TBMM’deki basın açıklamalarıyla Kocaeli’nin sorunlarını sık sık gündeme getiren YSP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, en kritik sorulardan birisini daha sordu.

Toprak Mahsulleri Ofisi patlamasını yakından takip ettiğini belirten Gergerlioğlu, “Hala bilirkişi raporu açıklanmadı! Büyük bir patlama oldu, iki gariban işçi öldü. Peki bilirkişi raporu düzenlendi niye açıklanmıyor? Kocaeli Valiliği ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na soruyorum büyük ihlallerin olduğu apaçık ortada. Bu patlama olmazdı, neden oldu, hangi hatalar var? Bilirkişi raporu var ama açıklanmıyor! Neyi örtbas etmeye çalışıyorsun Kocaeli Valiliği ve Çalışma Bakanlığı diye soruyoruz!” dedi.

Su taşkınları İzmitlileri canından bezdirdi!

İzmit Ayakkabıcılar Çarşısının her yağmurda sular altında kaldığını anlatan Gergerlioğlu, “Bakın Ayakkabıcılar Çarşısı yine sular altında kalmış. Perişan durumda olan onlarca esnaf var. Her yağmur yağdığında bu hale düşüyorlar. İzmit Ayakkabıcılar Çarşısı ile ilgili durumu İzmit Belediyesi’ne hatırlatıyoruz. Derhal bu sorunlara çözüm bulunmalı. Su taşkınları İzmitlileri canından bezdirdi.” şeklinde konuştu

Derhal çözüm bulunmalı

Kocaeli'de yaşayan ağır bir hastanın fotoğrafını gösteren Gergerlioğlu,“Ağır hasta olan 82 yaşındaki Bilal Dalgıç 100 metre taşınarak ambulansa götürülüyor. Kocaeli’de böyle bölgeler var. Evine giden yol bozuk ve çamurlu olduğu için sedye ile ambulansa taşınıyor. Ambulans eve yanaşamadığı için 100 mt taşınıp ambulansa konabiliyor. Bu yolların derhal yapılması ve vatandaşların mağduriyeti giderilmesi gerekiyor” dedi.

Akşener rahatsızlandı, programlar ertelendi Akşener rahatsızlandı, programlar ertelendi

İlimtepeliler çok kızgın

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a yüklenen Gergerlioğlu, “Tramvay Kafe yolsuzluğu devam ediyor ve Tahir Büyükakın, Tramvay Kafe yolsuzluğu hakkındaki sorularımızı cevaplamaktan kaçıyor. Bu yolsuzluğu yapan Aydın Ünlü’nün listeye bile alınmadığını öğreniyoruz. Yani MHP tarafından bile gözden çıkarılan Aydın Ünlü’nün Tahir Büyükakın tarafından halen korunduğu gerçeğini net bir şekilde görüyoruz. Ayrıca İlimtepe yolu ile ilgili durumu da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın’a hatırlatıyoruz. İkinci etap yolu hala bitirilmedi, hatta yola başlanmadı. İlimtepeliler size çok kızgın Sayın Büyükakın. Boş yere paraları çarçur edip festivallere, gezilere veriyorsun ama İlimtepe yolu yapılmıyor” ifadelerin kullandı.

 Hastane yönetimi bu konularda hassas olmalı

Kocaeli Şehir Hastanesi ile ilgili şikayetlerin olduğunu söyleyen Gergerlioğlu, “Yangın merdivenlerinin ve lavaboların aşırı kirli kullanımı vatandaşlar tarafından tepki topluyor. Ayrıca Kocaeli Şehir Hastanesi ile ilgili şöyle bir bilgi daha bize ulaştı; mahkum koğuşu var ve orada adli mahkumlar bulundukları esnada siyasi mahpuslara yönelik ağır küfürler duvarlara yazmışlar. Kocaeli Şehir Hastanesi Başhekimliği ve Kocaeli Sağlık Müdürlüğü'ne sesleniyoruz; bir mahkum koğuşunda adli ve siyasi mahpuslar arasında duvarlara yazı yazmak yönünde bir iletişim ve küfür hadisesi var. Adli mahpusların siyasi mahpuslara yönelik bir böyle tavrı var. Badana boya yapılarak resmi bir hastane duvarına yazılan bu küfürlerin kaldırılması gerektiğini hatırlatıyorum.” ifadelerini kullandı.

Gebzelilerin paraları çarçur ediliyor!

Gebze Belediyesi'nin astığı afişe değinen Gergerlioğlu; “Söz verdiğimiz gibi yaptık.” yazacaklarına “Söz veriğimiz gibi yaptık.” diye yazmışlar yani hem yanlış yazmışlar, hem de asarken bu yanlışın farkına bile varmamışlar. İşte belediyeler böyle zihniyetlere teslim ediliyor ve trajikomik sahneler ortaya çıkıyor. Bir de bu pankartları hazırlayan firmaya yıllık 5 milyon TL verildiği iddia ediliyor. Gebzeli vatandaşların paralarını böyle çarçur ediyorlar işte.” dedi.

Balıkçılıkta yapılan ihlaller engellenmeli

Deniz şehri Kocaeli'mizde balık sezonunun başladığını vurgulayan Gergerlioğlu, “Balıkçılıkla ilgili önemli sorunlar var trol kullanımı ile ilgili çok önemli sorunlar var. Balıkla ilgili önemli sorunlar var ve balık üretiminde düşüşler var. Trol kullanımı ve diğer balıkçılıkla ilgili ihlallerin bir an evvel bitmesi gerektiğini söylüyoruz. Önlemler alınmazsa balıkçılık anlamında büyük problemler yaşayabiliriz.” şeklinde konuştu.

 Cezaevlerinde ölümler bitmiyor

Cezaevlerinde yaşanan ihlalleri yakından takip eden Gergerlioğlu, “Cezaevlerinde ölümler bitmiyor; Sinan Ayyıldız geçtiğimiz gün Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Gencecik bir insan daha yine 4 duvar arasında hayata gözlerini yumdu. Cezaevi koşullarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.” dedi.