Türk Ocakları Kocaeli şubesi bu yıl ki iftarını Kırım Türkleri için açtı. İzmit sahilde bu yıl 8'incisi düzenlenen geleneksel iftar programı anlamlıydı.

Bu yıl 8'incisi düzenlenen geleneksel iftar programına Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Arha, Kırım Tatar Türkleri Derneği Başkanı Şengül Talgır, Kocaeli Milli kuruluşlar Birliği Başkanı Yücel Alpay Demir,  Atatürkçü Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanı Taylan Bingöl ve Türk Ocağı üyeleri katıldı.

33cf87f0-ee9b-441e-a4f5-c31ff55c61b1

AZ DA OLSA ANLAMAK İÇİN
Ukrayna ve Kırım'daki Müslüman halkın ne şartlarda iftar açtığını anlamak ve yaşanan zulme dikkat çekmek için düzenlenen iftar programına katılanlar oruçlarını yere serilen gazetelerin üzerinde ekmek, zeytin ve su ile açtı.

Gözden kaçırmayın

Valilik açıkladı: Kocaeli’de 66 yabancı sınır dışı edildi Valilik açıkladı: Kocaeli’de 66 yabancı sınır dışı edildi

İftar programında kısa bir konuşma yapan Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Mustafa Arha,

"İşgal altındaki Türk yurdu Kırım ve Ukrayna'daki Müslümanların gördükleri zulme dikkat çekmek için bugün burada toplandık.

ESARET VE ZULÜM ALTINDA

Doğu Türkistan, Arakan, Kerkük ve Filistin deki Müslümanlar bu gün esaret ve zulüm altındalar.

Bizimle aynı kolaylık ve özgürlükte oruç tutamayanları bir nebze de olsa anlamak ve anmak için buradayız ve dualarımızla onların yanındayız" şeklinde konuştu.

Sözlerine devam eden Arha, "Önceki yıllarda işgal altındaki Türk topraklarımız olan Karabağ, kelbecer ve Şuşa’da yaşanan zulme dikkat çekmek için yapmış dualar etmiştik ,bugün oradaki soydaşlarımızın özgürlüğüne kavuşmasının mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugün burada  iftar açan Türk Ocakları üyeleri olarak hep birlikte dualarımızla aynı mutluluğu gelecek yıllarda esaret ve işgal altında olan Müslüman ve Türk topraklarında da, yaşamayı dileyerek yapıyoruz" diyerek herkesin Ramazan ayını kutladı.

3c488e0e-21d8-4d17-87bd-85bb106fcce1