İçinde bulunduğumuz aralık ayının başında yani 01 Aralık 2022 Perşembe günü “Fethiye Caddesi turumdan izlenimlerim” başlıklı bir köşe yazısı yazdım.

Yazımda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan’ın seçim öncesinde beyannamesinde yer alan ve uygulamaya geçirdiği “Fethiye Caddesi” projesini inceledim.

Vakıf İşhanı’nın inşaatının yapılması ile ilgili oluşan tartışmayla ilgili görüşümü belirttim.

Yazımın ilk bölümünde,

Fethiye Caddesi’nin üst kısmına geldim.

Oğuz Taksi’nin önünden aşağıya doğru baktım.

Birinci sınıf olan ve iyi bir işçilikle döşenmiş taşlar pırıl pırıl gözüküyordu.

Vakıf İşhanı’nın yapılması için kamyonların buradan girmesinin son derece hatalı olacağını gördüm ve kendi kendime buna kesinlikle izin verilmemeli dedim.

Yazımın ortasında,

İstiklal Caddesi ile Fethiye Caddesi’nin kesiştiği noktaya yani yıkılıp yeniden yapılmayı bekleyen Vakıf İşhanı’nın etrafı çevrilmiş arsasının önüne geldim.

Buraya inşaat yapılması için çalışma kapsamında kamyonların iş makinelerinin en kısa yoldan nereden geleceğini incelediğimde,

Yapı Kredi Bankası ile İlhan Döviz’in tarafının en kısa yol olduğunu gözledim.

Bu düşünceme de yeni yapılan Cumhuriyet Bulvarı’ndan giriş mümkün olacak mı? Sorusu eklendi…

Bu yazımın üzerinden 12 gün geçti.

Bu süreçte yaşananları izledim.

Kentte yaşanan bu tartışmaları bilmeyen sıradan birisini getirsek ve ona Fethiye Caddesi ile İstiklal Caddesi’nin kesiştiği yerde yapılacak inşaatın yapımı için kamyonların nereden gireceğini sorsak…

Ağır yük taşıyan kamyonlarla beton mikserinin çok fazla zarar vermeden gireceği yolun “Yapı Kredi Bankası ile İlhan Döviz”in arasından olması gerektiğini söyler diye düşündüm…

Tabi bu yolun kullanılması için Cumhuriyet Bulvarı tarafından giriş nasıl sağlanacaktı?

Bu sorunun yanıtı için biraz geriye gidelim.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Bulvarı projesine başladığında Fethiye Caddesi’ne giriş çıkış için bir formül düşünülüyor mu?

Köşedeki Çarşı İşhanı’nın altındaki Otopark’ın giriş çıkışı nasıl olacak?

Sorularını sormuştum.

İnönü Caddesi’nden gelen Kızılay İşhanı’nın önünden geçen yolun araç trafiğine neden kapatıldığını, belediye yol kapatmaz yeni yol açar diye farklı bir bakış açısı getirmiştim.

Projenin yürüme alanının büyümesi nedeniyle, o alanda bulunan konutlarda yaşayanların hastalarını eşyalarını taşımada sorun yaşayacaklarını vurgulayıp,  çalışmanın önemli eksiklerle yapıldığını belirtmiştim.

Bu sorular o zaman yanıt bulmazken, projeyi yapan müteahhitin işi bırakıp gitmesi çalışmayı Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılının nisan ayında tamamlamasının ardından işleyişte yaşanan eksiklikler tamamlanırken Fethiye Caddesi’ne giriş çıkış o zaman yine yapılmamıştı.

Dün yaşanan gelişme sonrasında işin en başında olması gereken karar Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından alındı.

Büyükakın, Fevziye Camii bahçesine yakın olan bölgeden kamyonların giriş çıkış yapması için gereken düzenlemenin yapılması konusunda çalışma başlatılmasını istedi ve bu yönde çalışmalar başladı.

Değerli okurlar,

Proje yapılırken Fethiye ve İstiklal Caddeleri’nde olabilecek bu sorunlar dikkate alınsa tek taraftan giriş çıkışın çözemeyeceği sıkışıklık düşünülseydi, bu sorun yaşanmazdı.

Açılacak o bölge inşaat bittikten sonra kapatılmamalı bir formül bulunarak ileride yine lazım olacak şekilde planlama yapılmalı…

Evet işin başında önerdiğim şekliyle inşaatın yapılması gerçekleşecek.

Geçte olsa işin başındaki doğru yerine getirildi.

Hayırlı olsun…