Kocaelispor Kulübü Başkanı Engin Koyun basın toplantısında devre arasında kongreye gidileceğini açıkladı.

Kocaelispor Kulübü Başkanı Engin Koyun, Kocaelispor Körfez Brunga Tesislerinde basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya yönetim kurulu üyeleri de katılım sağladı. Açıklamada kongre ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuldu. Ayrıca Kocaelispor’un mali durumunun lig atladığı belirtildi.

TERCÜBESİZLİĞİN BEDELİ OLDU

Koyun açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar neler yaptık genel hatlarıyla bilgi vereceğim. Bundan sonraki hedeflerle ilgilide bilgi verelim. Sözlerime başlarken geçen yıl takımı şampiyon yapan başkan ve yönetim olarak bu şehre mutluluk kazandırdık. Bu sene takımı kümeye düşüren başkan ve yönetim olmanın da üzüntüsünü yaşıyoruz. Başarı nasıl alkışlansa da başarısızlığın da bir cezası olduğunu görüyorum. Kocaelispor Taraftarından özür diliyorum. Zor şartlara rağmen yönetimle birlikte büyük bir birliktelik yakaladık. Tarihi bir başarıya imza attık. Burada herkesin başarısı var. Bugün bu yolda bu heyecanla birinciliğe çıktık. Çıktığımız lig benim açımdan ve şehre 11 yıldır uzak olmasıyla birlikte yabancı bir ligdi. Bir takım eksiklerimiz oldu. 1 puan ile düştük. Bu düşmenin sebebinin birinci sebebi ben ve yönetim kurulu olurken en son sorumlu taraftar. Tecrübesizliğin bedeli olarak da bir takım gerçekleri gördük. Bu kadronun düşmemesi gerekiyordu. Teknik heyetteki sıkıntılar. Yönetimsel hatalar bizi bu hale getirdi. Bir çok sakatlık yaşadık. Erdinç ve Bahattin’in yeteri kadar katkıları olamadı.

LGS tercihleri bugün itibariyle BAŞLADI! LGS tercihleri bugün itibariyle BAŞLADI!

KOCAELİSPOR MALİ AÇIDAN LİG ATLADI

Fakat 13 maçta iki galibiyetimiz vardı. Uzun bir mağlubiyet ve ara transfer dönemi. Ara transferlerden istediğimizi alamadık. Sonuç olarak kümeye düştük. Bugün oradan çıkma günü. Bugün gelinen nokta sportif anlamda küme düşmüş takımdan bahsediyoruz. Şehir üzüntülü ama bu dünyanın sonu değil. Bu tecrübe bilgi birikim ile bugün yeniden bunu başarabilir miyiz? Bu kaldığımız yerden Kocaeli taraftarının beklemiş olduğu Süper Lig’e götürebilir miyiz? 3 yıl sonra Kocaelispor’un Süper Lig’de olması gerekiyor. Önceliğimiz kurumsallaşma, tesisleşme ve alt yapı dedik. O gün geldiğimizde bunların hiç biri yoktu. Kocaelispor bir alt lige düşmüştür evet ama gerek mali yapıdan gerek kurumsallaşma bakımından lig atladığını görüyorum.

40 MİLYON TL BORÇ VAR

Ben ilk göreve geldiğimde icra memurları bu kulüpten çıkmıyordu. Bugün itibariyle en sorunsuz ve bir kuruş borcu olmayan bir kulüp oldu. Çalışanına sporcusuna borcu olmayan hale getirdik. 40 Milyonluk bir borç var. Sefa başkanımızdan başlayıp Hüseyin Başkanımız kadar devam eden bir borçtur. Bizim kendi dönemimizde borcumuz yoktur. Anonim şirketlerini bir kenara bırakıyorum. Dernek olarak uluslararası lisans alan tek kulübüz. Günlük hayatta bir tane dosyası olmayan hale getirdik. Yönetim kuruluna teşekkür ediyorum ama en çokta Recep Bey’e teşekkür ediyorum. Alt yapıya geliyorum. Uzun yıllar alt yapı hocalarının maaşı ödenmemiş talepleri karşılanmamış. Bugün önemli başarılara imza attılar. Geçmişten bugüne kadar bütün alacaları ödemişiz. Alt yapı hocalarımız kulüpten bir tane alacağı yoktur. Evet ligden düştük ama mali açıdan lig atladık. 40 milyon borç var. Yeni çıkan bir yasa var. Bir çok arkadaşlarımız kongre kararı aldılar. Bursaspor’un durumu ortada. Denizlispor başkanı 300 milyon bir borçtan bahsediyor. Yeni çıkan yasayla birlikte hiç kimse o sorumluluğun altında kalma istemiyor. Yeni çıkan yasa nedir? 40 Milyon TL bir borçtan bahsediyorum. Bizim yönetim kurulumuzun bir alakası olmasa da yüzde 50’sini ödemek zorundayız. Yönetim kurulu arkadaşlarımızla birlikte... Geçmişte bazı insanların hatalarını ödüyoruz. Kıymetli iş adamlarından oluşan bir ekibiz. Hiç kimse birilerinin hatasını çekmeyecek. 10 yıl sonra bu borç ödenmezse yöneticilerin var haline. Bu borç 40 Milyon değildi 65 milyon civarındaydı. Nakit ödeyerek anlaşmalar sağlayarak bu hale getirdik. Neden bu borçlar ödendi? Futbolcuların alacakları vardı ben ödedim. Kocaelispor mali disiplinden ödün vermezse bu 40 Milyon TL ödenir. 53 milyon 355 bugün kulübün kasasından çıkacak para. 43 civarında ödemişiz. 14 milyon civarında bir borcumuz var.

BENİ BU ŞEHİRDE PARAYLA SATIN ALACAK BİR ADAM YOK

Bu kulüp en büyük sıkıntıları geçmişte Sırplarla ilgili yapılan transferlerle yaşandı. Bu Kulübü Sırpların düşürdüğü duruma düşürmememiz gerek. 8 tane futbolcumuz var bizim yabancı. Biz anlaşma sağlamadığımız halde kulüp sıkıntıya düşecek. Kongreye gitsek bile biz gitsek bile böyle olacak. Kolovos ile görüşmeler devam ediyor. Bu takımda neden şehrin evlatları yer almıyor diye sorabilirsiniz. Çok doğru. Bu arkadaşların A forması giymesi için hareket ediyoruz. Biz kendi çocuklarımıza şans verdiğimizde neler yapacaklarını görmüş olduk. Bu dönem çok güzel günleri yaşayacağız. Bunları yaparken şehirde bir takım çalışmalar var. Bu şehirde insanların Kocaelispor’a başkan olmak istemeleri çok güzel. Onlarla bir sorunumuz olamaz. Buyrun kongreye gidelim. Kongrede aday oluruz veya olmayız. Biz arkadaşlarımız bazı basın arkadaşlarına 20 milyon TL verirlerse teslim edeceğimizi söylemiş. Çok ayıptır ya. Devletle Belediye ile işi olmayan adamım. Beni bu şehirde parayla alacak bir adam yok. Kulüp benim babamın malı değil ki.

DEVRE ARASINDA KONGRE YAPACAĞIZ

Düşündüm taşındım her şeye rağmen gerginliklere yer vermenin bir anlamı yok. Dediler ki imza kampanyası başlatıyoruz. Saygı duydum. İmza çalışmaları başladığı gün yönetimdeki arkadaşlara müdahale etmeyin dedim. İmza kampanyası devam ediyor. Ama bir takım gerçekler var ya. İmza kampanyası yönetmeye çalışan arkadaşlar bu işler bu kadar basit mi? Tüzüğü ezberledik bu sayede. Yüzde 20’lik bir sayı alınması lazım daha sonra noterden tasdik alınır. Daha sonra yönetim kuruluna sunulur. Bunlar olabilir. Ama ben buna gerekçe duymuyorum. Kocaelispor taraftarı size sesleniyorum. Kongreye gitmiyoruz çünkü Haziran sonu çoğunluk sağlanmayacak temmuz 15’te tekrar toplanacak. Ben koltuk sevdalısı bir adam değilim. Kongre kararı alalım istedim. Devre arası olmadan kongre yapma kararı alacağız. Ama bırakın bu kaosu bugün yönetelim.

BAŞKAN HÜRRİYET’TEN VE MİLLETEVEKİLLERİNDEN TEPKİ BEKLEDİM

Bir insana ana avrat küfür edilir mi ya? Bu tür taraftarları aramızda bulundurmayın. Kendinizi benim yerime koyun. Sosyal medyadaki hesapları yoruma kapattım evet. Çünkü küfür ediliyor. Olumsuz yorumlar nedeniyle evet kapattım. Bu yorumları zaten aynı hesaplar yorum yapıyor. Hocaya hakaret edilerek prim çıkmaz. Anneler gününde bana kora halinde küfür ediliyor. Bizim İzmit Belediye Başkanımız Hürriyet Hanım vardı. İki tane kadın milletvekilimiz vardı. Ben tepki koymalarını beklerdim. Kadın dayanışmasından bir tepki alamadım. “ dedi.