Belli başlı ürünlerde kullanıcıya ait olmayan hatalardan kaynaklı sıkıntılar doğabiliyor. Ancak bu sıkıntıları ürünün ait olduğu markaların çözmesi şart.

Avukat Gürkan Uysal İzmit'te ailesiyle ikamet eden ve çevresinde sayılan ve sevilen birisi. Kendisi aynı zamanda siyasetle de sıcak olan bir kimlik ve yayınlanan kitapları ile birlikte sitemizde yer alan köşe yazılarıyla da tanınıyor.

Toplumsal duyarlılığı yüksek olan avukatımız; hem topluma hem de mesleki olarak müvekkillerinin dertlerine derman olurken bu aralar kendisi bir sıkıntı yaşıyor ve anlaşılan o ki sıkıntısını da epeydir çözebilmiş değil. 

Av. Uysal, yeni satın aldığı arabası ile trafikte epeydir huzursuz yolculuklar gerçekleştiriyor.  Yeni aldığı Honda marka aracında yaşanan kornanın takılması sebebiyle gerekli hallerde korna da kullanamayan Av. Gürkan Uysal soruna bir kaç yere başvurmuş olsa da halen sonuç alabilmiş değil.

En son olarak Honda'nın kullanıcı şikayetlerinin yer aldığı bir sanal platforma da şikayetini yazan Av. Uysal şunları kaydetmiş:

"28/09/2022 tarihinde Honda Kocaeli bayiinden (Honda haldız) Honda city 1.5 Executive marka otomobil satın aldım. Otomobilde kendi kendine korna çalma sorunu ortaya çıktı.

17/10/2022 tarihinde durumu Honda yetkili servise ilettim. Baktılar ama problemi çözemediler. Problemi Honda Türkiye'ye yazıp onların yönlendirmesiyle onarmaya çalışacaklarını ve beni onarım için beni arayıp davet edeceklerini ifade ettiler. Bu arada aracın kornasını da deaktif ettiler.

07/11/2022 tarihinde otomobilimi tekrar götürdüm. Honda Türkiye'nin yönlendirme yaptığını ancak problemi çözemediklerini ifade ettiler. Honda Türkiye'ye otomobilin video kayıtlarını gönderip onlardan yapılacak yönlendirmeye göre onarım yapacaklarını tekrar ettiler.

O gün bugündür ne Honda Türkiye'den ne de yetkili servisten arayan soran kimse yok. Bu arada aracın kornası hala deaktif ve trafikte risk altında araç kullanıyorum. Yan taraftan dikkatsiz şekilde şerit değiştiren aracı kornayla ikaz edemediğim için iki defa ciddi kaza tehlikesi atlattım.

Saadet İzmit Kongreye Hazır Saadet İzmit Kongreye Hazır

Honda Türkiye'nin sattığı aracın arkasında durup durmayacağını merakla bekliyorum."

Honda gibi önde gelen bir markanın aracında yaşanan bu sıkıntıya bir an önce çözümle gitmesini ve müşteri memnuniyeti için gereğini yapmasını bekliyor Avukat Uysal.

Yol güvenliği konusunda da sattığı aracın arkasında durması gereken HALDIZLAR'ın bu konudaki takipçisi olacağız.