İçişleri Bakanlığı görevini yaklaşık yedi yıl sürdüren Süleyman Soylu’nun yerini Ali Yerlikaya’ya bırakmasının ardından emniyet ve bakanlık bürokrasisinde yaşanan değişim, valiler kararnamesi ile de devam etti.

Yeni bakan Yerlikaya ve ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı valiler kararnamesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlandı. Kararnameyle 57 ilin valisi değişti, kulislerde bir bölümü eski bakan Soylu’ya yakın olduğu konuşulan 16 vali merkeze çekildi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra en çok eleştirilen kurumların başında gelen AFAD’ın başkanı Yunus Sezer’in bu görevden alınarak Edirne Valiliğine ataması yapıldı.

5 Temmuz’da TBMM Genel Sekreterliği görevini devreden Mehmet Ali Kumbuzoğlu da Aksaray Valiliği’ne atandı. Merkeze çekilen ve görev yeri değiştirilen isimler de dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan 73 kişilik kararnameyle 57 ile vali ataması yapıldı; 16 vali ise merkeze çekildi.

AFAD Başkanı Yunus Sezer, Edirne Valisi oldu

Soylu’ya yakın isimler merkeze

Ankara kulislerinde, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla yakın olduğu konuşulan isimlerden Denizli Valisi Ali Fuat Atik, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım merkeze çekilen valiler arasında yer aldı.

Açıklamaları gündem olan vali merkeze

Muş’ta bir Kuran kursu açılışında yaptığı konuşmada, “Bakın bu çocuklar Kuran-ı Kerim öğreniyorlar. Ne zaman öğreniyorlar, 4-6 yaş arasında. 12 yaşa kadar Kelime-i Şehadeti öğretmek yasaktı. Nereden nereye geldik. Bu kazanımlar kolay elde edilmedi” diyen İlker Gündüzöz de Muş Valiliğinden merkeze çekildi.

Kupayı aldı, merkeze çekildi

Şanlıurfaspor’un şampiyon olduğu maçtan sonra yapılan törende kupayı eski kulüp başkanı, İYİ Partili Emin Yetim’in elinden almasıyla gündem olan Salih Ayhan da Şanlıurfa Valiliği’nden merkeze çekildi.

“Şu an algı çok iyi” diyen vali de merkezde

2020’de Elazığ Valisi olduğu dönemde, Elazığ’daki depremden bir süre sonra dönemin İçişleri Bakanı Soylu ile basın toplantısına katılan, açık kalan mikrofon nedeniyle, Soylu’ya söylediği, “Şu an algı çok iyi” sözleri kamuoyuna yansıyan Çetin Oktay Kaldırım, 2020’de Sakarya Valiliğine getirilmişti. Kararname ile Kaldırım da merkeze çekildi.

2020’de Sakarya Valiliğine getirilen Çetin Oktay Kaldırım, merkeze çekildi

Koordinatör vali de merkeze

Bahçeli, İYİ Parti için son noktayı koydu! Bahçeli, İYİ Parti için son noktayı koydu!

Rahmi Doğan’ın AKP’den milletvekili adayı olmak için istifa etmesinin ardından Hatay’a koordinatör vali olarak atanan Burdur Valisi Ali Arslantaş da merkeze çekilen isimler arasında yer aldı.

Hatay'a atanan koordinatör vali Atik de merkeze çekildi

Depremden sonra geçici olarak Hatay’a 'koordinatör vali' olarak atanan, o dönemde kanser tedavisi görmesine rağmen görevini sürdürdüğü öğrenilen Ali Fuat Atik de 2020 yılında getirildiği Denizli Valiliğinden alınarak merkeze çekildi.

Ali Fuat Atik, Denizli Valiliği görevinden alınarak merkeze çekildi

AKP’lilerle ilçeleri ziyaret eden vali de merkeze

AKP’li yöneticilerle bazı ilçe ve köylere yaptığı ziyaretler eleştiri konusu olan Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz da merkeze çekilen isimler arasında yer aldı. Tutulmaz, Afyonkarahisar Valisi olduğu dönemde, Soylu’nun yapacağı basın toplantısına bazı basın kuruluşlarının davet edilmemesi nedeniyle eleştirilmişti. Tutulmaz’ın, Türkiye Taşkömürü İşletmeleri’nin zarar ettiğine yönelik açıklamaları da eleştirilmişti.

Depremdeki kayıplar ile ilgili sözleri tartışılmıştı

Depremden sonra Gaziantep’te bir süre koordinatör vali olarak görev yapan ve “Açıklanan rakamlardan üç, dört, belki beş kat daha kötü. Bazı illeri yıkıp belki yeniden yapacağız” sözleri gündem olan Şırnak Valisi Osman Bilgin de merkeze çekildi.

Şırnak Valisi Osman Bilgin de merkeze çekildi

Erzurum’da emniyet müdüründen sonra vali de değişti

Seçim döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve CHP’lilerin taşlı saldırıya uğradığı, saatlerce olaylara etkin müdahale edilmemesi nedeniyle tartışma konusu olan Erzurum’da emniyet müdürünün ardından vali de değişti. Erzurum Valisi Veli Oktay Memiş’in yerine Mustafa Çiftçi atandı.

Muğla Valisi Oktay Tavlı da Samsun Valisi olarak atandı. Muğla’da da emniyet müdüründen sonra vali de değişmiş oldu.

İzmir Valisi değişti

Kararnamede Ankara ve İstanbul valilerinin yer almaması dikkati çekti. Ankara Valisi Vasip Şahin’in terfi ettirilerek farklı bir göreve alınabileceği konuşuluyordu. Ancak Şahin görevde kaldı.

Üç büyük kentten sadece İzmir’de değişiklik oldu. İzmir Valiliği’ne Adana Valisi Süleyman Elban atandı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de Elban’ın yerine Adana’ya atandı. İki vali yer değiştirmiş oldu.

İşte Atanan Valiler Listesi: ATANAN VALİLER RESMİ GAZETE EK