lük, 2. Dozda ise yüzde 85.55’lik oran ülkemiz için eğitim sistemimiz gibi sınıfta kalınmış bir veri olarak karşımızda duruyor.

31 Mayıs 2022 tarihinden itibaren günlük vaka, vefat ve iyileşen hasta sayılarını açıklamaktan vaz geçen bakanlık, haftalık veri açıklayacağını duyurmasına karşın onu da sağlıklı olarak yapmaması bir çok soru işaretini beraberinde getiriyor.

04 – 10 Temmuz 2022’de açıklanan haftalık verilere göre ülkemizde toplam vaka sayısı 15 milyon 297 bin 539, toplam vefat sayısı ise 99 bin 088 olarak açıklandı.

Özellikle Kurban  Bayramı’nı kapsayan yeni verilerin hala açıklanması tam anlamıyla bir soru işareti olarak karşımızda duruyor.

Dünya Sağlık Örgütü dünyada yeni varyantla Covid 19 salgının tekrar yoğun bir şekilde göründüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dünyada yaşanan Covid 19 ile ilgili yeni gelişmeler sonrasında veri açıklamazken,

Gelen soruları yanıtlarken,

Şu dönem, günlük vaka sayısında Almanya, İtalya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde 100 binleri geçen vakaların görüldüğünü ifade eden Koca, "Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kalabalık ortamlarda riskli isek maskeyi takmamız gerektiğini unutmamalıyız. Panik havası yok ama biz bundan sonra tedbirlere devam ederek Covid'le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi korumamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, önlemlere devam" 

Diye konuşması salgının ülkemizde hangi boyutta olduğunu görmemiz gerektiğini bize ifade ediyor.

Değerli okurlar,

Covid 19 salgını ilk zamanki  gibi değil.

Salgınla mücadele etmesini biliyoruz.

Aşı konusunda bilinçli kişiler gerekli dozda aşısını oldu, hatırlatma dozları yapıldı.

Kapalı alanlarda, toplu taşımalarda, kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda olanlar kendi önlemlerini alarak maske takmaya devam ediyorlar.

Yaz ayları sonrasında okulların açılmasıyla başlayacak olan hareketlilik ve kentlerdeki kalabalıkların artmasıyla salgın konusunda daha farklı bir süreç yaşanacak.

Özellikle kapalı alanlara girmemiz gereken kış aylarında,

Covid 19 salgınının artışı gibi çok önemli bir sorun yaşamak istemiyorsak, önlemlerimizi almalıyız.