Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ÖFG TV programına, yüzlerce ton asbest yüklü geminin Aliağa limanına gelmesi ile gündeme

gelen konuya ilişkin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Gönüllü Aktivisti Akademisyen Aslı Odman konuk oldu.  Gergerlioğlu Aliağa limanı ile gündem edilen asbest meselesinin yıllardır bilinen birçok hastalığın nedeni olduğunu ve öldürücü hastalıklara da yol açtığını vurguladı.

HER SÖKÜLEN GEMİDE ASBEST VAR

Aslı Odman Türkiye’de Aliağa’ya Sau Paulo’nun gelip gelmemesi meselesinden ziyade sökülen her gemi de asbest olduğunu konunun gündeme gelenden çok daha kapsamlı olduğunu anlattı. Odman asbestin kentsel dönüşümde daha büyük bir sorun olduğunu da aktardı.

Aslı Odman kanser oranları ile ilgili yaptıkları çalışmada Aliağa’da 15 seneden fazla yaşayanların 15 seneden az yaşayanlara oranla Türkiye ortalamasının 3 misli daha fazla kansere yakalandığını söyledi.

Resmi Gazete: Büyükelçiler görevden alındı! Resmi Gazete: Büyükelçiler görevden alındı!

ÖLÜMLER YAVAŞ OLUNCA GÖRÜLMEZ OLUYOR

Aslı Odman: “Asbest’ten daha fazla konuşabiliyoruz gemi hakkında, asbest mevzuat açısından meslek hastalıklarında tehlikeli maddelerin kralı diyebiliriz. Biz her gün esasında yanı başında yıkım olan insanlar olarak bu asbesti soluyoruz, çocuklarımıza solutuyoruz. Buz dağının görünmeyen kısmı aslında 20-30 yıl sonra ortaya çıkıyor.”

1 Temmuz 2022’de çıkan mevzuat gereği tüm binalarda asbest belgesi ibrazının zorunlu hale getirildiğini ve tüm binalarda yıkılacağını aktaran Odman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ciddi bir sorumluluğu olduğuna değindi.

GEMİ GELİNCE KÖTÜCÜL BİR ANLAYIŞI GÖRÜNÜR HALE GELDİ

Aslı Odman: “Gemi nedeniyle gündeme gelen asbest dev felaketin yanında bir sinek gibidir ve San Paulo ile gelen duyarlılık kentsel dönüşüme yönlendirebilir. Bir mücadele alanı kurulabilir, metaller ve Türkiye’nin atık politikası meselesinin altını çiziyorum. Asbest mevzuatımızda eksiklik yok. Tüm asbest sökümlerde dışarıya bir tane bile sızma olmayacak şekilde perdeleme yapılması, kapatılması yapılması gerekiyor. Uzay kıyafetli insanlar görmeniz gerekiyor, o kıyafetler tek kullanımlık, düzgün söküm öyle yapılabilir. Etrafı sınırlandırmak önemli, sulamakla olacak iş değil.”

ANCAK SONRAKİ NESLİ KURTARABİLİRİZ BİZ SOLUDUK

Gergerlioğlu mezotelyoma hastalığının nedeninin asbest denilen beyaz toprakta bulunan maddeden kaynaklandığını ve Türkiye’de bu konuda göğüs hastalıkları uzmanlarının saha çalışması yapmıştığını belirtti. Gergerlioğlu: “Şu anda bina yıkımları yapılıyor fakat bu bina yıkımları, kentsel dönüşümlerden belki 50-60 yıl sonra hastalıklar ortaya çıkacak. Bu nedenle buzdağının altındaki büyük tehlike diyor bunun altını çizmeye çalışıyoruz. Bunun için bilim insanları çırpınıyorlar ve dertlerini yeterince anlatamadıklarını kamuoyunun duyarlı olmadığının altını çizmeye çalışıyorlar. Konu son derece önemli, bu vesile ile biz asbeste karşı mücadele eden tüm değerli aktivistlere teşekkür ederiz.”

Video'nun tamamını izlemek için: https://youtu.be/jrqXpSB5Vhw

Aslı Odman