CHP'de  aday adaylığı başvuruları UZATILDI! CHP'de aday adaylığı başvuruları UZATILDI!

CHP Kartepe İlçe eski Başkanı Cumhur Karakadılar, köylere tanınan kırsal mahalle hakkının mahalle statüsüne geçirilmesine su faturası üzerinden tepki göstermiş ve günlerce köylüler de tepkilerini ortaya koymuştu.

TBMM'de çevreye ilişkin düzenlemeler içeren torba kanun ile bu tepkilere kısmen olumlu yanıt verilmiş oldu. Bundan böyle Kartepe'de emlak vergisi, harç, su faturası gibi ödemeler köylüden tahsil edilemeyecek.

Başkan Karakadılar sosyal medya hesabından konuyu paylaşarak şunları kaydetti:

"Kartepe ilçe Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne rağmen direnen KÖYLÜ Kazandı.

TBMM’de çevreye ilişkin düzenlemeler içeren torba kanun tekliflerinin içinde yer alan düzenlemeyle

- [ ] Kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan özelliği devam eden yerlerden alınan emlak vergisi ve harç gibi ödemelerin süresi 31 Aralık 2025'e kadar uzatılacak.

- [ ] Ayrıca tüzel kişiliği kaldırılarak tek mahalleye dönüşen beldelerde içme ve kullanma sularından alınacak ücretin, mevcut en düşük tarifenin yüzde 50'sini geçmeyeceğine ilişkin hükmün süresi de 31 Aralık 2025'e kadar uzatılacak.

Sesimizi duyurmak istediğimiz ve köyümüzün menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğimiz süreç başarılı bir şekilde sonuçlanmıştır. Bundan sonraki süreçte yine köyümüzün çıkarları için mücadele etmeye devam edeceğiz."