Doğan Apartmanı

İstanbul’un en gözde ve renkli semtlerinden Galata’nın sokaklarında yer alan, tarihi dokusu ve gösterişli mimarisi ile geçmişi yaşatan bir eser, Doğan Apartmanı.

Tarihi çok eskilere dayanan, birçok Türk filmine ev sahipliği yapmış, senelerce her kesimden insana kapılarını açmış bu bina, Karaköy-Kadıköy vapurundan bile görülebilen gösterişli bir yapıdır. Yıllar içinde değişime uğramış, ama tarihi dokusunu korumayı başarmıştır.

İlk inşa edildiği yıllarda Galata semtinin banker, aristokrat ve seçkin ailelerini ağırlamak için kiralık bir konut olarak hizmete açılan bu ihtişamlı yapı, 1942 yılında Kazım Taşkent tarafından satın alınmıştır. Taşkent bu binaya İşviçre Alplerinde kayak yaparken çığ düşmesi sonucu hayatını kaybeden oğlu Doğan’ın ismini vermiş, o günden sonra bu görkemli konut yapısı tarih sayfalarında ‘Doğan Apartmanı’ olarak yer almaya başlamıştır.

Günümüzde birçok gazeteci, yazar, oyuncu ve diplomata ev sahipliği yapan tüm misafirperverliği ile halkı kucaklayan Doğan Apartmanı; Muhsin Bey, Eşkıya gibi kült olmuş birçok filme ve reklama da kapılarını açmıştır. Galata’nın en renkli zamanlarına tanıklık etmiş olan bu apartman, günümüzde de ihtişamı ile Galata’nın sokaklarında sessizce gözlem yapmaya, önünden geçen herkesi durup kendisine hayranlıkla baktırmaya devam etmektedir.

YORUM EKLE