İzmit Kent Konseyi olarak düzenledikleri çeşitli deprem farkındalık etkinliklerini de vurgulayan Hüseyin Erol, "Kentimiz, ülkemizin en etkin fay hatlarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer almakta ve deprem gerçeğini her an ensesinde hissetmektedir" dedi.

Başkan Erol şunları kaydetti:
"24 yıl önce meydana gelen Büyük Marmara Depremi, sadece bölgemizi değil, tüm ülkemizi derinden etkilemiş, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, binlerce vatandaşımızın yaralanmasına ve yaşamlarını sürdürdükleri evlerini kaybetmelerine sebep olmuştu. 

24 SENE GEÇTİ HALA DÜZENLEME YOK
Kentimiz, ülkemizin en etkin fay hatlarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer almakta ve deprem gerçeğini her an ensesinde hissetmektedir.

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 24 sene geçmesine rağmen, beklenen düzenlemeler henüz yapılmamıştır. Önümüzdeki yıllar içinde beklenen İstanbul Depreminin, kentimizde de büyük yıkımlara ve sıkıntılara yol açacağı bilim insanları tarafından dile getirilmektedir. 

DEPREM GERÇEĞİ İLE YAŞAMAK
İzmit Kent Konseyi olarak 2020 yılında yaptığımız etkinliklerden birisi de, “Deprem Gerçeği İle Yaşamak” adlı panel olmuştu. Bu panele konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Haluk Eğidoğan ve Prof. Dr. Sami Arsoy katılmışlar ve önemli açıklamalarda bulunmuşlardı. Her üç konuşmacı da, olası İstanbul Depreminin, Kocaeli de etkileyeceğini söylemiş, gerekli önlemlerin alınmaması halinde, 2. bir felaketin kaçınılmaz olduğunu vurgulamışlardı. 

24. YIL DÖNÜMÜNDE HAYKIRMAYA DEVAM EDİYORUZ
İzmit Kent Konseyi olarak duyarlılık ve farkındalık yaratma çabalarımızın gereği, 17 Ağustos 1999 depreminin 24. Yıl dönümünde de haykırmaya devam ediyoruz.

Dikkat! YSK'nin 'adres değişikliği' kararı Dikkat! YSK'nin 'adres değişikliği' kararı

Depremin değil, binaların ölüme sebebiyet verdiğini biliyor, uygun olmayan zeminlere ve deprem talimatlarına uygun olmayan yapıların inşa edilmesini istemiyoruz.

İnsan hayatını ve bilimi yok sayan çalışmaları tümden reddediyoruz. İhmaller ve tedbirsizlikler ile avutulmak istemiyoruz. 

ÖZLEM VE RAHMETLE
Bu vesile ile 17 Ağustos 2023 Büyük Marmara Depreminin 24. Yıl dönümünde, yaşamlarını yitiren vatandaşlarımızı özlem ve rahmetle anarken, acıları halen tap taze duran yakınlarına da baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Sevgi ve saygılarımla"