Artış eğilimindeki döviz kuru güne yine yükselerek başladı. Dolar, 17 lirayı aşarak 6 ay önceki seviyeyi gördü. Euro ise 18.27 TL civarında seyrediyor.

AKP'li Güney'i bir kez daha topa tuttu: "Hangi cüretle?!" AKP'li Güney'i bir kez daha topa tuttu: "Hangi cüretle?!"

Türk lirası, yükseliş hareketinin başladığı mayıs ayı başından beri dolar karşısında yüzde 12 değer kaybetti. Kur saat 09.00’da 16,86 TL seviyesinden güne başladı ve işlem saatinin ilk dakikalarında 17.03 TL’ye yükseldi. Saat 10:00 itibariyle ise dolar kuru 17.09 seviyesinde seyrediyor.

Euro da dolar gibi TL karşısındaki yükselişini sürdürüyor. Güne 18,00 TL'de başlayan euro 18,31 TL'yi gördü.

FED toplantısı bekleniyor

Dolar yatırımcıları ise cuma günü açıklanacak ABD enflasyonu ve önümüzdeki hafta gerçekleşecek FED toplantısını bekliyor. ABD'de enflasyonun yavaşlaması ve gerilemesi beklenirken, FED'in önümüzdeki hafta yapılacak toplantısında 50 baz puan faiz artırımına daha gitmesi bekleniyor.

Yüksek enflasyon ve zam dalgası

Geçen hafta ekonomi gündemi yine ardı ardına gelen zamlar ve yüksek enflasyon verileriyle sarsıldı. Doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 15 olarak açıklanan zamları cuma günü Türkiye İstatistik Kurumu'nun yüzde 73.5 olarak açıkladığı son 23 yılın rekor enflasyon rakamı izledi. Ancak ENAG'ın yüzde 160 olarak açıkladığı enflasyon rakamının düşük açıklanması ve TÜİK'in madde sepeti ve ortalama fiyatları açıklamayı durdurması gündeme damgasını vurdu. TÜİK'te enflasyonu açıklayan birimin başında yöneticinin istifa ettiğinin anlaşılmasının hemen ardından kuruma 20 bölge müdürünün daha atanması, kurumun açıkladığı rakamların gerçekliğinin bir kez daha sorgulanmasına neden oldu.

'Aralık 2021 yeniden yaşanabilir'

Ekonomist Atilla Yeşilada, "TCMB bu gece NYC-Asya seansında müdahale etmek zorunda, yoksa Aralık 2021 yeniden yaşanabilir" uyarısında bulundu.

Finansal piyasalar yöneticisi İris Cibre de CDS priminin 14 yılın zirvesine çıktığını belirterek "Dolar borçlanma maliyetimiz yaklaşık yüzde 10,9 yükselmiş durumda, hayırlı olsun. Dövizde tekrar parabolik hareketlere neden olmasından korkuyorum" ifadelerini kullandı.