Elon Musk'ın aylarca süren hukuki girişimlerinin ardından Twitter'ı 44 milyar dolara satın alma işlemini tamamladığı, şirketin kontrolünü ele geçirdiği ve sosyal medya platformunun CEO'su Parag Agrawal da dahil olmak üzere birçok üst düzey yöneticiyi işten çıkardığı bildirildi.

Dün akşam çok sayıda yayın kuruluşu, Musk'ın anlaşmayı tamamladığını bildirdi. Musk'tan resmi bir açıklama gelmese de ABD'li milyarder Twitter üzerinden, "Kuş serbest bırakıldı" şeklinde bir tweet attı.

Star Wars Jedi: Survivor’dan yeni fragman! Star Wars Jedi: Survivor’dan yeni fragman!

Merkezden çıkarıldılar

Twitter'ın başına geçtikten kısa bir süre sonra Musk'ın, aralarında CEO Agrawal, finans müdürü Ned Segal ve hukuk politikası ve güvenlik müdürü Vijaya Gadde'nin de bulunduğu çok sayıda üst düzey ismi görevden aldığı bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters'in haberine göre, anlaşma tamamlandığı sırada Twitter'ın San Francisco'daki merkezinde bulunan Agrawal ve Segal dışarı çıkarıldı.

Musk dün Twitter binasına elinde bir lavabo ile girmişti. Tesla CEO'su ve SpaceX'in kurucusu olan Elon Musk'ın bu eyleminin ne anlama geldiğini kestiremeyen takipçileri sayısız yorumda bulunmuştu. Musk'ın bu eylemden hemen sonra Twitter'ı satın alma işlemlerini tamamlaması ve üst düzey yöneticileri işten kovması "temizlik yapacağını" önceden haber verdiği düşüncesini akıllara getirdi.

Sözkonusu işten çıkarmalar, Musk'ın şirketin borcunu ödemek amacıyla Twitter çalışanlarının yaklaşık yüzde 75'ini işten çıkarmayı planladığına dair haberlerin ardından geldi. Musk daha sonra bu haberleri yalanlayarak, çalışanlara bu kadar büyük bir işten çıkarma olmayacağını söylemişti.

Satın alma sebebi

Musk'ın; gazeteciler, eleştirmenler, ünlüler ve siyasetçilerin aktif olarak kullanması nedeniyle siyaset ve medya dünyasında büyük bir rol oynayan Twitter'da ne yapmayı planladığı merak ediliyor.

Şirketi satın alma sebebinin "insanlığa yardım etmek" olduğunu söyleyen Musk, dün erken saatlerde attığı bir tweette, "Twitter'ı satın almamın nedeni, çok çeşitli inançların, şiddete başvurmadan sağlıklı bir şekilde tartışabileceği ortak bir dijital köy meydanına sahip olmanın, uygarlığın geleceği için önem taşıması" ifadelerini kullandı.