Okul öncesi, ilkokul, orta okul ve liselerde eğitim öğretim yeniden başlıyor.

Yaz tatilinin ardından, öğrenciler ve öğretmenler yeniden ders başı yapacak.

Okul öncesi eğitim, anaokulu ile ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrencileri bugün uyum süreci için ders başı yapacak.

Eğitim ve öğretim dönemi 12 Eylül 2022 Pazartesi günü resmen başlayacak.

Birinci ara tatil 14 Kasım ile 18 Kasım arasında,

Yarıyıl tatil ise 10 iş günü sürecek ve 23 Ocak ile 3 Şubat arasında,

İkinci ara tatil ise 17 Nisan ile 20 Nisan arasında yapılacak.

Okullar 16 Haziran 2023 tarihinde kapanacak.

Bu çerçevede Kocaeli’de neler yaşanacak?

İlimizde, 1.460 okulda 27 bin 200 öğretmen, 418 bin 602 öğrenci eğitim öğretime başlayacak.

En son sözleşmeli öğretmen atamasıyla, 193’ü okul öncesi olmak üzere 202 sözleşmeli öğretmen atanırken,

TÜBİTAK Fen Lisesi’nde kadrolu öğretmen olmadığı iddiası, valilik oluruyla bir yıllığına geçici öğretmenlerin görevlendirilmesi sonrasında öğretmensiz kalan Gebze ve Darıca’daki Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Lisesi öğrenci velileri adeta isyan etti.

Öğretmen konusunda bu problem yaşanırken, tatil zamanında güçlendirmesi yapılmayan 16 okul sorunu ile karşı karşıyayız.

Milli Eğitim İl Müdürlüğü 17 Ağustos 1999 tarihindeki  hasar gören 16 okul binasının güçlendirmesi için yeni ihale açması nedeniyle 16 okuldaki öğrenciler eğitime başka okullarda başlayacak.

İzmit’te

Uluğbey Anadolu Lisesi,

Leyla Atakan İlkokulu,

Gebze’de

Anadolu Lisesi,

Körfez’de

Oruç Reis Anadolu Lisesi,

Atatürk Anadolu Lisesi,

Hereke Anadolu Lisesi,

Derince’de

Anadolu Lisesi,

15. Kolordu Ortaokulu,

Şehit Osman Gazi Çetingöz AİHL,

Çayırova’da

Şehit Er Mücahit Okur AHL,

Gölcük’te

İhsaniye Anadolu Lisesi,

Kandıra’da

Anadolu Lisesi,

Kartepe’de

Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi

Onarım ve güçlendirme çalışmaları nedeniyle boşaltıldı.

Öğrencilerin başka okullara gönderilecek olması tam anlamıyla bilinmeyen bir denklem olarak karşımızda bir sorun olarak yer alıyor.

Onarımının 300 milyar liraya mal olacak ve 2023’ün Mart ayında tamamlanması öngörülmesi de öğrenci ve velileri kara kara düşündürüyor.

Öğrenci giderleri cep yakıyor

Enflasyon ve hayat pahalılığı hızla artarken, hemen hemen tüm harcamalarını kısan dar gelirli veliler için kabus günleri adım adım yaklaşıyor.

Bu eylül, okula giden çocuğu olan ve kısamayacağı harcamalarla yüzleşecek dar gelirliler için çok zor geçecek.

Servis ücretlerinde yüzde 50'yi bulacak. Marketlerin okul kataloglarının açıklanması ile fiyat artışlarının şoku yaşanıyor.

Kalem, silgi, boya gibi ürünlerde yüzde 100'ü aşan oranlarda artışlar gözlenirken özellikle defter fiyatlarındaki artış dikkat çekti.

Geçen eylül ayında 4-5 TL seviyesindeki 80 sayfalık defterler 19.90 TL'ye satışa çıktı. Her bir öğrenci için en az 7-8 defter ihtiyacı dikkate alındığında 2 çocuklu bir velinin sadece defter için ödemesi gereken rakam 320 TL.

Kalem kutusunu doldurmak da çok zor olacak. Kurşun kalemin adedi 1 TL seviyesinden 2.5 TL seviyesine yükselmiş durumda. Kırmızı kalemlerin de 4'lü setinin fiyatı geçen yıl eylülde yayınlanan ‘okula dönüş' kataloglarında 5 TL iken bu yıl

10 TL'ye yükseldi. 12'li sulu boya aynı marka geçen yıl 19.90 TL fiyatla satılırken, bu eylül ayında 29.99 TL etiketle satışa çıktı.

Zam oranları, ithal hammadde ile üretilen ve TL'deki keskin değer kaybının etkilediği ürünlerde, örneğin yapıştırıcılarda çok daha yüksek.

Geçen yıl eylül ayında 3'lü yapıştırıcı 19 TL'den satılırken bu yıl aynı marka ürünün 3'lü seti 46 TL'ye raflara geldi.

Kırtasiye giderlerinin yanında kıyafet, ayakkabı, çanta gibi giderler eklenince ortaya çıkacak rakamların nasıl karşılanacağı ise tam olarak bilinmeyen 3’lü bir denklem olarak karşımızda duruyor.

Değerli okurlar,

Her fırsatta “enflasyon tüm dünyanın sorunu” deniyor ancak tüm dünyada enflasyona karşı destek için halka dönem dönem dağıtılan nakit yardımı yaparken ülkemizde böyle bir yardımdan asla bahsedilmiyor.

Eğitim ve öğretim dönemi için İzmit Belediyesi ce sosyal demokrat anlayışı benimseyen belediye başkanları çocuklarının okula gönderenler için kır5tasiye yardımı yaparak velilere destek olmaya çalışıyor.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda yapılacak masrafların ağır olması nedeniyle, dar ve sabit gelirliler için ve ilimizde Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün geç karar alması nedeniyle 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemi sancılı ve sorunlu başlıyor.