Gergerlioğlu: "Kartepeye haddehanenin yapılmasına karşıyız!"

Yeşil Sol Partisi Kocaeli Milletvekili Adayı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu; Kocaeli Valiliği Önünde Kocaeli Yeşil Sol Parti İl ve ilçe örgütleri, Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili adayları ve Kocaeli Çevre Üyeleriyle birlikte basın açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

"Yeşil Sol Partisi olarak ve Kocaeli Çevre Platformu’nun gönüllüleri olarak buradayız ve Kartepe'ye haddehanenin yapılmasına karşıyız.

Kocaeli Yeşil Sol Parti İl ve ilçe örgütlerimiz ve Kocaeli Milletvekili adaylarımız, aynı zamanda Kocaeli Çevre Platformu olarak bir açıklama yapıyoruz. Kocaeli Kartepe’de yapılması planlanan ve bizim karşı çıktığımız, itiraz ettiğimiz haddehane ile ilgili. Yıldız Entegre bölgeye bir haddehane yapmak istiyor fakat biz buna aylardır karşı çıkıyoruz çünkü bölgenin çevresine ormanına toprağına suyuna havasına inanılmaz derecede zarar verecek bir tesis yapılmaya çalışılıyor. Neden bu yapılmaya çalışılıyor? Yıldız Entegre’nin o bölgede bir arazisi varmış ve o arazi yasaya, hukuka, usule aykırı bir şekilde nitelik değiştirerek Yıldız Entegre’nin haddehanesi statüsüne getirilmeye çalışılıyor. Olacak iş değil! Bakın Kartepe’de, Kocaeli’de buna karşı çıkmayan kalmamış ama sonra ne oldu? Bir yerlerden, saraylardan mı nerelerden bilmiyoruz bir emir talimat geldi sanırım, iktidar yetkilileri dut yemiş bülbüle döndü! Kartepe halkının, Kocaeli halkının tam olarak itiraz ettiği bu haddehanenin yapılması konusunda sessizliğe büründüler ama biz çevreyi, ekolojiyi çok önemli bulan ve bu konuda çalışmalar yapan bir parti; Yeşil Sol Partisi olarak ve Kocaeli Çevre Platformu’nun gönüllüleri olarak buradayız ve Kartepe'ye haddehanenin yapılmasına karşıyız. Bunu halkın gücü ile durduracağız.

Bakın burada resmen yasalar, hukuk çiğneniyor. Bir alevere ile bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. ÇED toplantısı yapıldı, halk yekvücut bu ÇED toplantısına itiraz etti ve ÇED toplantısı aslında yaptırılmadı!

Bu haddehane hakkında bilgi vereyim. Haddehane aslında küçük sanayi alanı olan bir alanda yapılmaya çalışılıyor. Yani küçük sanayi alanı olarak ayrılmış bir alanı endüstriyel tesis alanına dönüştürmeye çalışılıyor. Bakın burada resmen yasalar, hukuk çiğneniyor. Bir alevere ile bunu gerçekleştirmeye çalışıyorlar. ÇED toplantısı yapıldı, halk yekvücut bu ÇED toplantısına itiraz etti ve ÇED toplantısı aslında yaptırılmadı! Yine alicengiz oyunları ile arka planda ÇED toplantısı yapılmış gibi bir imaj oluşturarak süreci yürüttüler ve ÇED toplantısı yapılmış ve halkın itirazlarına açılmış bir durum oluşturdular. Biz bu durumda diyoruz ki; biz dün de itiraz ettik, bugün de itiraz ediyoruz, bu dayatma yapılırsa yarın da itiraz edeceğiz. Biz bu haddehaneyi yaptırmayacağız arkadaşlar. Halkın gücü galip gelecek, hakim gelecek ve bu haddehane yapılmayacak. Kocaeli halkına da sesleniyoruz; sağlığınıza sahip çıkın! Çevrenize sahip çıkın! Ormanınıza, toprağınıza, suyunuza, havanıza sahip çıkın!

Olumsuz raporlara göre haddehane yapılmak istendiğine göre demek ki haddehaneyi yapacak patron tepelerden işi bağlamış görünüyor!

Bu siyaset üstü bir meseledir, iktidar sahipleri halkı satabilir, iktidar sahipleri birtakım patronlarla iş tutup halkın sağlığını yerle bir edebilir, çiğneyebilir ama biz Yeşil Sol Parti olarak susmuyoruz. Kocaeli Çevre Platformu susmuyor ve itiraz ediyoruz. İtiraz ediyoruz bu çevre kirliliği yapacak korkunç olaya! Aslında sadece biz de itiraz etmiyoruz bakın kurumların raporlarını inceledik, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU, karayolları, çevre müdürlüğü aslında bu haddehanenin kendileri açısından zararlarını da raporlarında beyan etmişler. Bütün bunlara rağmen bu haddehane yine yapılmaya çalışılıyor! Patron demek ki çok güçlü birisiyle kol kola girmiş arkadaşlar başka izahı var mı? Tüm Kocaeli halkı karşı çıksın, Kocaeli’deki Büyükşehir Belediyesi, Valilik kurumları herkes karşı çıksın ama patron bu işi yapsın! Bu iş nasıl oluyor? Demek ki patron tepelerden işi bağlamış görünüyor!

Kartepeli kardeşlerime sesleniyorum; Hem tarım ürünleri, meyve ürünleri zehirlenecek hem de oradaki küçükbaş, büyükbaş hayvancılık etkilenecek etimiz, sütümüz zehirlenecek.

Bütün bu skandala, rezalete karşı biz ayaktayız. Bakın sadece o haddehanenin etrafındaki kişiler değil Kartepeli kardeşlerime sesleniyorum, 5.5 km çapındaki alan etkilenecek! O bölge bir tarım alanı, toprağı çok verimli ve inanılmaz derecede bir yapılaşma var, on binlerce insan var burada! Hem tarım ürünleri, meyve ürünleri zehirlenecek hem de oradaki küçükbaş, büyükbaş hayvancılık etkilenecek etimiz, sütümüz zehirlenecek. O bölgedeki karayollarının durumu müsait değil, ağır tonajlı kamyonlar girecek yollar perişan olacak, trafik felç olacak. Çevre berbat bir duruma gelecek, altyapı yeterli değil ve siz oraya bir zehir tesisi kuruyorsunuz! 11 bin ton sıvı çelik üretilecek. 11 bin ton sıvı çeliğin gidiş gelişi ile ilgili işlemlerini düşünün. 9 bin ton haddehane artıkları ile ilgili bir istikbalde gelecek olan birikimden bahsediyoruz. Bu son derece tehlike arz eden bir durumu gösteriyor. Biz bu süreci idare mahkemesine de vereceğiz, sürecin bitmesini bekliyoruz. Süreç şu anda bir hilekarlıkla halkın ÇED toplantısındaki çok önemli itirazına rağmen alavere ile hilekarlık ile geçirildi ve şu anda bu duruma geldi. Biz yine itiraz ediyoruz, süreç bittiği zaman hukuken de bu duruma itiraz edeceğiz ve Kartepe halkını bu zehirden kurtaracağız. Batsın bu düzen diyoruz!

Biz şu anda dilekçemizi Çevre İl Müdürlüğü’ne verdik, halkımız adına itirazımızı yaptık ve devam ettireceğiz.

Kapitalizm bu kadar mı güçlü arkadaşlar? Kapitalizm; bu dünyanın bu çevrenin kanseri demektir! Milyonlarca kişiye rağmen bir patronun isteği oluyor ve herkes direnmesine rağmen bu gerçekleşme yolunda bir süreç içinde ve kimse bunu durduramıyor aslında buradan Kocaeli halkına da sesleniyorum. Burada sadece biz olmamalıyız, burada halkımızın her kesimi olmalı ve biz bu direnişe de devam edeceğiz çünkü bu sadece bizi değil buradaki tüm Kocaeli’ndeki milyonlarca insanı ilgilendiren bir durum değerli arkadaşlar. Biz şu anda dilekçemizi Çevre İl Müdürlüğü’ne verdik, halkımız adına itirazımızı yaptık ve devam ettireceğiz.

Ben Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu olarak süreci daha önce de takip ettim eğer seçilirsek yine çok yakinen takip edeceğimi Kocaeli halkına söz veriyorum.

Ben Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu olarak süreci daha önce de takip ettim açıklamalar yaptım bundan sonraki süreci de eğer seçilirsek çok yakinen takip edeceğimi Kocaeli halkına söz veriyorum. Milletvekili adaylarımız da seçildikleri taktirde yakinen takip edecekler biz çünkü çevreci bir partiyiz, ekolojik sorunları son derece önemsiyoruz.

Sayın Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum’a da soruyorum. Bu kente yapılacak en büyük kötülüğe nasıl olur da imza atarlar?

Sayın Kocaeli Valisi Seddar Yavuz herhalde bizi seyrediyordur veyahut az sonra haberi olacak açıklamalarımızdan. Kocaeli Valisi olarak bu kente yapılacak bir kötülüğe imza atmak mı istiyor? Ona soruyorum! Bu kente yapılacak en büyük kötülüğe nasıl olur da imza atar? Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum’a da soruyorum; bu kadar skandala rağmen, bu kadar kurumların bile “Burada olmaz, mevzuata aykırı, küçük sanayi alanı, endüstriyel tesis alanına çevrilemez. Altyapı müsait değil.” Raporlarına ve halkın yoğun itirazına rağmen buna izin mi verecek? Kendi bakanlığına ihanet mi edecek? Bunu tekrar iktidarın tüm yetkililerine halk adına soruyoruz, itiraz ediyoruz halk adına istemiyoruz!"

17 Nis 2023 - 17:28 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.