Kesin olarak ilan edilmese de 14 Mayıs’ta sandığa gidip Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimleri için oy kullanacağız.

Bugün itibariyle (01 Şubat 2023) 102 gün var.

Eğer seçim tarihi 14 Mayıs olarak netleşirse, seçim takvimine göre aday listeleri mart sonu, nisan başı gibi kesinleşmiş olacak.

İttifaklar açıklamalarla çalışmalarını sürdürüyor.

Ankara’dan yayılan bu çalışma rüzgarı tüm ülkeyi sararken, heyecan ve hareketlilik artarak devam ediyor.

Ülkemiz ve geleceğimiz için çok önemli seçim öncesinde bu siyaset rüzgarı ilimiz siyasetinde de sert olarak esiyor.

Bizim siyaset kitabımızda her milletvekilliği seçimleri öncesinde siyasi partilerin il başkanları potansiyel milletvekili aday adayıdır.

İşte bu yazılı olmayan gerçekten yola çıktığımızda,

AKP İl Başkanı Mehmet Ellibeş (İstifa ederek)

CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı (İstifa ederek)

MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt (İstifa ederek)

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız (İl kongresinde aday olmayarak)

Milletvekili aday adayı olduklarını açıkladılar.

Bu durumda 4 isimde listelerde yer alırsa ve milletvekili olmak için yarışırsa ilimizde ilk kez tatlı bir yarış gerçekleşmiş olacak.

Diğer siyasi partilerin bir çoğunda da mevcut il başkanları, milletvekili adayı gösterilmeyi bekliyor.

Böylesi bir süreçte ilimizin siyaseti seçimler öncesinde listeler açıklanırken genel merkez düzeyinde önemeli bir sınavda geçecek.

Aday adayı olduklarını açıklayan Ellibeş, Yıldızlı, Kurt ve Yıldız’ın listenin başında olmalarını, partilerinin tabanında da destekleniyor ve bekleniyor.

Listelerin özellikle CHP’de hangi yöntemle belirleneceği yerelde tartışılırken, 

“Millet İttifakı” ile girilecek seçimlerde listelerin 6 siyasi partide çok ince hesaplarla hazırlanacağından isimler ve sıralama  açıklandığında kuşkusuz hayal kırıklığı yaşayanlar da olacak gibi görünüyor.

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’de önceki il başkanlarının sıralamada nerede olacağına yönelik değerlendirmeme geldiğimizde,

2022 yılının kasım ayında her sabah yaptığım “Manşetler Programı”nda,

AKP’nin 2023 seçimlerinde Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş olmadan hazırlanacağını söylemiştim.

Bu söylediğimde haklı çıktığımı belirterek, Mehmet Ellibeş’in 13 kişilik listede yer alsa da seçilebilecek bir yerde aday gösterileceğini öngörmüyorum.

CHP’de genç kuşağın temsilcisi ve örgütle genel merkezle yıldızı barışık olan Harun Özgür Yıldızlı’nın ister ön seçimle ister genel merkez yoklamasıyla belli olacak listenin ilk 3’ünde yer almasını bekliyorum.

MHP’de ise durum çok karışık. Mevcut Milletvekili Saffet Sancaklı ve önceki dönemin İl Başkanı Aydın Ünlü’den, daha fazla birinci sıra adaylığını hak ettiği öngörülen Kurt’u aşağıya çekmek için partide bir yarış havası estiriliyor. Kurt, aday listelerinin kesinleşeceği son güne kadar pek çok engeli aşmak için uğraşmak zorunda kalacak.

İYİ Parti’de mevcut milletvekili Lütfü Türkkan tekrar aday olacak mı? Aday olacaksa ilimizden mi gösterilecek? Soruları yanıt bulduktan sonra Şanbaz Yıldız’ın kaçıncı sıradan aday gösterileceği netlik kazanacak diyebilirim.

Önceki dönem il başkanlarıyla ilgili değerlendirmem böyle bir sonraki yazımda ise istifa eden ilçe başkanlarıyla yönetim kurulu üyelerini değerlendireceğim.

Değerli okurlar,

14 Mayıs’ta yapılacak seçime kadar köprülerin altından çok sular akacak.

Listede yer almayan veya aday gösterilmeyenlerin partilerine küsme hakkı yok. Listede olmasa bile listedeymiş gibi çalışmak zorundalar.

Çünkü,

Özellikle “Millet İttifakı” için bu seçimin tek seçeneği var “KAZANMAK” bu konuda kim küser çalışmazsa büyük bir vebal altına girer.

Ayrıca,

2024 yılının mart ayı sonunda, yani 14 Mayıs seçimlerinden yaklaşık 10 ay sonra yerel seçimler yapılacak.

Milletvekili adayı gösterilmeyenler veya milletvekili olamayanlar o seçimlerde kendilerine belediye başkanlığı adaylıklarında yer bulabilirler.

Tüm bunları değerlendirdiğimizde seçime yaklaştıkça heyecan giderek artacak.

Herkese kolay gelsin…