Politika faizinin en son 5 puan düşürülmesinden sonra enflasyon yüzde 60 daha artarken kredi faizleri de yüzde 10 puana kadar yükseldi. Türk Lirası’nın Dolar karşısında ise kaybı yüzde 90’a yaklaştı. Bu sonuçlara rağmen Merkez Bankası dün bir kez daha faizi düşürdü.

Kararın ardından yönünü yukarı çeviren döviz kurlarındaki yüksek seyir devam ediyor.

Dolar/TL haftanın beşinci işlem gününe 18,08’in üzerinde başladı. Kur 10.15 itibariyle hafif primli seyrederek 18,10 liradan işlem görüyor. Dolar/TL’de gün içerisinde en düşük 18,03, en yüksek ise 18,10 seviyeleri görüldü. Euro ise aynı dakikalarda 18.25 lira ile yatay seyrediyor.

ENFLASYONLA BÜYÜME TERCİHİNİN MALİYETİ

Düşük faiz politikalarındaki ısrar, bize yakın tarihimizde gördüğümüz en yüksek dolarizasyon oranı, kur krizi, heba olan milyarlarca dolarlık döviz rezervi, bankaların bozulan varlık kalitesi, şimdilik bütçeye maliyeti 60 milyar TL civarında hesaplanan ve maliyeti daha da artması beklenen KKM (Kur Korumalı Mevduat) enstrümanı, azalan yatırım iştahı, potansiyel büyümede yavaşlama, her gün artan fiyatlar, eriyen maaşlar, gelir dağılımında ciddi bir bozulma olarak geri döndü.

Enflasyon herkesi ama en çok sabit gelir gruplarını vuruyor. Enflasyonla büyüdüğümüz dönemde pasta büyüse de emeğin pastadan aldığı payın azaldığını, insanların büyümeyi hissedememekten şikayet ettiklerini ve yoksulluğun giderek yaygınlaştığını görüyoruz.

İşte bu nedenle iktisat yazınında “enflasyonla büyüme” şeklinde bir modelin karşılığı yok.

Mehmet Candemir: "Körfez’i suya muhtaç ettiler!" Mehmet Candemir: "Körfez’i suya muhtaç ettiler!"