31 Mart 2019 tarihinde İzmit Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet tüm engellemelere karşın söz verdiği gibi kent halkına hizmet edecek projeleri bir bir yerine getirmeye devam ediyor.

CHP’li Hikmet Erenkaya Saraybahçe Belediye Başkanlığı görevi sürdürürken,

İzmit Fethiye Caddesi’nin alt ve üst yapısını yapmış önemli bir hizmeti yerine getirmişti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi statüsü sonrasında İzmit Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Halil Vehbi Yenice ve iki dönem görev yapan Nevzat Doğan, döneminde yer yer bozulan Fethiye Caddesi’nin üst yapısı için yeni bir proje üretilmedi  yama yapılarak onarım gerçekleştirildi.

Seçim beyannamesinde Fethiye Caddesi ve İstiklal Caddesi ile ara sokakları için altyapısıyla üst yapısıyla yenileme sözü veren Fatma Kaplan Hürriyet, bu sözünü yerine getirmek için proje üretti, üç projeyi kamuoyunun bilgisine sundu, internet üzerinden yapılan oylamayla birinci olan projeyi uygulamak için harekete geçti.

Yaşanan bazı sorunlar sonrasında çalışmalara başlandı ve projenin çok büyük bir bölümü tamamlandı.

Ufak dokunuşlar kaldı.

Bu giriş sonrasında yapılan bu projeyle ilgili gözlemime,

Kasım ayının son günü öğleden sonra Zabıtan Mahallesi D – 100 Karayolu üzerindeki evimden çıktım.

Orduevi önünden, 50. Yıl Ortaokulu ve Kocaeli Valiliği önünden yürüyerek Fethiye Caddesi’nin üst kısmına geldim.

Oğuz Taksi’nin önünden aşağıya doğru baktım.

Birinci sınıf olan ve iyi bir işçilikle döşenmiş taşlar pırıl pırıl gözüküyordu.

Vakıf İşhanı’nın yapılması için kamyonların buradan girmesinin son derece hatalı olacağını gördüm ve kendi kendime buna kesinlikle izin verilmemeli dedim.

Fethiye Caddesi’nden aşağıya doğru yürüdüm.

Bazı işyerlerinin girişlerinin, Tepecik Mahallesi’ne çıkıştaki iki ara sokağın çıkışlarının, ayakkabı boyacılarının bulunduğu ağaç altının yapılmadığını gözledim.

Feridun Özbay sokağına girdim.

Bakırcılar Çarşısı’na kadar yürüdüm. O bölüm daha önce yapılmıştı ve sorunsuz görünüyordu.

Oradan aşağıya doğru yürüyüp, sağa doğru dönüp Merkez Bankası’na doğru yürüdüm.

Boşalan Vergi Dairesi önünde durdum.

O bölgede de yol bağlantılarında ve işyerlerine girişlerde eksiklikler vardı.

Beni asıl düşündüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen vergi dairesinin binasının yıkılacak olmasıydı. Bu yıkım ve otopark yapımı sırasında yeni döşenen bu yoldaki taşların hasar görmemesi için nasıl bir formül oluşturulacaktı?

Bu sorunun yanıtı için de bekleyip göreceğiz.

Bu düşüncelerde geri döndüm, Kapanönü önünden içeriye doğru baktım.

Eski canlılık yoktu. Yine de lokantalarda yemek yiyenleri görme olanağı buldum.

İstiklal Caddesi ile Fathiye Caddesi’nin kesiştiği noktaya yani yıkılıp yeniden yapılmayı bekleyen Vakıf İşhanı’nın etrafı çevrilmiş arsasının önüne geldim.

Buraya inşaat yapılması için çalışma kapsamında kamyonların iş makinelerinin en kısa yoldan nereden geleceğini incelediğimde,

Yapı Kredi Bankası ile İlhan Döviz’in tarafının en kısa yol olduğunu gözledim.

Bu düşünceme de yeni yapılan Cumhuriyet Bulvarı’ndan giriş mümkün olacak mı? Sorusu eklendi…

Bu düşüncelerle Alemdar Caddesi’ne doğru yürümeye başladım.

Eski Kızılay İşhanı’nın önüne geldiğimde Sanat Sokağı tarafından gelen yolla, aşağıya inen yolun yapılmış olduğunu gördüm.

Aşağı doğru yürüdüm. Dar Sokak’ta da taş döşeme işleminin tamamlanmış olması beni mutlu etti. Orada da eksikler olduğu da bir gerçek.

İstiklal Caddesi’nde de işyerlerinin girişlerindeki eksikler dışında bir sorunun gözükmemesi ve esnafın satış yapmasına bir engel olmaması önemli bir artı olurken, Fethiye Caddesi’nden yukarı doğru çıkıp, Sanat Sokağı’na giden yolun ve İnönü Caddesi’ne giden Eski Hamam ile birleşen ara sokağın da taş döşeme işlemlerinin tamamlanmış olduğunu gördüm.

Tekrar geri dönüp Fethiye Caddesi’nden yukarı doğru çıkarken yeni açılan Türk Kahvesi satıp işyeri önünde kahve içilmesini sağlayan kafede Yusuf Tuğrul’un ısrarıyla kahve molası verdim.

Oradaki sohbetten gerçekten çok koyuydu.

20 dakikalık mola sonrasında İnönü Caddesi’nden yürüyerek eve geldiğimde kafamdaki bir çok sorunun yanıtı almış, ancak yeni sorularla doldurmuş olarak bu yazıyı yazdım.

Kafamdaki yeni sorulara yine yanıt aramaya devam edeceğim diyerek, Fethiye Caddesi turu beni memnun etti…

DİP NOT: Dünkü Trafik, Metro, Carrefour ve Real arazileri başlıklı yazımla ilgili olarak dün akşam saat 21.00 sıralarında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın aradı. Yazımla ilgili konuştuk. Bazı bilgiler verdi. O bilgilerle ilgili yazımı yarın paylaşacağım.