AKP Şanlıurfa Milletvekili, eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AKP'den ve milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu.

"Sen ülke mülke yönetmiyorsun sen ihale yönetiyorsun!" "Sen ülke mülke yönetmiyorsun sen ihale yönetiyorsun!"

Fakıbaba, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "2023'te üyesi olduğum AK Parti'de değişik makamlarda görev yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Fakıbaba, şunları kaydetti:

Bu 20 yıl içerisinde çok değerli arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Ancak siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum.

AK Parti üyeliğimden ve AK Parti için bana oy veren hemşehrilerime saygısızlık olmasın diye milletvekilliğinden de istifa ediyorum. İnşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur.

Fakıbaba ilk açıklamasını Halk TV Programlar Koordinatörü İpek Özbey'e yaptı. Fakıbaba, "Çok mutluyum, rahatladım. Artık özgürüm. Dokunulmazlığım yok. Her şeyin çok güzel olacağına inanıyorum" dedi.

Halk TV Ankara Temsilcisi Özlem Akarsu ÇelikAyşenur Arslan ile Medya Mahallesi'nde Fakıbaba'nın çarşamba günü gerçekleşecek olan İYİ Parti'nin grup toplantısında Genel Başkan Meral Akşener tarafından parti rozeti takılarak, İYİ Parti'ye katılacağını aktardı.

Ahmet Eşref Fakıbaba kimdir?

Ahmet Eşref Fakıbaba 16 Aralık 1951'de Şanlıurfa Birecik'te doğdu. Fakıbaba, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Taksim İlk Yardım Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde ihtisas yapan Fakıbaba, Amerika'da Texas Eyaleti Arlington Hastanesinde gözlemci olarak bulundu. Iğdır ve Birecik devlet hastanelerinde ve Şanlıurfa SSK Hastanesi'nde Başhekimlik yaptı.

1997'de Star TV'de yayınlanan ve başrollerinde İbrahim Tatlıses, Aydemir Akbaş, Atilla Pakdemir ve Gülben Erben'in yer aldığı "Fırat" adlı dizide rol aldı.

Saadet Partisi‘ne katıldı ancak Numan Kurtulmuş‘un partiden ayrılış nedenini göstererek istifa etti.

28 Mart 2004 tarihindeki seçimlerde AKP‘den Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldu ve kazandı. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ise bağımsız aday oldu ve yine kazandı.

7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde milletvekili genel seçimlerinde AKP Şanlıurfa Milletvekili seçildi. 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görevlendirildi.

2018'deki milletvekilliği seçimlerinde AKP'den Şanlıurfa Milletvekili seçildi.