İstanbul serbest piyasada dolar 19,1960 liradan, Euro 20,7220 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 19,1940 liradan alınan dolar, 19,1960 liradan satılıyor. 20,7200 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 20,7220 lira olarak belirlendi.

Cuma günü doların satış fiyatı 19,1860 lira, Euro’nun satış fiyatı da 20,8910 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR HAFTAYA KARIŞIK SEYİRLE BAŞLADI

Küresel piyasalar, artan petrol fiyatlarının enflasyonla mücadeleyi sekteye uğratabileceği endişesiyle yeni haftaya karışık seyirle başladı.

Geçen hafta ABD'de açıklanan makroekonomik veriler, enflasyonun yavaşladığına ve "şahin" para politikası adımlarının yakında sona ereceğine yönelik beklentiler risk iştahını artırsa da OPEC+ ülkelerinin mayıs ayı itibarıyla petrolde günlük 1 milyon varili aşkın kesintiye gideceğine yönelik kararı piyasalarda enflasyon endişelerinin tekrar güç kazanmasına sebep oldu.

Brent petrolün varil fiyatı haftaya yüzde 4,6 artışla 83,5 dolardan başlarken, tahvil piyasalarında ise satış ağırlıklı seyir dikkati çekti.

ABD'nin 2 yıllık tahvil faizi yaklaşık 8 baz puan yükselerek yüzde 4,11'e çıkarken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışlarına devam edeceğine yönelik fiyatlamalar da güçlendi. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka'nın gelecek ay yüzde 59 ihtimalle 25 baz puan faiz artıracağı öngörülürken, Fed'in yıl sonuna doğru faiz indireceğine yönelik tahminler de varlığını sürdürüyor.

AVRUPA BORSALARI

Altın fiyatları yeni haftaya nasıl başladı? Altın fiyatları yeni haftaya nasıl başladı?

Avrupa borsalarında geçen haftanın tamamında alış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, bölgede enflasyonun farklı hızlarda da olsa gerilemesi risk iştahını artırdı.

Enflasyondaki yavaşlamaya karşın Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yüzde 2'lik enflasyon hedefine ulaşmak için bir süre daha "şahin" adımlarını sürdürmesi bekleniyor. Para piyasalarında gelecek toplantıda Banka'nın yüzde 85 ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışına gideceği fiyatlanıyor. ECB'nin temmuz toplantısında da 25 baz puan faiz artışına gideceği ve "şahin" politikalarını sonlandıracağı tahmin ediliyor.