AFAD tarafından gerçekleştirilen açıklamada; “Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17'de 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 42 artçı deprem meydana gelmiştir. Deprem; Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Belsa Plaza'daki KAFE İŞLETMECİLERİ isyanda! Belsa Plaza'daki KAFE İŞLETMECİLERİ isyanda!

“76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 440 vatandaşımız yaralanmıştır”

Açıklama şöyle devam etti: “SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya'da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis'te 440 vatandaşımız yaralanmıştır.

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin seviyesi 4.seviye olarak ilan edilmiş olup illerimizde ve Başkanlık AFAD merkezinde tüm afet grupları toplanmıştır. Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur. Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere; Kahramanmaraş'a Kayseri Valisi, Hatay'a Mersin Valisi, Gaziantep'e Mardin Valisi, Adıyaman'a Tunceli Valisi, Osmaniye'ye Bingöl Valisi ve Malatya'ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir.”

Yapılan açıklamada ayrıca “Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen ekipleri taşımak üzere 2 adet uçak görevlendirilmiştir. Tüm il AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmiştir” denildi.

Gelen son bilgilere göre depremin hissedildiği illerde hasar ve kayıp bilgileri:

Kahramanmaraş: 70 kişi hayatını kaybetti, 300 bina yıkıldı. 200 yaralı var. 
Adıyaman: 13 kişi kayıp, 100 bina yıkıldı, 22 yaralı.
Malatya: 47 kişi hayatını kaybetti, 300 bina yıkıldı. 550 yaralı var.
Şanlıurfa: 18 kişi hayatını kaybetti, 60 bina yıkıldı. 200 yaralı var. 
Osmaniye: 20 kişi hayatını kaybetti. 83 bina yıkıldı. 200 yaralı var.
Diyarbakır: 14 kişi hayatını kaybetti. 7 bina yıkıldı. 79 yaralı var.
Gaziantep: 80 kişi hayatını kaybetti. 581 bina yıkıldı.
Hatay: 4 kişi hayatını kaybetti. 200 bina yıkıldı ve 7 yaralı var.
Kilis: 8 kişi hayatını kaybetti. 50 bina yıkıldı.
Adana: 10 kişi hayatını kaybetti. 118 kişi yaralı.