HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun açıklaması şöyle:

"Değerli basın mensupları, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önündeyiz. Malum bilindiği gibi uzun süredir şehir gündeminde bir skandal çalkalanıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin MHP İl Başkanlığı’na Tramvay Kafe’yi tahsis ettiğini hepimiz çok iyi biliyoruz, tüm şehir bununla çalkalanıyor. Biz de bugün madem birtakım partilere belediye tarafından kafe tahsisi yapılıyor biz de Halkların Demokratik Partisi İl Başkanlığı olarak bu kafe tahsisini Halkların Demokratik Partisi’ne de yapılması için bir dilekçe sunuyoruz, öncesinde de Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın önünde bir basın açıklaması ile yapacağımız dilekçe sunma işlemini kamuoyuna duyuruyoruz.

Dilekçemiz burada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne Halkların Demokratik Partisi’ne de MHP’ye tahsis edildiği gibi bir kafe tahsis edilmesi için bir başvuruda bulunuyoruz. Bilindiği gibi Tramvay Kafe’nin bir hikayesi var. Bu hikâyeyi biz buradaki evraklardan çok iyi biliyoruz, gazetelere yansıyan bu evraklardan, bu haberlerden çok iyi bir şekilde biliyoruz değerli basın mensupları.

Ali Murat Köşeli’ye gazeteciler sordu. diyor ki: “Benim ortağım Aydın Ünlü’nün şoförüdür.” Burada bir yağma, talanın olduğu çok net bir şekilde görüyoruz.

Ali Murat Köşeli isimli kişi şunu beyan ediyor diyor ki: “MHP İl Başkanlığı’na özel idare tarafından bir bina tahsisi konusunda ben yardımcı olmuştum.” Bundan sonra da MHP’nin şu anda değil ama önceki İl Başkanı Aydın Ünlü 2017 senesinde Ali Murat Köşeli’ye Tramvay Kafe’nin tahsisi için aracı olmuş ve daha sonra ikisinin ortaklığında yürüyen bir Tramvay Kafe işletmeciliği görüyoruz ama burada bazı ortakların sahte bir ortaklık şeklinde tezahür ettiğini görüyoruz. Ali Murat Köşeli ve Yunus Emre Topaloğulları isimli kişiler %50 %50 ortak oluyorlar ve ardından Yunus Emre Topaloğulları isimli kişi Şaban Çakmak isimli bir kişiye devir yapıyor. Şu anda Ali Murat Köşeli ve Şaban Çakmak ortaklığında görünüyor ama Şaban Çakmak’ın MHP Eski İl Başkanı Aydın Ünlü’nün şöförü olduğunu da bu arada öğreniyoruz. Aydın Ünlü’ye gazeteciler sorduğu zaman bu Tramvay Kafe’nin sahibi kimdir diye? MHP İl Başkan Yardımcıları, benimle alakası yoktur diyor. Ali Murat Köşeli’ye gazeteciler sordu. Diyor ki: “Benim ortağım Aydın Ünlü’nün şoförüdür.” Burada bir yağma, talanın olduğu çok net bir şekilde görüyoruz.

Madem böyle partilere kafe tahsisi gayet rahat bir şekilde yapılıyor, biz de Halkların Demokratik Partisi olarak bir kafe tahsisi dilekçemizi, gördüğünüz gibi veriyoruz.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu ülkenin tüyü bitmemiş yetiminin hakkını maalesef ki MHP İl Başkanlığı’na alavere ile tahsis etmiş, MHP İl Başkanlığı’da Aydın Ünlü bu tahsisi kendi şahsi çıkarları için kullanmış, şu anda bundan MHP İl Başkanlığı’nın da rahatsız olduğunu da biliyoruz. Karmaşık kimin eli kimin cebinde olduğu belli olmayan bir organizasyon yapılmış ve biz de bugün bu açıklama ile madem böyle partilere, parti il başkanlarına alavere kafeler tahsis ediliyor, bunu sorgulamak için buradayız. Madem böyle partilere kafe tahsisi gayet rahat bir şekilde yapılıyor, biz de Halkların Demokratik Partisi olarak bir kafe tahsisi dilekçemizi, gördüğünüz gibi veriyoruz. Ben Halkların Demokratik Partisi Kocaeli Milletvekili olarak İl ve İlçe yönetimlerimiz olarak buradayız ve bu talebi dilekçemizde az sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne sunacağız.

Meclis’te de gündeme getirdim, memleketin malını çar çur eden, yağmalayan, talan eden bu anlayışa karşı mücadelemiz devam edecek arkadaşlar.

Değerli arkadaşlar biz bunu Meclis’te de gündeme getirdik, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de bu yağma ve talanı gündeme getirdim, burada da gündeme getiriyorum, Kocaeli’de de gündeme getiriyorum. Bu milletin malını, istediği gibi kendi ortaklarına tahsis eden yağmalayan, talan eden anlayışa karşı mücadelemiz devam edecek. Bunu halkımıza, kamuoyuna, Türkiye’ye, dünyaya ifşa etmeye devam edeceğiz. Böyle bir rezalet olmaz! Aydın Ünlü’ye soruyorsun, diyor ki: “ Kafe İl Başkan yardımcılarının.” Kafe’nin ortağına soruyorsun Ali Murat Köşeli’ye: “Benim ortağım Şaban Çakmak, Aydın Ünlü’nün şoförüdür kendisi.” Diyor. Tüm kamuoyu biliyor ki burada bir alışveriş yapılmış, Özel İdare tarafından MHP’ye İl Binası tahsis edilirken, Ali Murat Köşeli yardımcı olmuş, Ali Murat Köşeli daha sonra Tramvay Kafe’nin tahiss edilmesinde MHP İl Başkanlığı yardımcı olmuş, olacak işler değil. “Gör beni göreyim seni” ilişkileri! Böyle bir rezalet olabilir mi? MHP’ye bina tahsis edilirken Ali Murat Köşeli ben aracı oldum, Ali Murat Köşeli’ye Tramvay Kafe tahsis edilirken MHP İl Başkanı aracı oluyor “Ben şimdi seni görüyorum, sende beni görürsün.” Muhabbetleri ve şu anda MHP İl Başkanlığı bile bu rezaleti savunamıyor. Tam bir skandala dönüşmüş durumda, ben bunu Meclis’te de gündeme getirdim, memleketin malını çar çur eden, yağmalayan, talan eden bu anlayışa karşı mücadelemiz devam edecek arkadaşlar. Dinlediğiniz için teşekkür ediyorum, ben mücadelemi sürdüreceğim arkadaşlarımla birlikte, Meclis’te de konuyu Meclis Genel Kurul gündemine de getirerek değerlendireceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum."