Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sözcü'nün aktardığına göre, Erdoğan ve Bahçeli görüşmesi ve Bahçeli’nin ‘muhalefetiz’ çıkışını değerlendiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"İki taraf da birbirine mahkum. Ben bunlara kürek mahkumları diyorum. Yani birbirlerine bağlanmışlar, beraber denize düşme korkusundan, beraber kürek çekmeyi tercih ediyorlar. Eğer beraber kürek çekmekten vazgeçseler, bazen vazgeçer gibi oluyorlar bakıyorlar aşağıya birlikte düşecekler bu sefer ‘bari devam edelim, şu denize düşmektense şu küreği çekelim’ diyorlar.

Ben 15 gün önce demiştim ki ‘Sayın Bahçeli yavaş yavaş çark edecek ve Ak Parti iktidarıyla, Cumhur İttifakı arasında fark ortaya koyacak’ dedim.

Sonra da kendisini tümüyle bu ittifakın dışında tutup, iktidarın dışında bir pazarlığa oturacak. Nitekim bu aşama gerçekleşiyor."

'Birbirleriyle köşe kapmaca oynuyorlar'

50+1 tartışmaları hakkında da konuşan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda cumhurbaşkanına verilen öyle yetkiler var ki, her cumhurbaşkanıyla birlikte devletin yeniden kurulması gerekecek. Yani o bakanlığı bozmak, bu bakanlığı birleştirmek… Şimdi ortada gerçekten vahim bir tablo var.

Sayın Erdoğan ile Sayın Bahçeli, şu anda birbirleriyle köşe kapmaca oynuyorlar. Bahçeli eğer, biliyor ki Erdoğan yüzde 50+1’e ya da şöyle dese ‘Bütün adaylar girer en yüksek oyu kim alırsa o seçilsin’ dediği anda Sayın Bahçeli’nin siyasetteki elindeki bütün kartlar bitecek.

Sizin kaybetmenizin sebebi yüzde 50+1 değil, kaybetmenizin sebebi, siyasetin hikmetini, ahlakını, erdemini, ilkelerini terk etmeniz."

'Süleyman Soylu'yu Bahçeli kurtardı'

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı bakanları görevden alınmasını MHP lideri Devlet Bahçeli’nin engellediğini belirterek şöyle konuştu:

"Gücü kaybetme korkusu her şeyi yaptırır. Erdoğan ve Bahçeli gücü kaybetme korkusundalar. Görünüşte Bahçeli’nin bakanı yok, haklı. Cumhurbaşkanı yardımcısı yok.

Ama bugün bir çok AK Partili, şu anda görevde olan Ak Partili açık bir şekilde bana da bir çok yerde de konuşmalarda zikrettikleri şu, ‘Biz bakanlara ulaşamıyoruz ama MHP milletvekilleri ulaşıyor.’

AK Parti il başkanlarının bir kısmı, ‘Biz bir şey söylesek yapılmıyor, MHP il başkanları bir şey söyleyince yapılıyor’ Niye? Çünkü sayın cumhurbaşkanı hangi bakanı almak, bir şey yapmak istese Bahçeli arkasında duruyor ve önünü kesiyor.

Süleyman Soylu olayında, Sayın Bahçeli konuşana kadar bu Sedat Peker’in iddiaları sonrası Sayın Erdoğan’dan bir şey duydunuz mu? Sayın Bahçeli, ‘İçişleri Bakanımızın arkasındayız’ dedikten bir gün sonra sanki mecbur kalmış gibi… Aynı şey diğer bakanlar için de, Berat Albayrak’ın arkasında Bahçeli durdu.

Şimdi unutturamaz. Türkiye’ye bu felaketi yaşatan damat bakanı öven kimdir, Bahçeli’dir. Emin olun Ruhsar Pekcan’ın arkasında dursa Ruhsar Pekcan da bakanlığa devam edebilirdi."