Geçen haftayı 16.44 lirayla kapatan dolar, bu sabah 16.61 lirayla 20 Aralık tarihinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Geçen hafta ekonomi gündemi yine ardı ardına gelen zamlar ve yüksek enflasyon verileriyle sarsıldı. Doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 15 olarak açıklanan zamları cuma günü Türkiye İstatistik Kurumu'nun yüzde 73.5 olarak açıkladığı son 23 yılın rekor enflasyon rakamı izledi. Ancak ENAG'ın yüzde 160 olarak açıkladığı enflasyon rakamının düşük açıklanması ve TÜİK'in madde sepeti ve ortalama fiyatları açıklamayı durdurması gündeme damgasını vurdu. TÜİK'te enflasyonu açıklayan birimin başında yöneticinin istifa ettiğinin anlaşılmasının hemen ardından kuruma 20 bölge müdürünün daha atanması, kurumun açıkladığı rakamların gerçekliğinin bir kez daha sorgulanmasına neden oldu.

Bu veriler ışığında geçen haftayı 16.44 liradan kapatan dolar, bu sabah 16.61 lirayı gördükten sonra 16.56 seviyesinden işlem görüyor. ABD'de geçen hafta mayısta tarım dışı istihdamın 390 binle 328 binlik beklentinin üzerinde artmasıyla dolar küresel olarak güçlenmişti. Yeni haftaya 16.50 lira ile başlayan dolar, 16.61 lira seviyesine ulaştıktan sonra şu anda 16.56 seviyesinden işlem görüyor. 17.95 seviyesini gören Euro ise şu anda 17.76 lira seviyesinde.

İki sigara grubuna daha zam geldi! İki sigara grubuna daha zam geldi!

3600 ek göstergenin detayları bekleniyor

Bugün gerçekleştirilecek kabine toplantısının ardından, uzun yıllardır beklenen 5 milyon memur ve emekliyi ilgilendiren 3600 ek göstergenin detayları bekleniyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Kızılcahamam’da gerçekleştirilen AKP 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanışında yaptığı konuşmada "Yarınki kabine toplantımızın ardından yapacağımız Millete Sesleniş konuşmamızda bu hazırlığı detaylarıyla anlatacağım. Bugün burada sadece daha önce söz verdiğimiz 4 meslek grubunu değil 5 milyonu aşkın memurumuzun ve emeklilerin tamamını ilgilendiren bir formülle bu meseleyi çözdüğümüzün müjdesini paylaşmak istiyorum" demişti.