Usuldendir değil mi?..

“İyi misin?” diyene hiç düşünmeden, “İyiyim” dersin.

İyi dediğin şeylerin gerçekten iyi mi, neye göre iyi ve kimin için iyi olduğunu kaç kere düşündün güzel kardeşim?

***

Mesela…

Fenerbahçe en son Şampiyonlar Ligi maçına çıktığında Dolar 1,55 TL, Euro 1,99 TL idi. Eğer o zaman döviz aldıysan bugün baya kardasın, bu iyi bir şey değil mi?

Mesela…

Türkiye Şeker Fabrikaları 1923’te kurulmuştu. TEKEL 1925’te, Paşabahçe Şişe Cam ve SEKA 1934’te, Atatürk’ün ilk “sosyal fabrika” projesi olan Nazilli Basma Fabrikası 1935’te kurulmuştu. Hepsi satıldı. 1960’ta kurulan Erdemir Demir Çelik, 1965’te kurulan PETKİM, 1983’te kurulan TÜPRAŞ’ta satıldı. İyi olmadı mı?

Yerlerine yenileri yapılmadı ama olsun, onlar da eskimemişler miydi?

***

Mesela…

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Çanakkale Köprüsü devletin kasasından tek kuruş çıkmadan yapıldı. Şehir içindeki hastaneler kapatılıp yerine şehir dışına dev gibi hastaneler yapılıyor, devlet kasasından bir kuruş çıkmıyor. Bu iyi değil mi?

Ama; gitmezsen, geçmezsen, yatmazsan devlet fazlasıyla ödeyecek. Sen de yapılan iyiliğe nankörlük etme, işin olmasa da gideceksin, geçeceksin, bineceksin güzel kardeşim.

Mesela…

Ülkede çocuk istismarı son 15 yılda 10 kat, cinsel suçtan cezaevine giren sayısı 14 kat, uyuşturucu suçundan hükümlü sayısı 7 kat arttı. Suçun neden arttığını boş ver, bu sayılar suçluların yakalandıklarını göstermiyor mu? Bugün hastanelerimizde yaklaşık 260 bin hasta yatak sayısı varken 270 bin cezaevi yatak sayısı var. İyi değil mi?

***

Mesela…

Türk Hava Yolları’ndaki uçak sayısı 372 ama müdür sayısı 700. Buda mı iyi değil? Uçak başına iki müdür düşüyor, daha ne istiyorsun anlamadım.

Peki…Türk Hava Yolları’nın üst düzey yönetimindeki Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Müdür Yardımcılığı, Başkanlık gibi 78 makamın neredeyse tamamında aynı liseden mezun kişiler oturuyor. Buda mı kötü?

Herkes nerede bir hemşerisini, devresini, sınıf arkadaşını görse mutlu olmuyor mu? Sen de onlar mutlu oldu diye mutlu olsan ne olur yani?

Mesela…

İşe yeni başlayan bir öğretmen 6350 TL maaş alırken, ilkokul mezunu bekçi 6300 TL, üniversite mezunu bekçi 6800 TL maaş alıyor. Güvenlik mi daha önemli eğitim mi? Güvenlik diyorsan bu maaşlar normal, eğitim diyorsan bak üniversite bitirmiş bekçiyle ilkokul bitirmiş bekçi arasında 500 TL fark var. Buda mı iyi değil?

***

Mesela…

Şu anda, her 4 gençten biri işsiz, her 10 gençten üçü ne okuyor ne de iş arıyor. Hep gençlerin eskisi gibi olmadığından, zamane gençlerinin düşüncesiz olduğundan bahsedersin. Gördün mü, artık boş boş düşünecek bir sürü zamanları var. Bu iyi değil mi kardeşim?

Bu arada, Nisan ayı için açlık sınırı 6170 TL iken yoksulluk sınırı 18475 TL. Yani, 83 milyon kişinin yaşadığı ülkemizde; 25,5 milyon kişi açlık sınırının altında ve 51 milyon kişide yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 83 milyonluk ülkenin 76,5 milyonu aç ve yoksul!

Diyanet İşleri Başkanı “Fakirlik, Allah’a yakın olmaktır” dememiş miydi? Her akşam iftar programlarında fakirliğin ne kadar güzel bir şey olduğu anlatılmıyor mu?

Bitmedi… yedi bakanlıktan daha fazla bütçeye sahip olan Diyanet İşleri Başkanlığının personel sayısı doktor sayısından daha fazla. Ayrıca, Cumhurbaşkanı da doktorlar için “Giderlerse gitsinler” demedi mi?

Yani bu, yaşatandan çok gömene yatırım yapılıyor demek değil mi? E, daha ne istiyorsun? Hani Dünya faniydi?

Sana da hiç iyilik yaramıyor be kardeşim!

***

Son olarak…

Kendisi önceki seçimlerde bu iktidarın milletvekili aday adayı olan ve eşi de FETÖ itirafçısı olan hâkim Gezi davasında yedi kişiye 18’er yıl hapis cezası verdi. Bu ülkede adam öldürmenin bile cezası daha azken verilen bu cezalar adaletin ne kadar iyi işlediğini göstermiyor mu?

***

Sana daha nasıl anlatayım bilemedim…

Sen; iyi denilen şeylerin gerçekten iyi mi, neye göre iyi ve kimin için iyi olduğunu sorgulamadığın sürece, sana bu “iyilikler” yapılmaya devam edecek!

Bu kadar laftan sonra artık sorabilirim…

Sen gerçekten İYİ MİSİN güzel kardeşim?