Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Kocaeli İl Başkanı Sabri Mutlu, 1 Mayıs nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Saat 15:00’de Gebze Trafo Meydanında düzenlenecek olan 1 mayıs programı öncesinde yazılı basın açıklamasında bulunan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Kocaeli İl Başkanı Sabri Mutlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

1890'DAN BU YANA

"1 Mayıs, II. Enternasyonal’ın kararıyla ilk kez kutlandığı 1890 yılından bu yana, işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırılara karşı talepleriyle alanlara çıktığı, birlik, mücadele ve dayanışma duygularını en somut şekilde alanlara yansıttığı bir gün olarak tüm ülkelerde kutlanmaktadır.

ÇAĞIRIYORUZ

Emeğin ve üretenlerin uğradığı haksızlıklara, zulme ve sömürüye karşı, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde tüm emekçileri ezilenlerin haklarını haykırmaya çağırıyoruz.

Siyasi kirlenmişliğin, rantın, yolsuzluğun, rüşvetin AKP iktidarı döneminde yaygınlaştığı koşullarda elbette tarihin en büyük siyasi, ekonomik ve toplumsal sorunları yaşanacaktır. Salgın ve ekonomik kriz; kapanan işyerleri, üretimini azaltan fabrikalar, işsiz kalan milyonlar ve yoksulluk yaratmıştır.

Hızla yoksullaşan ülkemizde orta sınıf kavramı yok olmuş ve fakir ile zengin arasındaki uçurum derinleşmiştir. Nüfusun en düşük gelir grubunu oluşturan yüzde 20’lik diliminin toplam gelirden aldığı pay yüzde 5,9; buna karşın nüfusun en yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubunun toplam gelirden aldığı pay ise yüzde 47,5’dir.

İKTİDAR KRİZİ DE EMEKÇİLERE ÖDETMEK İSTİYOR

Krizi derinleştiren, ekonomik-mali açmazları büyüten, uzun vadeli kalkınma planlamayan, kamucu politikaları terk eden, istihdamı, işsizliği öncelemeyen, sağlam ve sürdürülebilir kamu hizmeti sunmaya bir iktidar, geçmişte olduğu gibi bu bugün de krizin yükünü emekçilere ödetmek istemektedir.

Ekonomideki rakamlar ve siyasi gelişmelerin gerçekliği karşısında ülkemizi 20 yıldır yönetemediğini gösteren AKP iktidarının uygulamaları ortadadır. Ülkemizde enflasyon, zamlar, faizler, adaletsiz vergi dilimleri, döviz kurundaki artış ve işsizlik sürekli artmaktadır. Açlığın ve yoksulluğun ülkemizde adeta sıradanlaştığı koşullar yaşanmaktadır.

Ülkemizde çok ciddi bir sağlık sorununa dönüşme riski taşıyan korona virüsü; eğitimi, sağlığı, ulaşımı, enerjiyi, tarımı, hayvancılığı, orman alanlarını, fabrikaları, kültürü, büro alanlarını, yerel yönetimleri ve toplumsal yaşamı olumsuz etkilemiştir.

EŞİT VE ÖZGÜR BİR ÜLKE

İnsanın paradan daha değerli olduğu, sağlığın alınıp satılamadığı, herkesin sağlıklı gıda ve barınma hakkına sahip olduğu bir dünyanın olacağını gösterdiler.

Eşit ve özgür bir ülke ancak ve ancak örgütlü mücadeleyle kazanılacaktır.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Kocaeli bileşenleri olarak İşsizliğe, Yoksulluğa, Sefalet Ekonomisine Dur Demek için 1 MAYIS Emek ve Dayanışma gününde ALANLARDAYIZ. Gebze Sendikalar Birliği olarak saat 15.00 de Gebze Trafo Meydanında düzenleneceğimiz mitinge katılmak isteyenlerin Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube ile iletişime geçmeleri rica olunur."

Gözden kaçırmayın

Başkan Yıldızlı’dan Milletin Sesi mitingine davet Başkan Yıldızlı’dan Milletin Sesi mitingine davet

1 Mayıs Afiş