İzmit İnkılap Ortaokulu’nda görev yapan Abdullah Köse’nin okulun içinde iki kişi tarafından darp edilmesine sert tepki gösterildi.

İzmit Gültepe Mahallesi Miralay Mümtaz Caddesi’nde bulunan İnkılap Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan Abdullah Köse, iki gün önce iki kişi tarafından okulda saldırıya uğradı. Edinilen bilgi ve iddialara göre bir veli ve oğlu, okula gelerek okul müdürünü ararken bağırmaya başlaması üzerine Abdullah Köse, velinin yanına giderek neden bağırdığını sordu. Bunun üzerine öğretmen, iki kişi tarafından darp edildi. Veli ve oğlu şikayet üzerine gözaltına alınırken öğretmen ise darp raporu aldı.

SENDİKALARDAN BASIN AÇIKLAMASI

Gözden kaçırmayın

CHP İzmit: "Yurttaşlarımıza Davet!" CHP İzmit: "Yurttaşlarımıza Davet!"

Zanlıların ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldığı belirtilirken, bugün İzmit’te görev yapan okul müdürleri, sendikalar ve çok sayıda öğretmen duruma tepki göstermek amacıyla okulun önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya saldırıya uğraya Abdullah Köse ve okulda görev yapan öğretmen ile çok sayıda okul müdürünün yanı sıra Eğitim-İş MYK Üyesi Genel Özlük-Hukuk ve TİS Sekreteri Orhan Yıldırım, Eğitim-Bir-Sen Kocaeli 1 Nolu Şube, Eğitim-İş Kocaeli 1 Nolu Şube, Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi, Eşit Haklar-Sendikası Kocaeli İl Temsilciliği, Hürriyetçi Eğitim-Sen Kocaeli İl Temsilciliği, Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 Nolu Şube yöneticileri katılım gösterdi.

HAKKINDA HİÇBİR YASAL İŞLEM YAPILMAMIŞTIR”

Daha önce defalarca gördüğümüz öğretmene şiddet olaylarının bir yenisi de 2 gün önce İnkılap Ortaokulu’nda gerçekleşmiştir. Görevi başında bir öğretmenimiz okulu basan bir veli tarafından hakarete ve fiziksel saldırıya uğramıştır. Öğretmenimiz darp raporu almış olmasına rağmen saldırıyı gerçekleştiren kişiye herhangi bir işlem yapılmamış, olayın ertesi günü tekrar okula gelerek saldırgan davranışını sürdürmeye devam etmiştir. Saldırgan tutum yapan kişi hakkında şikayet olmasına rağmen henüz hakkında hiçbir yasal işlem yapılmamıştır. Yetkilileri görevlerini yapmaya davet ediyoruz.

YETERLİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINMADI”

Bu üzücü olaydaki güvenlik zafiyeti, buna benzer olayların tekrarı konusunda bizleri endişeye düşürmektedir. Son derece zor çalışma koşulları altında hizmet veren eğitim çalışanlarının ve eğitim kurumlarında eğitim gören çocuklarımızın güvenliğini sağlamak devletin öncelikli ve en önemli görevleri arasındadır. Bugüne kadar okullarımızda yeterli güvenlik önlemleri alınmamış ve okullarımızda eğitim çalışanlarına uygulanan şiddete seyirci kalınmıştır. Okullarımıza yeterli kaynak ayırmayarak eğitimimizi her yönden zaafa uğratan Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim çalışanını korumakta yetersiz kalmıştır.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Zaman zaman Bakanlık yetkililerince de öğretmenleri değersizleştiren ve hedef gösteren nitelikteki açıklamaları sonucunda bu tür şiddet olayları yaşanmaktadır. Biz Eğitim Sendikaları olarak Okullarımızın, hem öğrencilerimiz hem de eğitim çalışanlarımız için güvenli alanlar olmasını istiyoruz. Öğretmene şiddet eyleminin karşısında duracağımızı ve tepkimizi tüm demokratik yollarla ortaya koyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Unutulmamalıdır ki, öğretmenlerimiz itibarsızlaştırıldıkça ve şiddete maruz kaldıkça, bu ülkenin yarınlara yürümesi mümkün olmayacaktır. Yaşanan saldırı olayında idari ve hukuki sürecinde takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz.