Dolar fiyatları şu dakikalarda 17,96 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları ise 18,39 TL seviyelerinde bulunuyor.

Dolar fiyatları, geçtiğimiz haftayı 17,93 TL seviyesinden tamamlarken; yeni haftanın ilk işlem gününe 17,96 TL seviyesinden başladı.

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlamasının ardından, gün içerisinde en düşük 17,8980 TL seviyesini, en yüksek ise 17,9670 TL seviyesini görürken; kur saat 10:40 itibarıyla 17,9636 TL seviyesinde hareket etti.

Euro fiyatları da gün içerisinde en yüksek 18,4330 TL'yi görürken; şu dakikalarda 18,3990 TL seviyesinde bulunuyor.

İngiliz sterlini ise aynı dakikalarda 21,7384 TL seviyesinde işlem görüyor.

KÜRESEL PİYASALAR

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül toplantısında 50 baz puan faiz artırabileceğine yönelik artan beklentilerle sınırlı da olsa pozitif seyrederken, yatırımcıların gözü bugünden itibaren yoğunlaşacak makroekonomik veri gündemine çevrildi.

Dün Asya ve ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin ekonomilerin yavaşladığına işaret etmesi risk algısını artırdı. Buna karşın Çin Merkez Bankası'ndan (PBoC) gelen faiz indirimi adımı piyasaları pozitif etkilerken, ABD'de konut sektöründe yavaşlamaya ve fiyatlarda gerilemeye işaret eden verilerin Fed'i yavaşlatabileceği beklentilerini artırmasıyla da pay piyasaları yükseliş eğiliminde hareket etti.

Söz konusu verilerin ardından para piyasalarında Fed'in eylülde yüzde 64 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başlarken, artan resesyon ihtimali tahvil piyasalarına da hareketlilik getirdi.

AVRUPA'DA RESESYON BEKLENTİLERİ ARTIYOR

Avrupa pay piyasalarında da dün alış ağırlıklı bir seyir izlendi.

Bölgede, resesyon riskleri güçlenmeye devam ederken, Almanya'nın doğalgaz tedariki problemine bir de kuraklığın nehirlerdeki su seviyelerini düşürmesi eklendi.

Buna göre, nehirlerin iç ve dış ticarette önemli payı olduğu ülkede su seviyelerinin oldukça azalmasının ardından bazı gemilerin seyahat edememesinin ülkede tedarik zincirini olumsuz etkileyebileceğinden endişe ediliyor.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

• 10.00 Türkiye, temmuz ayı konut satışları

Haydi Türk kahvesi severler! Türk Kahvesi Festivali'ne! Haydi Türk kahvesi severler! Türk Kahvesi Festivali'ne!

• 12.00 Almanya, ağustos ayı ZEW beklenti endeksleri

• 12.00 Avro Bölgesi, ağustos ayı ZEW beklenti endeksi