Bugün bilumum süs, çiçek benzetmesi yapacak; emanet ve korunmaya muhtaç bir cins olduğumuzu savunacak; kadınlığı bırakıp kutsal annelik vurgusu yapacak er kişilere ve onların yardımcısı, koltuk değneği olmayı gönülleriyle kabul etmiş, ikincil insan hatun kişilere peşinen sitemlerimi bildiririm. Ancak sitem ederim çünkü kadınlar malum trip atmayı sever. Bunları daha sert ifade edecek olsam kendi cinsimin yüz karası olur, bir bayana yakışmayacak şekilde itelenirim. Bi itelendin diye hemen darp raporu aldın diye hukuk dışına dahi kovalanabilirim. Mağdur olduğumu yeter şartta sağlayamazsam yani erkek akıllarının son derece katı çerçevelerinde “namuslu” olamazsam cinsi fark etmeksizin bütün insanlar tarafından katlim vacip olur.

Bu kutlu günde gerçekleşecek bazı etkinlikler şunlardır:

Eşini, sevgilisini, kardeşini darp etmek, onlara hakaretler yağdırmak günlük rutinlerinin dikkat çekmeyen bir ayrıntısı olan bir takım (takım giymiş) adamlar, kadına el kalkmaz söylemlerini dile getirecek, kadına el kaldıran erkeklerin bilhassa annelerine cinsiyetçi küfürler savuran bu erkeklere “adam!” övgüsü düzülecek, adamın tanımı olduğu maalesef kadınlar tarafından coşkuyla ifade edilecektir.

Kendi adamlıklarını övmede hiçbir fırsatı pas geçmeyen er kişiler, sırf kadın ve sırf sokakta olduğu için en hafifiyle bakışlarıyla taciz ettikleri kadınlara desteklerini “anamız, bacımız var” argümanıyla açıklayacaklardır. Onların anneleri ve kardeşleri de dişi olduğu için değil sadece var olduğumuz için talep ettiğimiz “eşitlik” kendilerine yine anlatılamayacaktır. Zaten kadının az konuşanı erkeğin başını yemeyeni makbuldür.

Bu sırada muhakkak bir kadın ayrılmak istediği adam tarafından mesaj, arama ve diğer yollarla rahatsız ediliyordur. Şüphesiz bu haklı adamın eski eşi, sevgilisi namus sınırlarını çoktan açmıştır. Mesela başka erkeklerle görüşüyordur.

Boşandığı eşinden çocuklarını almak isteyen bir adam eski karısının alkollü içecek tüketmesini gerekçe olarak sunacaktır. Bu hakkı ona tanıdık avukat arkadaşı olan bir ahbabı rakı içerken vermiştir.

Emek mi dediniz? Bugün yirmi senedir eşinin gömleklerini ütüleyen bir kadın, tercih edilen gömleği o güne yetiştiremediği için yıllardır sürdürdüğü görevini ihmal suçundan ötürü kocasından sitem dolu sözler işitecektir. Evde yemek olmadığı için aynı sözleri duyacak başka kadınlar da olacaktır.

Bugün evinde değil, dışarıda çalışan çok kadın akşam altıdan sonra çocuklarının yemek, ödev, banyo ihtiyaçlarını giderdikten sonra ancak bir kahve içecek, saat izin verdiği ölçüde diğer ev işlerini halledecektir. Fırsat bulursa telefonunu eline alacak, darp edilen ünlü kadına karşı darp eden erkeğe sahip çıkılan paylaşımları görecek, maalesef birkaçına da hak verecektir.

Bugün normalde o saatte dışarıda olması tedirgin edici olan kadınlar toplu halde sokağa çıkacak ve aile denen kurumu bir miktar rahatsız edecektir.

Hak değil cins temelli yapay duyarlılıklar sıklıkla gözlenecektir. Erkek-dışı her cinse zaten “tahammül” ediliyorken neden bu kadar yaygara koptuğuna anlam verilemeyecektir.

“Ben kadınım” (ve sırf bu nedenden) “benimle doğru konuş” diyen bir takım kadınlar, kadın varlığından şikayet eden bazı erkeklerin yok olması temennisiyle çelişki çukurlarına düşecektir. Güçlü kadınlığı görünmeyen dövmelerle alınlarına kazımış kadınlar eş seçiminde kriterlerini sıralarken “sahip çıkılma” ihtiyacını en tepeye koyacak, erkeklerin binemediği pembe otobüsler talep edeceklerdir.

katlı bir plazanın penceresinden aşağı atılacak, davasında alkol alıp almadığı, erkeklerle gece görüşüyor olması gibi gerekçelerle katilinin savunması yapılacaktır.

Henüz kanunen reşit olmamış bazı genç kızların onlarla kişinin istismarına uğraması “rıza”, “o yolun yolcusu” gibi ‘delil’lerle aklanacaktır. İyi halli, temiz giyimli adamlar kadınlar günü kampanyasıyla ceza indirimleri alacaktır mahkeme salonlarında.

Bu günlük incecik bir örtüyle saklanmış erkek hakimiyeti, kadınların “ikincil”liği günün sonunda bütün açıklığıyla ortaya çıkacak, yoluna devam edecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.