Image-4

Milattan Önce 4000’li yıllarda ismini uygarlık tarihine yazdırmaya başlayan Mısır Uygarlığı kendisine özgü tarihi, gelenekleri, insanın aklını başından alan dini ritüelleri ile aradan binlerce yıl geçse de gizemini korumaya devam etmektedir.

Firavunlar, mumyalar, lahit mezarlar ve de dünyanın dört bir yanından herkesin hayranlıkla,  merakla ziyaretine koştuğu piramitler ve daha nicesi Mısır Uygarlığını hem kültürel, hem dini hem de mimari açıdan dünyanın en önemli ve gizemli uygarlıklarından biri yapmayı başarmıştır.

Mısır’lılar o dönemde inşa ettikleri mezarlar ve piramitler ile imkansızı başarmış, çoğu arkeolog ve mimarlık tarihçisi tarafından inşa ettikleri çoğu yapının özellikle de piramitlerin insan elinden çıkma yapılar olmasının mucizevi olduğunu dile getirmektedir. Öyle ki yapımı ve oluşumu ile ilgili gizemini korumaya devam eden piramitlerin, birçok kesim tarafından insan güçleri ile yapılamayacağı, bu yüzden ilahi güçler ya da uzaylılar tarafından yapıldığı bile öne sürülmüştür.

Gerek ölümden sonraki hayatı temele alan mitolojisi, Antik dönemlerden kalma sandık şeklinde mezarları, kendisine has eşyaları ile gömülen firavunları, mimari dili ve gelenekleri ile hala günümüzde birçok filme, kitaba ve belgesele konu olmayı sürdüren Mısır, eşsiz ve gizemli tarihi ile uzun yıllar insanlık tarihini meşgul etmeye devam edecektir.