14 Kasım 1985 tarihinde Bülent Ecevit liderliğinde kurulan DSP, 32 yaşında. Partililer, Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk heykeli önünde bir araya gelerek saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından heykele çelenk bıraktılar. Programa DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, İzmit İlçe Başkanı Ömer Karakaya ve partililer katıldı.

TEK PARTİNİN İRADESİ

Çelenk töreninin ardından DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, Genel Başkan Önder Aksakal’ın yayınlamış olduğu metni okudu. Dedeoğlu şöyle dedi: “ Türkiye yaklaşık 20 yıldır bir tek parti iradesi altında yönetilmektedir. Bu 20 yılda ekonomiden dış politikaya, tarımdan sanayiye, eğitimden sağlığa kadar her alanda yaşanan önemli boyutta değişiklikler halkı derinden etkiledi ve toplumsal yaşamın yeniden biçimlendirilmesine sebep oldu.

KÖTÜ GİDİŞAT DÜZELECEK

Türk milleti bağımsızlığına ve özgürlüğüne düşkündür. Elbette bu kötü gidişi düzeltecektir. Demokratik Sol Parti tam da bu amaçla kurulmuştur. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak bu güzel cumhuriyeti bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi, partimizin kurucusu Bülent Ecevit‘i, ilk genel başkanımız Rahşan Ecevit’i saygıyla yad ediyorum. Partimizde bugüne kadar emek vermiş tüm üyelerimize en içten, minnet ve şükranlarımı sunuyorum, 36. kuruluş yılımız kutlu olsun.”