Covid Lisa

Dünyanın en meşhur yüzlerinden olan, herkes tarafından tanınan portredeki kadın ‘Mona Lisa’.

Birçok tekniği içinde bulunduran bu yağlı boya portre çalışması, ünlü ressam ve dahi Leonardo Da Vinci tarafından İtalya’nın Floransa şehrinde Rönesans devrimlerinin hakim olduğu yıllarda resmedilmiştir.

Da Vinci’nin, ilk fırça darbelerinden bu yana gizemini koruyan bir tablo olan ‘Mona Lisa’, insanı büyüleyen ve birçok gizem taşıyan ögeyi barındırmaktadır. Bunlardan ilki tablodaki kadının kim olduğu ve Leonardo’nun bu kadını neden resmettiği ile ilgilidir. Birçok eleştirmen ve sanatsever tarafından bu konu ile ilgili ortaya farklı fikirler atılmış olsa dahi, net bir kanıya yıllardır varılamamıştır.

Bu tabloda insanı içine çeken diğer bir gizem ise Lisa’nın sahip olduğu canlılıktır. Bir tablo olmasına rağmen yaşayan bir varlıkmışçasına her bakışta değişiklik gösteren bir eserdir. Tablodaki birçok ögenin yanında bu hissiyatı veren ve sağlayan en önemli parça Mona Lisa’nın gülümsemesi olmuştur. Lisa’nın yer yer mesafeli yer yer içten hissettiren o gülümsemesi, bir sanatseverin tabloya bakış açısına göre farklı etkiler yaratmaktadır. Leonardo’nun sanat dehası ve kullandığı akılalmaz teknikler, tüm bu canlılık hissinin oluşmasını sağlamış ve ‘Mona Lisa’nın dünyanın en çok tanınan tablolarından biri olarak kayda geçmesini sağlamıştır.

‘Mona Lisa’ tablosu tüm gizemleri ile Fransa’da bulunan Louvre Müzesinde sanatseverlerin ziyaretine açık bir şekilde sergilenmektedir. Yapılışından bu yana yıllar geçse de, bu tabloyu bu kadar değerli yapan teknikler ve sırlar araştırılmaya devam etmektedir. Fakat şu da bir gerçektir ki bu gizemler ve sırlar ne kadar araştırılıp çözülmeye çalışılsa da gerçekler Leonardo Da Vinci ile toprağa gömülmüştür.

YORUM EKLE