Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Olağan Meclis Toplantısı Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi'nde gerçekleşti. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın başkanlık yaptığı meclis toplantısında 129 gündem maddesi görüşüldü.

TAŞDEMİR İNTERTEKS’İ SORDU

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir meclise verdiği önerge ile İnterteks Fuar Alanı ile ilgili sorduğu soruda “Kartepe'de bulunan 321 dönüm özel mülkiyete konulu arazi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınması için karar alınmıştı. Bahse konulu yer ile ilgili olarak 321 dönüm arazi ne kadar bedel ile satın alınmıştır veya alınacaktır?  Bu arazi fuar alanı olarak yapılacağından ötürü mevcut İnterteks Fuar Alanı yıkılacak mıdır? İnterteks Fuar Alanının olduğu arazi hangi amaçla kullanılacaktır?” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, büyükşehir meclis toplantısında İnterteks Fuar Alanını gündeme taşıdı ve Büyükakın’a; “321 dönüm arazi ne kadar bedel ile satın alınmıştır veya alınacaktır?” ifadelerini kullandı.

TASARRUF TEDBİRLERİ NEDENİYLE

O soruya cevap veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Henüz kaça alınacağı konusunda bir şey yok meclisten yeki alamdan görüşme yapamazdık. Çevre bakanlığına yazdık. Tasarruf tedbirleri nedeniyle izin alınmadan görüşme yapılmadığı için açıklama da yapmadık” dedi.

‘SATIN ALIRSAK KARTEPE'YE YAPACAĞIZ’

“Fiyatta anlaşılırsa orası satın alınacak. Birinci öncelik oraya bir uluslararası fuar merkezinin yapılması yanında kongre merkezi ve otelin de bulunduğu bir kompleks düşünülüyor. Önce mimarlarla çalışacağız. Binanın tamir edilmesi için 100 milyon yeniden yapılması maliyeti 120 milyon TL maliyet çıkardılar. Bu kadar yüksek maliyet çıkmasının sebebi çelik ayakların zemin temelden kopmuş olması” dedi.

‘YENİSİNİ YAPMAK DAHA MANTIKLI’

Sözlerini sürdüren Başkan Büyükakın, “Çatıda kopan diğer unsurları da bağlamak gerekiyordu. Tamir edilebilirdi ama var olan haliyle o kadar masraf edip yeni bir şey yapılması gerekiyordu. Trafik yükü de düşünüldüğünde daha büyük bir alana taşımanın daha iyi olacağını düşündüm. Bir yer baktılar ve eğer anlaşırsak orada yapmak istiyoruz. O bölge Güney Marmara Otoyolu’na da bağlandığı için güzel bir proje olacak. Anlaşamazsak var olan yerde tekrar fuar alanı yapmayı düşünüyoruz. Eski alanda trafik yükü getirmeme ilkesinden hareketle ve yapı yapmama ilkesinden hareketle bir şey düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: bugunkocaeli.com.tr