"Sen ülke mülke yönetmiyorsun sen ihale yönetiyorsun!" "Sen ülke mülke yönetmiyorsun sen ihale yönetiyorsun!"

Bakan Yanık, "Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı" çerçevesinde 2 bin 23 adet konut temin edeceklerini ve toplamda 607 milyon TL bütçe ile hane başına 300 bin TL destek verileceğini duyurdu.

Yanık, konut projesinin kapsamına ilişkin açıklamalarda bulunarak, söz konusu destekten eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az 3 çocuğa sahip olan ve sosyal yardımlardan faydalanan kadınların yararlanabileceğini bildirdi.

'KONUTLARIN MÜLKİYETİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARI'NIN OLACAK'

Yanık, projenin detaylarına ilişkin şunları söyledi:

"Eşi vefat etmiş ve sosyal yardım faydalanıcısı kadınlarımıza yönelik konut projesini hayata geçiriyoruz. Desteğimizi konut yapımı veya satın alma şeklinde iki farklı yöntemle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak şekilde inşa edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek. Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL destek verirken, ihtiyaç duyulan kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak. Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz."

Yanık, konut projesi için belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde 2 bin 23 adet konut temini edeceğiz. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL destek vereceğiz. Programın başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik. Şu ana kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl olmak üzere 4 ilde iş birliği protokolü imzalandı. Buna ek olarak projenin hayata geçirilmesi için 67 SYDV’miz ise arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ilave ek kaynak noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor”.

DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER?

Bakanlığın aktardığına göre, yapılacak konutlardan faydalanabilmek için aranan şartlar şöyle:

► Türk vatandaşı olmak,
► 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcı olmak,
► Eşi vefat etmiş, 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine haiz olmak kaydı ile diğer eşi vefat etmiş çok çocuklu aile özelliğine sahip olmak,
► Konutların yapıldığı ilde ikamet etmek,
► Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de dâhil barınma yardımı programı içerisinde yürütülen ev yapım yardımı kapsamında destek almamış olmak.