Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) üyelerine, herhangi bir sebeple görevleri sona erse bile, 2 yıl maaş ödenmesini sağlayacak kararname değişikliğini onayladı.

AKP'liler okul bastı! AKP'liler okul bastı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu (SEDDK) üyelerine, herhangi bir sebeple görevleri sona erse bile, 2 yıl maaş ödenmesini sağlayacak kararname değişikliğini onayladı. Seçime 2 gün kala imzalanan kararname dikkat çekti. Değişiklik öncesi kararnameye göre görevi sona eren kurul üyelerine 3 ay maaş ödemesi yapılabiliyordu.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyeleri için yapılan değişiklik şöyle:

“47 sayılı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 5 inci maddesinin dördüncü fıkrasının dördüncü cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

‘Bir kamu kurumunda çalışmayanlardan üyeliğe atanıp görevi herhangi bir sebeple sona erenlere başka bir görev veya işe başlayıncaya kadar, almakta oldukları her türlü ödemeler Kurum tarafından verilmeye devem edebilir ve bu şekilde yapılacak ödeme iki yılı geçemez.’ Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”

YALÇIN DOĞAN: KAYBEDECEKLERİNİ ANLADILAR

TELE1 ekranlarında Namık Koçak’ın sunduğu Gazeteciler Masası programına katılan Gazeteci Yalçın Doğan, kararnameyi AKP’nin seçimi kaybedeceğini anlaması olarak yorumladı.

Yalçın Doğan, “Kaybedeceklerini anladılar. Bugün Resmi Gazete’de kendileri itiraf etti kaybedeceklerini. Nasıl? Tayyip Erdoğan’ın bugünkü Resmi Gazete’de kararnamesi var 2020 yılında Meclis’te kabul edilen bir yasaya dayanarak çıkardığı. Görevden alınan yüksek düzeyli bürokratlar, bakan yardımcıları, genel müdürler neyse iki yıl daha maaşlarını alabilecek. Şimdi seçimden iki gün önce yüksek bürokratların maaşlarını iki yıl süreyle almalarını garantiye alan bir kararnameyi neden yayınlar? Bak kardeşim diyor ben gidiyorum ama siz bana bu kadar çalıştınız, ne istediysem yaptınız, ben size istediğimi söyledim, el pençe divan durdunuz karşımda vs. vs. ama ben sizi korurum dedi” ifadelerini kullandı.