Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, görev süresini doldurduğunu belirterek vedalaştı. Taşkesenlioğlu yerine İbrahim Ömer Gönül atandı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, görev süresini doldurduğunu söyleyerek bir veda mesajı paylaştı.

Taşkesenlioğlu'nun yerine İbrahim Ömer Gönül atandı.

İbrahim Ömer Gönül eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün oğlu.

İbrahim Ömer Gönül, 2014'ten bu yana SPK Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre SPK Başkan Vekilliğine de Mutalip Ünal, üyeliğe ise Yusuf Sünbül atandı.

Taşkesenlioğlu sosyal medyadan paylaştığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

"1-17 Nisan 2018 tarihinde başlamış olduğum Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı görev süremi bugün itibariyle tamamlamış bulunuyorum.

Geride bıraktığımız 4 yılda ekonomimizde sermaye piyasalarının payının artırılması, piyasalarımızın derinleştirilmesi, zenginleştirilmesi, yatırımcı haklarının gözetilmesi ve korunması için tüm gayretimizle çalışmanın verdiği iç huzuru taşıyorum.

Bizleri bu göreve layık görerek ülkemiz ekonomisine katkı sağlamamıza vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, birlikte çalıştığımız tüm bakanlarımıza ve çalışma arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Selam, dua ve saygılarımla."

KOCAELİ İÇİN DE ÖNEMLİ BİR İSİM: VECDİ GÖNÜL KİMDİR?

Mehmet Vecdi Gönül, 29 Kasım 1939'da Erzincan'da doğdu. Baba adı M. Saffet, anne adı Lütfiye'dir.

Gözden kaçırmayın

Şanbaz Yıldız: ''Sağlık sektörü can çekişiyor!'' Şanbaz Yıldız: ''Sağlık sektörü can çekişiyor!''

Mülki İdare Amiri; AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. TODAİE'de uzmanlık eğitimi aldı. Yüksek lisansını ABD Güney California Üniversitesinde Kamu Yönetimi alanında tamamladı.

Kaymakam, mülkiye müfettişi, İçişleri Bakanlığı Özlük İşleri Genel Müdürü, Kocaeli Valisi, Emniyet Genel Müdürü ve Ankara Valisi olarak görev yaptı. YÖK Kurucu Üyesi, İzmir Valisi ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu. Sayıştay Başkanlığına seçildi. Avrupa Sayıştaylar Birliği Denetçiliği ve ECO Ülkeleri Sayıştaylar Birliği Başkanlığı yaptı. İspanya "Beyaz Kurdeleli Büyük Askeri Liyakat Nişanı", Afganistan "Gazi Amir Amanullah Han Yüksek Devlet Madalyası", Ukrayna "Altın Takdir Madalyası" ve Kazakistan "Askeri Madalyası" sahibi oldu.

21 ve 22. Dönemde Kocaeli, 23. Dönemde İzmir Milletvekili seçildi. 21. Dönemde TBMM Başkanvekili, 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Milli Savunma Bakanı olarak görev yaptı. 24. Dönemde NATOPA Türk Grubu Üyesi oldu.

İbrahim Ömer Gönül kimdir?

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığı’na atanan İbrahim Ömer Gönül, 1973 yılında Ankara’da doğdu. Orta öğretimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi iktisat bölümünde, yüksek lisansını Atılım Üniversitesi işletme bölümünde tamamladı. İş hayatına Şekerbank T.A.Ş.’de başladı ve fon yönetimi bölümünde para piyasaları uzman yardımcısı ve uzmanı olarak çalıştı. 2004 yılında Sermaye Piyasası Kurulu’nda göreve başlayarak Kurumsal Yatırımcılar Dairesinde görev yaptı. Daha sonra Personel Müdürü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 2014 yılında Kurul Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Bu görevine devam ederken bugün Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı olarak görevlendirildi.