Açıklama şöyle:

"Akbelen Ormanı’nda 2 yıldır nöbet tutan arkadaşlarımızın tüm çabalarına rağmen dün sabah 05:30’da jandarma ve tomalar eşliğinde alana girildiği ve ağaç kesimine başlandığı haberini aldık. Gün içerişinde köylüler ve desteğe giden savunucular jandarmanın müdahalelerine maruz kaldı, direnen arkadaşlarımız gözaltına alındı.

İKİZKÖYLÜ'LERİN YANINDAYIZ

Her bir ağacı, toprağı, taşı koruyan, ona sıkı sıkı tutunup sermayeye yem etmemeye kararlı doğa savunucularının, İkizköylülerin yanındayız. Doğamıza, yaşam alanlarımıza, tarım alanlarımıza, ağaçlarımıza el uzatanların ise karşısındayız.

TALAN ZİHNİYETİ

Madenciliği toprağı sömürmek olarak gören ve alanı talan eden zihniyet kendi üretimi için de sürdürülebilir değildir. Termik santrallere kömür çıkartmak için katledilen alanlar tekrar kullanılamayacak hale gelmekte, ormandaki canlıların yaşam alanları ve yaşam hakları hiçe sayılmaktadır. Öte yandan santrallerin oluşturduğu kirlilik tarım faaliyetlerinde verimin düşmesine, sağlık açısından olumsuz sonuçlara ve zorunlu göçe sebep olmaktadır. İklim krizinin yükselişine destek olan bu tavır bilimsel ya da ahlaki açıdan kabul edilebilir değildir.  Ormanlarımız, zeytinliklerimiz, 100 yaşını aşmış çamlarımız sizin kömürünüze ve madenlerinize feda edilemeyecek kadar kıymetlidir.

KOCAELİ ÇEP OLARAK DİYORUZ Kİ:

KOCAELİÇEP olarak daha önceki söylemlerimizi yineliyoruz: DOĞA VE BİLİMLE İNATLAŞMA OLMAZ!

İkizköylülerin yanındayız.

AKBELEN’E DOKUNMA! AKBELEN YUVAMIZ, AKBELEN ORMANINI VERMEYECEĞİZ."

Türkiye, 2 yıldır GRİ listede: Avrupa'da en çok suç işlenen ülke! Türkiye, 2 yıldır GRİ listede: Avrupa'da en çok suç işlenen ülke!