Erdemli Devlet

Geçen yılın sonunda…

Birleşmiş Milletler, büyük Türk bilgini ve filozof Farabi’nin doğumunun 1150. yıl dönümü dolayısıyla 2020 yılını Dünya Farabi Yılı ilan etti.

Farabi; matematik, astronomi, dil bilimi, kimya, biyoloji, felsefe, tıp, botanik, mantık, sosyoloji, siyaset, hukuk, ahlak ve diğer bilim dallarında insanlığa ışık tutan pek çok teori ortaya koymuş ve teorileri yüz yıllar boyunca doğuda ve batıda ders olarak okutulmuş büyük bir düşünür.

Sadece filozofları değil, sayısız bilim adamını da derinden etkilemiş, akımların ve icatların ilham kaynağı olmuş büyük bir Türk bilim adamı.

O kadar değerli ki…

Aristo’dan sonra dünyada “İnsanlığın ikinci öğretmeni” ünvanını almış bir Türk büyüğü.

Peki, 2020 Dünya Farabi Yılında İnsanlığın ikinci öğretmeni için ülkemizde ne yapılmış?

4 Mart’ta, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi “Bir Türk Düşünürü Olarak Farabi’nin Doğu ve Batı Dünyasına Etkileri” isimli bir konferans düzenlemiş.

14 Mart’ta, Erzurum Yakutiye Belediyesi Erdemli Şehir adı altında panel düzenlemiş.

Nisan ayında, Bursa Büyükşehir Belediyesi “Farabi Makale Yarışması” düzenlemiş.

Ekim ayında da İstanbul Üniversitesi Farabi anısına “Uluslararası Avrasya Çalışmaları Sempozyumu” düzenleyecek.

Hepsi bu…

Yani, İnsanlığın ikinci öğretmenine bu ülkede verilen değer bu kadar!

Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okunan, milli bayramlarını çelenk koyma dışında kutlayamayan, dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında yer bulamayan, kitap okuma oranının % 0,1 olduğu, vs, vs… bir ülkede ne bekliyorsun ki diyebilirsiniz.

Bu söylediklerinizin hepsi gelip geçici şeyler. Yarın hepsi değişir…

Ama madem şimdi değer verilmiyor, en iyisi ben size yorumsuz olarak Farabi’nin devlet üzerine düşüncelerini kısaca özetleyeyim.

“Sevginin olmadığı bir ülkede adaletten bahsedilemez. Sevgi öncelikle devletin halkı sevmesiyle başlar. Sonra bu sevgi devlete duyulan saygıyı getirir”

“Sadece adil olan yönetimler halkını sevebilir. Zaten bir yönetimin halkını sevip sevmediğini adil olup olmamasından anlarız”

“Kendi halkından çok kendi ceplerini düşünen idarecilerden nasıl bir sevgi ve adalet anlayışı bekleyebiliriz ki?”

“Kendini halkından üstün gören, kendi cahilliklerinden bihaber yöneticiler, ülkelerini ve toplumlarını felakete sürüklemekten başka bir işe yaramazlar”

“Eksik ve kusurlu siyasal rejimler ahlaki açıdan eksik ve kusurlu hayatlara yol açar”

Yeter mi?

Yetmezse bu da son olsun…

“Erdemli devlet, sağlıklı bir insana benzer. İnsanın bütün organlarının sağlıklı bir şekilde çalışması kalbin sağlığından geçer. Devlet kurumlarının da sağlıklı çalışması, devlet yöneticisinin adaletine, yetkinliğine, bilgi birikimine ve ahlakına bağlıdır”

“Yani, devletin bozulması, devlet başkanından başlar. Sonuçta erdemli bir devlet için, devletin başındaki yöneticilerin erdemli olması gerekir”

Farabi’nin erdemli devlet tanımını anlamanız için sanırım bu kadarı yeterlidir…

Yılın bitmesine daha 4 ay var!

Bakalım hangi erdemli üniversite, hangi erdemli belediye, hangi erdemli devlet kurumu “insanlığın ikinci öğretmeni Farabi” ye sahip çıkacak?

Göreceğiz…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Y.Hakan Özön
Y.Hakan Özön - 12 ay Önce

Sayın Hocam, neye sahip çıkıldı ki Farabi ye sahip çıkılsın...

M.Giray
M.Giray - 12 ay Önce

Yüreğine kalemine sağlık hocam.Malesef insanlığa kıyamete kadar faydalı olacak bu değerlere nankörlük hat Safa’da.Anadolu da şöyle derler:(İnsanoğlu tuhaftır, anlayamazsın fendini,kime iyilik ettiysen ondan kolla kendini.)Yaşanan bu,kıymet bilmezlik bu...