Amerika Birleşik Devletleri'nin ev sahipliğinde Arlington kentinde düzenlenen FIVB Miletler Ligi'nde finale yükselen A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Çin ile karşı karşıya geldi. Filenin Sultanları, rakibini 3-1'lik set sonucuyla mağlup ederek şampiyonluğa ulaştı.

2018'de organizasyonda bir kez daha final oynamayı başaran Milli Takımımız, 2023'teki finalde ulaştığı zaferle ilk şampiyonluğunu elde etti.

İklim Kanunu'na karşı bugün MİTİNG var! İklim Kanunu'na karşı bugün MİTİNG var!

ABD'nin Texas eyaletindeki Arlington kentinde oynanan final karşılaşmasında Türkiye setlerde 1- 0 öne geçtikten sonra Çin durumu 1-1'e getirdi. Filenin Sultanları daha sonra peş peşe iki set kazanarak Altın Madalya'yı ve 2020 Milletler Ligi Kupası'nı Türkiye'ye getirdi.

Türkiye, sadece şampiyonluğu ulaşmakla kalmadı, Kadınlar Voleybol A Milli Takım Sıralaması'nda ABD'nin önüne geçerek 1. sıraya yükseldi.

Final karşılaşmasına toplam 26 sayıyla Melisa Vargas damga vurdu. Filenin Sultanları'nda Vargas'ın ardından en skorer oyuncular 12'şer sayıyla Eda Erdem Dündar ve Ebrar Karakurt oldu.

Çin adına da karşılaşmanın en etkili ismi toplam 21 sayıyla Li Yingying oldu.

Türkiye'nin 4. sette maç sayısını almasıyla yetkilileri kupayı Filenin Sultanları'nın kaptanı Eda Erdem'e verdi.

Türkiye, 2018'de düzenlenen ilk Milletler Ligi'nde finalde ABD'ye yenilerek Gümüş Madalya sahibi olmuştu. File'nin Sultanları, 2021'de de Bronz Madalya sahibi olmuştu. Bu gece alınan skorla Filenin Sultanları ilk kez Altın'a uzanmış oldu.

İlk set sonucu: Çin 22-25 Türkiye
İkinci set sonucu: Çin 25-22 Türkiye
Üçüncü set sonucu: Çin 19-25 Türkiye
Dördüncü set sonucu: 16-24 Türkiye

A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Santarelli: "Çok iyi bir iş çıkardık"

A Milli Kadın Voleybol Takımı Başantrenörü Daniele Santarelli de şampiyon oldukları için çok gururlu olduğunu vurgulayarak, "Her başantrenörün görmek istediği şeyi gördüm. Bu kadar oyuncu bu hedef için çalıştı. Buraya geldiğimde bunu hayal edemezdim. Şu anda birlikte çalıştığım oyuncular olağanüstü. Federasyonumuz çok iyi. Şu an bu şampiyonluğu kutlayacağız. Çok iyi bir iş çıkardık." değerlendirmesini yaptı.

Eda Erdem: Bu bir rüya, inanamıyorum!

A Milli Takım'ın kaptanı Eda Erdem, şampiyonluk sonrası duygularını şu sözlerle ifade etti:

"Bu bir rüya. İnanamıyorum. 2005'ten beri Milli Takım forması giyiyorum. Çok fazla sevinç yaşadık. Gerçekten müthiş bir başarıya ulaştık. Takım arkadaşlarımla çok büyük gurur duyuyoruz. Tarihe geçtik. Şu anda hislerimi açıklamam çok zor. Vargas sadece mükemmel bir oyuncu değil, mükemmel bir insan aynı zamanda. Bizlerden biri olduğunu her zaman gösterdi. Herkes burada mükemmel bir iş başardı."

En değerli oyuncu Melisa Vargas

Final maçının ardından turnuvanın 'en'leri de açıklandı.

Melisa Vargas, Milletler Ligi'nde "En Değerli Oyuncu" ve "En İyi Pasör Çaprazı' ödüllerinin sahibi olurken, Zehra Güneş "En İyi Orta Oyuncu", Gizem Örge ise "En İyi Libero" seçildi.

Filenin Sultanları'nın VNL Şampiyonu kadrosu şu isimlerden oluşuyor:

Pasörler: Cansu Özbay, Elif Şahin
Pasör Çaprazları: Ebrar Karakurt, Melissa Vargas
Smaçörler: İlkin Aydın, Hande Baladın, Saliha Şahin, Derya Cebecioğlu
Orta Oyuncular: Eda Erdem, Zehra Güneş, Aslı Kalaç

Liberolar: Gizem Örge, Simge Aköz, Ayça Aykaç